reklama

Zesnulého Srníčka ve Spartě nahradí Zítka. V jednání je Šural a tajemný pan X

Daniel Zítka, nový trenér brankářů Sparty. Zaskočit musel za předčasně zesnulého Pavla Srníčka Daniel Zítka, nový trenér brankářů Sparty. Zaskočit musel za předčasně zesnulého Pavla Srníčka autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Fotbalová Sparta startuje do zimní přípravy, ale musí se vyrovnat se smutnou ztrátou. Trenéra gólmanů Pavla Srníčka, který zesnul, musí nahradit jeho kolega Daniel Zítka. V jednání je příchod Josefa Šurala a dalšího hráče, jehož jméno nechtěl trenér Zdeněk Ščasný specifikovat.

Praha - Tradiční vtipy vzduchem nelétaly, vstup fotbalové Sparty do zimní přípravy proběhl tentokrát v jiné atmosféře než obvykle. "Dneska jsou na programu jen fyzické testy, ale až se zítra potkáme všichni v kabině, bude nám tam všem Pavel Srníček moc chybět," konstatoval smutně gólman David Bičík.

I jeho přípravu měl Pavel Srníček jako trenér brankářů v letenském klubu na starosti. Zpráva o tom, že před vánočními svátky 47letý Srníček v Bohumíně při rekreačním běhu zkolaboval a po devíti dnech pokusů o resuscitaci jej pak následně odpojili z přístrojů, Spartu samozřejmě krutě zasáhla.

"Chtěli bychom rodině vyjádřit opravdu hlubokou soustrast. Po lidské stránce je Pavel Srníček absolutně nenahraditelný, je to ohromná ztráta, byl to skvělý člověk," konstatoval Zdeněk Ščasný, hlavní trenér Sparty. Ten musel narychlo hledat náhradu. "V tuhle chvíli jsme se domluvili s Danem Zítkou. I Srňa by si to tak přál, byli kamarádi, Dan naváže na jeho práci."

Daniel Zítka strávil své nejlepší brankářské roky v Anderlechtu Brusel, dres Sparty posléze oblékal v letech 2010-12.

Bičík: Já a Sparta? Míč je na straně klubu

Mimochodem, když jsme u gólmanů, zatím není nijak jasně vyřešená otázka dalšího působení Davida Bičíka. "Smlouvu mám do léta, co se týče nějakých jednání, balon je, jak se říká, na straně Sparty," říká brankář, který loni absolvoval těžkou operaci kolena, na podzim však byl velkou oporou týmu.

Dvě nová jména pro jarní soupisku jsou už několik týdnů jasná. Sparta před Vánoci podepsala kontrakt se stoperem Ondřejem Mazuchem, který se s ní několik měsíců připravoval po operaci jako volný hráč, z Mladé Boleslavi přišel Ondřej Zahustel.

"Není tajemstvím, že probíhají jednání s Josefem Šuralem. A ještě s jedním hráčem, kterého bych ale nechtěl nijak specifikovat," řekl Ščasný a odmítl říct, jestli má na mysli Michala Kadlece, kterého Sparta lanařila z Fenerbahce. Podle jeho agenta Viktora Koláře dává ale reprezentant přednost variantě, že by u Bosporu dodržel smlouvu i na zbývající půlrok, a svou další budoucnost chce řešit až v létě.

Co se týče libereckého Šurala, ten má na stole nabídky ze Sparty, Slavie i ze zahraničí. "Záleží na něm, jestli se rozhodne. Pokud by chtěl hrát v zahraničí, myslím, že ze Sparty by se mu tam jednou šlo možná snáz," podotkl Ščasný.

Z hostování si Sparta stahuje jen Adama Jánoše, který na podzim působil v Jihlavě. "Využít se dá na pozici pravého obránce nebo defenzivního záložníka," ví trenér Sparty. Velký zájem o Jánoše projevuje také Liberec.

Litsingi míří do Turecka

Ze Sparty odešel do tábora největšího rivala, tedy do Slavie, bývalý reprezentant Josef Hušbauer. "Turecko má rozjednané Litsingi. Co se týče Paixaa a Steinhöfera, jsou to naši hráči, zahájí se Spartou přípravu, ale hledají si nové angažmá," shrnul Ščasný.

V rámci zimní přípravy čeká jeho tým lahůdka, 19. ledna se v Essenu utká s Borussií Dortmund. "Pro ně to bude generálka na jarní část bundesligy, my budeme uprostřed přípravy, ale určitě to bude zajímavá prověrka sil," konstatuje David Bičík.

Sparta vstoupí do jara 13. února ligovým zápasem ve Zlíně, načež ji 18. února čeká úvodní duel prvního vyřazovacího kola Evropské ligy proti ruskému Krasnodaru.

reklama