reklama

Ze Součka je Vieira. Čechy v Londýně zbožňují, pomohl i kultovní Řepka, říká novinář

Tomáš Souček slaví gól v zápase West Ham United - Watford Tomáš Souček slaví gól v zápase West Ham United - Watford autor: Reuters
Stačilo jedenáct zápasů v Premier League a z českého záložníka Tomáše Součka je v Londýně obrovský hit. Alespoň mezi fanoušky West Hamu. "Ale i lidé napříč anglickým fotbalem si začínají uvědomovat, co v Tomášovi je," říká fotbalový novinář William Pugh z deníku The Sun.

Český Patrick Vieira. Přirovnání Tomáše Součka k legendárnímu francouzskému záložníkovi stále častěji rezonuje mezi fanoušky West Hamu. Z nové posily jsou fans Kladivářů u vytržení a sociální sítě zaplavily nadšené reakce poté, co klub na bývalého slávistu uplatnil opci.

Souček ovšem začíná tesat své jméno také do povědomí té části fotbalové veřejnosti, která West Ham tolik nesleduje. "Ale je to pozvolné. Důvod je ten, že Hammers hráli do koronavirové pauzy bídně a nebyli tak sledovaní. Po restartu ale šly jejich výkony nahoru a Tomáš k tomu obrovsky přispěl," říká Pugh, který se klubu z Londýna dlouhodobě věnuje.

Rodák z Havlíčkova Brodu zatím odehrál pod manažerem Davidem Moyesem jedenáct zápasů a dal tři góly. Kromě toho na sebe upoutal téměř bezchybnou defenzivou uprostřed pole a počtem naběhaných kilometrů, v němž patří na absolutní špici v Premier League.

"Pořád je tu ale krátce. Zatím si nemyslím, že by na sebe upoutal pozornost předních anglických klubů. Jedenáct zápasů je málo," přidává střízlivý pohled žurnalista.

Upozorňuje, že mohutně zářících komet, které ve své první sezoně vletěly do Premier League a následně pohasly, byla celá řada. "Souček mi v tuto chvíli připomíná Cheikhou Kouyatého. Jejich styly hraní jsou si velmi podobné. Kouyaté byl ve West Hamu během prvních pár sezon úžasný a objevovaly se zvěsti odchodu do většího klubu, ale jeho forma začala klesat a skončil v Crystal Palace, kde je nyní. V každém případě ale Tomášovi přeju, aby to jeho cesta nebyla," říká Pugh.

Moyes: Nevím, zda bychom se bez Součka udrželi v Premier League Moyes: Nevím, zda bychom se bez Součka udrželi v Premier League Čtěte zde

Pětadvacetiletému záložníkovi v Londýně nicméně pomáhá v jeho pozici i fakt, že čeští hráči mají v historii West Hamu prominentní místo. "Luděk Mikloško a Tomáš Řepka jsou dva nejznámější kultovní fotbalisté West Hamu moderní doby a fanoušci je milují, takže mají pro české hráče absolutní slabost," dodává.

Další šanci ukázat se bude mít Souček ve středečním zápase na stadionu Manchesteru United. Kladiváři už mají jistotu záchrany, na osmnáctý Watford mají náskok tří bodů a výrazně lepší skóre. Online ze zápasu můžete sledovat i na Aktuálně.cz

Rosického rekord po 19 letech padl, Slavia inkasovala za Součka přes půl miliardy Rosického rekord po 19 letech padl, Slavia inkasovala za Součka přes půl miliardy Prohlédněte zde
reklama