reklama

ŽIVĚ Černá Hora - Česko 0:1. Češi jsou na Euru!

autor: Reuters
Vítězstvím 1:0 si v Podgorici pojistili čeští fotbalisté postup na závěrečný turnaj Mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině. Projděte si minutu po minutě zápas v online přenosu Aktuálně.cz.

Minuta po minutě

- Dobrý večer, vítám Vás u online přenosu z fotbalového utkání mezi Černou Horou a Českou republikou. Mužstvo Michala Bílka v něm bude bojovat o postup na závěrečný turnaj Mistrovství Evropy 2012. Odveta prvního duelu, který v pátek na pražské Letné Češi vyhráli 2:0, v Podgorici startuje v úterý ve 20:15.  

- Aktuální zpráva od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz přímo z Podgorice. Sestava českého týmu dozná oproti úvodnímu duelu jedné změny. Na post stopera se vrátí Roman Hubník a Michal Kadlec se přesune na levý kraj obrany. Pouze na lavičce tak zůstane Daniel Pudil, stejně jako Milan Baroš. Na hrotu útoku se bude prát Tomáš Pekhart. 

Sestava Česka Sestava českého týmu tedy bude mít tuto podobu: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil, Jiráček - Rezek, Rosický, Pilař - Pekhart. 

- Perlička z tábora Černé Hory. Simon Vukčevič si včera zlomil nos a bude hrát se speciální maskou. Petr Čech tedy dnes nebude jediným batmanem na hrací ploše. 

- Ještě jedna zajímavost z domácího tábora. Černohorci původně plánovali do základní sestavy poslat čtyřiatřicetiletého veterána Milorada Pekoviče, jenže ten k jejich překvapení nemůže nastoupit kvůli žlutým kartám. Balkánci totiž nepočítali s tím, že od čtvrté žluté karty znamená stop na jeden zápas každá další žlutá karta, nikoliv každá druhá.  

Sestava ČH Černohroci tedy nastoupí dnes večer v tomto složení: Božovič, Pavičevič, Zverotič, Džudovič, Savič, Drinčič, Božovič, Jovetič, Vučinič, Beqiraj a Damjanovič. 

- Do výkopu utkání zbývá ještě necelá hodina, a tak si můžeme zrekapitulovat, jak na tom jednotlivé týmy v baráži jsou. Krom Čechů, jež na Letné porazili Černohorce 2:0, v prvních zápasech uspěli také Chorvatsko, které zvítězilo 0:3 v Turecku, a Irsko, jež smetlo na soupeřově stadionu 4:0 Estonce. Poslední duel, mezi Portuglaskem a Bosnou a Hercegovinou, skončil v pátek remízou 0:0, a tak bude odveta na Estádio da Luz eště hodně dramatická.  

- Zatím jistými účastníky Eura jsou krom pořadatelů z Polska a Ukrajiny ještě týmy Nizozemí, Itálie, Francie, Německa, Řecka, Španělska, Dánska, Anglie, Švédska a Ruska.  

- Mimochodem: při pohledu do výsledků ankety na stránkách Aktuálně.cz, koho by měl trenér Michal Bílek dnes večer postavit do základní jedenáctky, se čtenáři jako obvykle (a možná poněkud překvapivě) s trenérem národního výběru víceméně shodli. V základu by pouze Jana Rezka nahradili Davidem Lafatou.  

- V Podgorici by dnes večer mělo český tým dle zjištění Aktuálně.cz podpořit jen několik desítek, maximálně stovek nejvěrnějších fandů. Toto číslo je v ostrém kontrastu s podporou Černohorců v Praze. Balkánce na Letné hnal kupředu čtyřitsícový kotel fanoušků. 

- Češi přitom v posledních letech byli schopni své sportovní oblíbence i na Balkáně podpořit, vždyť na zápasy Davis Cupu do Bělehradu (Srbsko) či Poreče (Chorvatsko) dorazilo taktéž několik tisíc fandů.  

- Podle zpráv z Podgorice se stadion půl hodiny před výkopem víceméně zcela zaplnil a v ochozech vládne výborná atmosféra. A to navzdory faktu, že Černohorci v prvním utkání inkasovali dvě branky. Domácí totiž zdaleka nepovažují baráž za rozhodnutou, což ostatně potvrdil i trenér Branko Brnovič.  

- Podle speciálního zpravodaje Aktuálně.cz z Podgorici se do svého sektoru trousí i čeští fandové, kterých je v tuto chvílích okolo osmi desítek.  

- V Podgorici hlasatel hlásí sestavy obou týmů. Domácí jsou pochopitelně vzýváni hromovým aplausem, naopak Češi jsou vypískávání. Nejvíce bučení se ozvalo po jménu Tomáše Rosického.  

- Český kapitán ostatně "přízeň" domácích fandů pocítil o chvíli později osobně. Kotel černohorských příznivců je hned kousek u východu ke kabinám, a někteří fandové tak měli možnost dát "Rosovi" z metru jasně od plic najevo, co si o něm myslí.  

- Oba týmy již vybíhají na hřiště v Podgorici, zápas co nevidět začne.  

- Nyní hrají na městském stadionu v Podgorici hymny obou celků - na rozdíl od utkání na Letné pouze z reproduktoru.  

1. Utkání právě začalo rozehrávkou Černohorců. 

1. Po faulu na Rezka rozehrával dlouhým nákopem Petr Čech, ale po strkanici ve středu pole míč nakonec získali Černohroci.  

2. Balon pro českou stranu nakonec získal Roman Hubník, který si ale při výškovém souboji o míč ublížil a delší dobu byl ošetřován.  

3. Rezek obral o míč Jovetiče, ale jeho přihrávku domácí vystihli. Zatím se hraje hodně neurovnaně.  

5. Oba týmy pokračují v nepřsnostech: zatím jsou tři přesné přihrávky po sobě pro oba celky nepřekonatelnou překážkou.  

6. Jiráček vysouval do šance Rezka, tomu ale ukopl míč Pavičevič.  

7. Sudí Rizzoli odpískal faul Hubníka na Vučiniče. Ten sice svému pádu hodně přidal, i tak ale mají domácí nadějnou standardní situaci.  

7. Centr na zadní tyč ale v pohodě lapil Petr Čech.  

8. Rezek mohl posílat ze středu hřiště přihrávku do strany na úplně volného Rosického. Místo toho ale nakopl míč směrem na bránu, kterou minul alespoň o deset metrů.  

9. Češi brání od půli hřiště a Černohorci mají zatím se zataženým blokem problémy.  

10. Po jednom z nákopů soupeře si Sivok málem dal vlastní gól, neboť přihrávka hlavou z bezprostřední blízkosti Petra Čecha celkem zaskočila. Nakonec si ale český "muž s maskou" s míčem poradil.  

11. Pěkná akce českého týmu. Plašil vysunul krátkou kolmicí za obranu Pilaře, ovšem přihrávka plzeňského forvarda si nakonec svoji cestu před bránu nenašla. 

11. Následný roh Rosického bez potíží lapil ze vzduchu brankář Božovič.  

12 Další rohový kop vybojoval Tomáš Pekhart, který přinutil domácího beka zahrát kolmici Tomáše Rosického do zámezí.  

13. Češi zkusili rozehrát roh nakrátko, ale nálsedný centr Jiráčka vyústil v další rohový kop.  

14. A ani třetí český roh v řadě neznamenal pro Černohroce nebezpečí. Centrovaný míč domácí odpálili až na českou polovinu.  

15. Božovič fauloval na polovině hřiště Rezka.  

17. Čerohroci poněkud bezradně nakopávají balony na českou polovinu, kde je bez potíží uklízí české trio Sivok-Hubník-Plašil. Také česká útočná fáze vázne, ovšem Češi neprohrávají po prvním zápase 0:2.  

18. Vučinič chtěl rychlým autem do českého vápna zaskočit obranu českého týmu, ale Petr Čech byl u míče jako první.  

19. Češi měli chvíli před vápnem soupeře převahu, ale nadějná akce skončila nepřesným centrem Pilaře.  

20. Gebre si na vlastní polovině nedělal problémy a odpálil míč směrem kamsi do centra Podgorici.  

21. Jiráček s Plašilem kombinovali na polovině soupeře, ale přihrávku Jiráčka do "špeku" vystihl jeden z beků domácích, který navíc napálil balon Plašilovi přímo do obličeje.  

22. Jovetič s Vučiničem zkoušeli kombinovat na pravé straně české defenzivy, ale Gebre s Hubníkem domácí hvězdy nakonec o míč připravili.  

23. Rezkovi se zoufale nepovedl centr z pravého křídla, ale naštěstí pro Česko jeden z beků poslal míč do zámezí. Roh.  

24. Po centru Plašila sice hlavičkoval Sivok, ale jeho hlavičku Černohorci na rozdíl od utkání na Letné zblokovali.  

26. Jiráček byl u levé postranní čáry faulován a Češi budou zahrávat nadějnou standardní situaci.  

27. Centr Rosického ale mířil do ofsajdu.  

30. Domácí se stále marně pokoušejí otevřít českou obranu, která ale zatím neudělala jedinou chybičku. I proto je po půlhodině hry stav v Podgorici 0:0, a Bílkovi svěřenci se tak stále těší dvoubrankovému náskoku z prvního utkání.  

31. Pekhart si doslova vymodlil faul před domácím vápnem. Nadějná pozice pro leváka.  

31. Plašilův centr ale skončil v rukavicích brankáře Božoviče.  

33. Domácí fanoušci už už zvedali ruce nad hlavu, ale kolmá přihrávka Vučiniče šla jednak do ofsajdu a navíc Demjanovič v šanci sám před Čechem zamířil vedle.  

35. Plašil se tentokrát zapomněl na útočné polovině, čehož využil Jovetič, jenž ale střelou z velké dálky úplně minul bránu Petra Čecha.  

36. Rezek v souboji o Rosického přihrávku na kraji soupeřova vápna neuspěl, a míč tak mají domácí.  

38. Kadlec se vydal na průnik po levé straně, ale těsně za polovinou byl faulován. Byl to už třináctý nedovolený zákrok domácích.  

39. Hubník teď měl na vlastním vápně hodně práce s Damjanovičem, ale míč mu nakonec dokázal ukopnout.  

40. První velká šance zápasu. Domácí Damjanovič si pěkne zpracoval ve vápně příhru Zverotiče, s míčem se otočil kolem Sivoka a vypálil. Jeho pokus ovšem zamířil jen těsně vedle pravé tyče. Dlužno dodat, že pokud by šel do brány, Petr Čech by jej patrně lapil.  

42. Damjanovič po faulu na Hubníka inkasoval žlutou kartu.  

44. Pilař v nerovném souboji nakonec odevzdal míč Pavičevičovi.  

45. Plašil sice podskočil centr do českého vápna, volný míč ale jako první našel Tomáš Sivok a odkopl jej do bezpečí.  

45. Sivok fauloval na kraji vápna a domácí zahrají nebezpečnou standardní situaci z pravého strany.  

46. Neadresný centr ale čeští beci odvrátili.  

47. Češi hezky kombinovali před vápnem soupeře, ale Pilař si v andějné pozici míč ukopl.  

47. Pavičevič vidí žlutou kartu za faul na Jiráčka. Češi ale možnost rozehrávky již nedostanou... 

47. První poločas končí. 

- Máme za sebou první poločas, který vskutku mnoho vzruchu nepřinesl. Češi dle očekávání hodně pozorně brání a aktivnější domácí jen těžko hledají cestičky do tuhého obranného bloku mužstva Michala Bílka. Jedinou dosavadní šanci utkání měl Damjanovič, který ale v klíčové chvíli z otočky střílel vedle. Prozatímní stav 0:0 svědčí pochopitelně více Čechům, kteří první duel v Praze vyhráli 2:0, a jsou tedy hodně blízko postupu na závěrečný turnaj Euro 2012.  

- Také na ostatních stadionech, kde se hraje baráž, zatím gól nepadl. Chorvatsko tedy hraje s Turky o poločase 0:0 (průběžný stav 3:0) a Irsko ve 24. minutě zápasu s Estonskem také hraje bez gólů (průběžný stav 4:0). Zápas mezi Portugalskem a Bosnou a Hercegovinou (průběžne 0:0) začne až ve 22:00.  

46. Druhý poločas začal beze změn v sestavách. 

46. První útok domácích ve druhé půli táhl jako obvykle po leév straně Jovetič, jehož ovšem bez potíží ubránil Gebre Selassie.  

47. Pavičevič zkoušel štěstí na druhé straně české defenzivy, ale jeho centr podél brankové čáry Petr Čech chytil.  

47. Saviče dobře napadal Rezek a vybojoval aut u soupeřova vápna.  

48. Vučiničovu ránu ze třiceti metrů zblokovali čeští stopeři na roh.  

49. Centr do šestnáctky odvracel hlavičkou Sivok.  

50. Českému týmu se nedaří držet balon a dostává se pod tlak.  

51. Po narážečce před českým vápnem se dostal do obrovské šance Damjanovič, ale i díky nepatrnému zákroku Petra Čecha trefil jen břevno! 

53. Vučinič pěkně prostrkával míč do českého vápna, ale před Zverotičem skluzem zasáhl Sivok.  

53. Kuriózní situace před českou střídačkou. Milan Baroš otálel s podáním míče domácím, kteří měli zahrávat aut, a za zdržování vidí žlutou kartu. A to i přesto, že momentálně je pořád ještě na lavičce. 

55. Další obrovská šance Černé Hory! Domácí po rohovém kopu dopravili míč na zadní tyč, kde stál osamocený Vučinič, jenž snad z metru přehlavičkoval poloprázdnou bránu! 

56. Tlak Černohorců se stupňuje. Záloha Bílkova týmu v podstatě nefunguje, útočníci míč za druhý poločas asi ani neviděli. Uvidíme, jak dlouho česká obrana soustředěný tlak vydrží, nicméně již dvě šance soupeři ve druhé půli povolila.  

57. Domácí střídají, Delibašič střídá Beqiraje.  

60. Vučinič teď pořádně naložil Michalu Kadlecovi, který jeho zákrok dlouho a s nelibými výkřiky na adresu soupeře rozdýchával.  

60. Střídání českého týmu, Jana Rezka střídá Zdeněk Pospěch. 

62. Po delší době Češi podrželi balon na půli soupeře a domácí publikum to nese s pískotem na rtech velice nelibě.  

63. Vučinič vidí po dalším faulu na Kadlece žlutou kartu.  

64. Famózní zákrok Kadlece na vápně zabránil teď Černohorcům, aby se v rychlém brejku dostali do gólové šance.  

66. Žluté karty vidí Tomáš Sivok a domácí Drinčič. Na žluté už je to 4:2 pro domácí.  

69. Rosický táhl brejk na branku Černohorců, ale domácí nakonec stihli jeho centr od brankové čáry odvrátit na aut.  

69. Střídání českého týmu, Daniel Kolář nahradí Václava Pilaře.  

70. Fotky z aktuálního průběhu utkání si můžete prohlédnout zde. 

71. Dvě dobré příležitosti teď měl Mirko Vučinič! Forvard Juventusu nejprve levačkou a poté pravačkou nepropálil z pravé strany Petra Čecha. 

72. Savič vidí žlutou kartu.  

74. Džudovič mohl osamocen pálit na středu vápna, ale míč se mu zamotal pod nohy.  

75. Na hřiště míří Simon Vukčevič, po Petru Čechovi druhý "muž s maskou". Černohorec si totiž včera na tréninku zlomil nos, a tak bude muset hrát v dnešním zápase rovněž s vizáží fantóma. Střídá Damjanoviče. 

77. Sivok vybojoval míč pro Jiráčka, ale ten jej jen odevzdal soupeři.  

78. Pospěch táhl brejk po pravé straně, ale jeho centr po příliš předkopnutém míči lapil domácí brankář.  

79. Sivok odvrací na rohový kop.  

80. Ze standardní situace domácích ale opět nic nebylo. V zápětí vystřídal Božanoviče Djalovič.  

80. Další tutovka domácích! Jovetič se dostal k odraženému míči ve vápně českého týmu, ale opět netrefil bránu! 

81. A v zápětí střílí na druhé straně branku Petr Jiráček! Po vybojovaném míči Zdeňka Pospěch posunul Rosický míč na Jiráčka, který oklamal na hraně vápna několik obránců najednou a se štěstím protlačil míč přízemní střelou přes Božoviče! Česko vede 1:0, celkově 3:0 a má v podstatě jistý postup na Euro. 

84. Tomáše Pekharta střídá Milan Baroš.  

85. Plašil zkoušel z plného běhu vypálit na bránu, ale jeho slabý pokus beci ztečovali do zámezí. Rohový kop.  

85. Češi už hrají na jistotu a nikam se neženou. Domácí sympaticky bojují nadále i přesto, že k postupu by teď potřebovali dát čtyři góly.  

87. Vučiničovi dneska není přáno. Ocitl se v další nadějné pozici na hraně vápna, ale jeho pokus mířil vysoko nad.  

89. Jovetič krásně loboval balon do českého vápna, ale jeho příhry se nikdo z domácích neujal.  

90. Nastavovat se budou tři minuty. 

91. Domácí fandové i přes nepříznivý výsledek masivně pdoporují svůj tým. Ochozy hřmí jeden chorál za druhým.  

93. Baroš se uvolnil na hraně vápna a vypálil na bránu stejně tvrdě, jako mimo. A jeho rána byla hodně prudká.  

94. Hotovo! Češi vyhráli v Podgorici 1:0 a po celkovém výsledku 3:0 postupují přes Černou Horu na závěrečný turnaj Mistrovství Evropy 2012! 

- Dohráno. Češi vydřeli po defenzivním výkonu a i díky přízni štěstěny v Podgorici vítězství 1:0. Černohorci, především Mirko Vučinič, měli v druhém poločase mnoho gólových příležitostí, ale české šance opět podržel výtečný brankář Petr Čech. Jedinou branku zápasu tak vstřelil po skvělém individuálním uvolnění Petr Jiráček.  

- Krom Česka si již na Euro zajistili postup i Chorvaté, kterým stačila k jistotě účasti na turnaji domácí remíza s Tureckem 0:0. Blízko k postupu je i Irsko, jež doma hraje s Estonskem 1:1. V pátek totiž vyhrálo nad Estonci vysoko 4:0.  

- "Jsme spokojeni s tím, jak to dopadlo. V šatně všichni slaví. Myslím, že jsme si postup v baráži jednoznačně zasloužili," sdělil po utkání České televizi trenér Michal Bílek.  

- Toť je ode mne pro dnešek vše, u dalšího fotbalového online přenosu se těším na shledanou.  

reklama