reklama

Šampionát fotbalistek útočí na miliardovou sledovanost, zájem o lístky je ale vlažný

Zatímco u televizních obrazovek mistrovství světa fotbalistek táhne, na tribuny se davy nehrnou. Zatímco u televizních obrazovek mistrovství světa fotbalistek táhne, na tribuny se davy nehrnou. autor: Reuters
Uvidíte explozi ženského fotbalu. Očekáváme miliardu diváků, překvapil před začátkem ženského MS ve Francii předseda FIFA Gianni Infantino. Teď se jeho slova začínají naplňovat. Ale zatímco televizní sledovanost stoupá, zájem o lístky na stadiony není. Před turnajem se jich podařilo prodat jen třetinu.

Ellen Whiteová dostává míč mezi obránkyněmi, z otočky anglická útočnice obstřeluje brankářku Kamerunu a běží se radovat. Anglie právě zvýšila v osmifinále na 2:0 a společně s jedenáctkou hráček v bílém slaví i téměř sedm milionů diváků u obrazovek v Británii.

Zápas ženského fotbalu nesledovalo v Británii nikdy v historii víc diváků. Prostřednictvím intenetu si přenos BBC pustilo dalších 640 tisíc uživatelů. Nedávný zápas Ligy národů o třetí místo mužské reprezentace Anglie proti Švýcarsku zaujal ve srovnání jen pětinu lidí.

Nejvíce mistrovství hltají domácí Francouzi. Úvodní zápas s Koreou sledovalo skoro 10 milionů lidí, tedy 44 procent z těch, kteří v tu chvíli seděli u televize. Stejně jako v Británii padl historický rekord v počtu diváků sledujících ženský fotbal.

Přes šest milionů diváků sledovalo u našich západních sousedů také vítězství Německa 1:0 nad Španělskem, které znamenalo postup do vyřazovací fáze. Úvodní zápas Němek přitáhl k obrazovkám přes čtyři miliony diváků. Nárůst diváků v řádech desítek procent zaznamenala i americká společnost Fox Sports. Podle ní je nárůst ještě významnější na internetu, kde se zájem zvýšil podle údajů stanice o 310 procent.

Vytyčenou metu jedné miliardy diváků se tak FIFA nejspíš se současným trendem podaří dosáhnout. Pro srovnání: mužské MS 2018 v Rusku sledovalo podle zprávy FIFA přes 3,5 miliardy lidí a finále turnaje mezi Francií a Chorvatskem si alespoň na minutu pustilo 1,12 miliardy.

Minule přišla o šampionát, ale našla manžela. Teď chce inspirovat stejně jako Serena Minule přišla o šampionát, ale našla manžela. Teď chce inspirovat stejně jako Serena Čtěte zde

Mimochodem, finále bude živě vysílat i Česká televize, která má na programu živě i některé další zápasy vyřazovací fáze.

Ticho na stadionech

Stoupající čísla sledovanost ženského MS ovšem poněkud šednou v kontextu návštěvnosti na stadionech.

Před turnajem se podařilo prodat pouze třetinu vstupenek a vyprodaných bylo jen 14 z 52 zápasů. Plno bylo především na zápasy domácí Francie, lístky už nejsou k sehnání ani na žádné semifinálové ani finálové utkání. Řada zápasů se ovšem hrála před poloprázdnými tribunami.

Ženskému mistrovství ve fotbale vládne Evropa. Do čtvrtfinále postoupilo sedm týmů Ženskému mistrovství ve fotbale vládne Evropa. Do čtvrtfinále postoupilo sedm týmů Čtěte zde

Na druhou stranu, jak upozornil Washington Post, ceny lístků na vyprodané čtvrtfinále Francie s USA jsou na černém trhu neobvykle vysoké. Nejlevnější lze sehnat za 419 eur (asi 10 tisíc korun), nejdražší do VIP sekcí až za více než 2,5 tisíce eur (přes 60 tisíc korun). 

Na čtvrtfinále mezi Norskem a Anglií jsou ale lístky stále k mání na webu FIFA i na prodejních místech a ceny začínají na 15 eurech (asi 380 korun). Přesto se zatím nezdá, že zápas bude vyprodaný, stejně jako sobotní duel Německa se Švédskem.

Zatímco televizní a online sledovanost oproti předchozímu MS 2015 v Kanadě výrazně vzrostla, konečná návštěva na stadionech se předpokládá nižší než tehdejších 1 353 506 návštěvníků (průměrně 26 029 na zápas).

Voráčkova fotbalová benefice opět bavila. Do Mikulova se sjely desítky osobností Voráčkova fotbalová benefice opět bavila. Do Mikulova se sjely desítky osobností Prohlédněte zde
reklama