Systém Zidana těší fanoušky i Ronalda s Iscem. Ale kdo bude za hvězdy bránit?

Lukáš Práža
28. 1. 2016 14:04
První tři zápasy pod novým trenérem Zinedinem Zidanem má za sebou Real Madrid. Ukázalo se, že bývalá hvězda Realu bude hodně sázet na útočnou sílu mužstva, ovšem v obraně zejí velké mezery, které budou obzvláště ve velkých zápasech Madrid ohrožovat.
Zinedine Zidane (Real Madrid)
Zinedine Zidane (Real Madrid) | Foto: Reuters

Madrid - První tři zápasy má za sebou Real Madrid pod novým trenérem Zinedinem Zidanem. Z pohledu strategie to vypadá, že vsadil jednoznačně na útočnou kartu.

Populární Zizu svým ofenzivním stylem potěšil jak fanoušky bílého baletu, kterým doma dvakrát naservíroval pětigólové hody, tak ofenzivní hvězdy svého týmu, které pod jeho taktovkou mají mnohem více volnosti. 

Do velkých zápasů ale bude Zidane muset zodpovědět jednu velmi naléhavou otázku. Kdo bude bránit?

Nechtěný Benítez a vyvolený Zidane

Odchovance Realu a celoživotního fanouška bílého baletu Rafaela Beníteze v Madridu nikdy plně nepřijali. Od prvního momentu byl fanoušky odsuzovaný a ani svým defenzivním stylem si příliš popularity nezískal. Hráči pod ním navíc nechtěli hrát, což ukázala třeba situace ze zápasu s Valencií, v němž Real vstřelil branku na 2:1, ale Danilo následné pokyny španělského kouče naprosto ignoroval a Valencie z následného útoku vyrovnala.

Benítezův vyhazov na začátku ledna tedy nebyl žádným překvapením. Po odchodu Mesuta Özila, Xabiho Alonsa a Angela Di Maríi potřeboval prezident Florentino Pérez trochu uklidnit fanoušky, takže se rozhodl jako jeho nástupce vybrat populárního Zidana. A výsledek se dostavil.

Pod Benítezem byla hra takticky svázaná a ofenzivní hráči trpěli nedostatkem volnosti, obzvlášť v poslední třetině hřiště. Podobně to ostatně nyní vypadá v Manchesteru United pod Luísem van Gaalem, jehož tým je silný v prvních dvou třetinách hřiště, protože je takticky dokonale disciplinovaný, ale právě ona disciplinovanost je hlavním limitem v poslední třetině hřiště.

Zidane tohle nastavení v Realu okamžitě změnil. Na úvodní tiskové konferenci zmínil větu, kterou všichni fanoušci chtěli slyšet: "Fanoušci chtějí vidět pěkný fotbal a my jim ho chceme dát“. Nezůstalo pouze u řečí, svá slova začal plnit už v prvních dvou utkáních.

Největší rozdíl byl vidět u klíčového záložníka Luky Modriče, který byl nepostradatelným členem Ancelottiho družiny, ale pod Benítezem nebyl tak výrazný. Stačí se podívat na počet přihrávek pod oběma trenéry. Proti Realu Sociedad si pod Benítezem připsal pouhých 57, zatímco pod Zidanem proti Deportivu La Coruna 78 a proti Sportingu de Gijon dokonce 127. Právě tvořivý Chorvat bude klíčem ke zlepšení celého týmu. Jeho schopnost diktovat tempo hry je nenahraditelná a "Zizu“ si je toho vědom.

Isco, nebo James?

Jedním z největších problémů Beníteze byl vztah s dvojicí technických géniů Iscou a Jamesem, ale Zidane nic podobného vůbec nepřipustil a spekulace o jejich odchodu utnul během úvodní tiskové konference. "Oba jsou velice kvalitní a důležití hráči. Jsou v mých plánech,“ řekl Zidane.

Oba se do sestavy ovšem nevejdou, takže před Zidanem stojí důležitý úkol - musí si vybrat jednoho, kdo bude pravidelným členem základní sestavy. Zatím preferoval Isca, a to především kvůli taktice. Odchovanec Valencie je pracovitější než James a nejlépe hraje, když se může pohybovat uprostřed hřiště a sbíhat si na levé křídlo, což se při momentálním systému Realu Madrid nabízí.

Základní sestava Realu Madrid pod Zidanem

Cristiano Ronaldo si totiž rád z křídla sbíhá do středu hřiště, čímž otevírá levou stranu právě pro Isca. James je sice levák, ale nejlépe se cítí uprostřed hřiště, případně na pravé straně hřiště. Isco je naopak pravák. Oběma vyhovuje, když hrají silnější nohou dovnitř hřiště. Isco se ale navíc vrací i za Ronalda, který ve většině zápasů obraně příliš nedá.

Tato jeho role není nijak nová. Je to systém Ancelottiho, který velice podobně využíval Angela Di Maríu. Isco je typově trochu jiným hráčem, ale podstata zůstává stejná. Také si sbíhá na levou stranu a udržuje šířku hřiště.

Přijaté přihrávky Isca proti Deportivu La Coruna

Kam s Casemirem a laxní bránění

Fanoušci Realu by patrně nejraději viděli ve středu hřiště především dvojici Modrič – Kroos, která na tom je v zakládání útoků a tvorbě hry nejlépe, ale ani jeden z nich není vyloženě defenzivní záložník. A to bude znát především ve velkých zápasech. V Barceloně mají na černou práci Sergia Busquetse, v Manchesteru United Morgana Schneiderlina, v Bayernu Mnichov bývalého madridistu Xabiho Alonsa a v Arsenalu Francise Coquelina. V Madridu je ovšem jediný klasický defenzivní záložník Casemiro.

Ten by měl jistit výpady ofenzivních hvězd v záloze bílého baletu. Casemiro přitom o práci rozhodně nebude mít nouzi, neboť celý útočný trojzubec Realu se do bránění zrovna nehrne. Což platí jak pro Cristiana Ronalda, tak pro Karima Benzemu a Garetha Balea.

Což může být docela problém a patrně i hlavní úskalí celé Zidanovy koncepce.

 

Právě se děje

Další zprávy