1:2
Rakousko
42. Hořava
34. Sabitzer, 72. Baumgartlinger

Dobrý den, vítejte u online reportáže z přípravného zápasu mezi fotbalisty Česka a Rakouska. Utkání, které se hraje v Olomouci, začíná ve 20:30.

Česko - Norsko: Matěj Vydra (12) - Omar Elabdellaoui
Česko - Norsko: Matěj Vydra (12) - Omar Elabdellaoui | Foto: CPA Eduard Erben

Kapitánem českého týmu bude nejzkušenější ze současného kádru David Limberský, který si utahoval ze svého parťáka z Plzně Milana Petržely, že jemu by byla kapitánská páska moc velká - více čtěte ZDEMimochodem, hned 15 z 18 hráčů v kádru Pavla Vrby působí ve Spartě a Plzni.

Premiéru v brance národního týmu si odbude Marek Štěch, který odchytá poločas stejně jako Tomáš Vaclík. Premiéru si mohou odbýt i nováčci v týmu Lukáš Hejda, Jan Kopic a Jiří Fleischman.

Pavel Vrba by měl od úvodu poslat na hřiště tuto základní sestavu:

Vaclík (Štěch) - Kadeřábek, Procházka, Holek, Limberský - Hořava, Vácha - Petržela, Hušbauer, Krejčí - Vydra.

Marek Štěch, fotbalový brankář
Marek Štěch, fotbalový brankář | Foto: ČTK

Zápas bude řídit nizozemská trojice v čele s Polem van Boekelem, na pomezí mu budou pomáhat pánové Angelo Boonman a Dave Goossens.

Český celek v samostatné historii prohrál jen první ze 4 vzájemných duelů s Rakouskem (v roce 1996), od té doby uhrál 2 výhry a naposledy v srpnu 2007 remízu, včetně Československa pak prohrál s Rakušany jediný z posledních 8 zápasů. U posledního zápasu v roce 2007 byl na lavičce českého týmu Karel Brückner, který v roce 2008 usedl na lavičku Rakouska.

Pavel Vrba se rozhodl skutečně pro očekávanou sestavu:

Štěch – Kadeřábek, Procházka, Holek, Limberský – Vácha, Hořava – Dočkal, Hušbauer, Krejčí – Vydra.

Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Rakušané dnes nasadí tuto základní sestavu:

Almer - Garics, Prödl, Pogatetz, Suttner - Ivanschitz, Ilsanker - Weimann, Junuzovič, Arnautović - Sabitzer.

Rakousko - vlajka
Rakousko - vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Oba týmy právě přicházejí na hřiště. Za chvíli zazní rakouská státní hymna a po ní ta česká.

1.

Utkání právě nyní začalo.

3.

Brankář Almer si bez potíží poradil s centrem Dočkala z pravé strany.

6.

Almer nejprve skákavou střelu Váchy z dálky vyrazil před sebe, ale pak jej stihl lapit před Vydrou.

9.

Hušbauer halfvolejem napálil zpoza velkého vápna centr Kadeřábka z pravé strany, branku však vysoko přestřelil.

12.

Kadeřábek se dral z pravé strany do pokutového území, na poslední chvíli jej odblokoval Suttner.

14.

Rohový kop rozehráli Češi nakrátko, Dočkal odcentroval, na míč si na bližší tyči naskočil Kadeřábek a hlavičkoval jen těsně nad branku.

18.

Vácha našel za obranou Rakušanů Vydrů, ten však byl přistižen v ofsajdu.

21.

Hořava se středem hřiště probil až do pokutového území, jeho střelu levačkou však srazil mimo bránu stoper Pogatetz.

25.

Je tu první velká šance zápasu a mají ji Rakušané. Suttner odcentroval do pokutového území. Sabitzer si zpracoval míč, odstavil si Procházku, vystřelil levačkou a Štěch akrobatickým skokem vytěsnil míč mimo branku.

28.

Prödl napnul nervy rakouských fanoušků malou domů, gólman Almer však před brankovou čarou na poslední chvíli odpálil míč do bezpečí.

31.

Dočkal kopal přímý kop z 25 metrů od brány, jeho technický pokus však byl velmi nepřesný.

33.

Limberskýu dvakrát za sebou střílel zpoza pokutového území. Jeho první pokus vyrazil Almer s potížemi do zámezí. Po následném rohovém kopu napálil Limberský míč z první, ale střela mu tentokrát vůbec nesedla.

34.

Rakušané se po parádní akci ujímají vedení - 0:1! Ivanschitz zavezl míč z levé strany, přes Sabitzera šel míč z první do pokutového území na Arnautoviče, který na dva doteky poslal míč pod sebe a MARCEL SABITZER uklidil do prázdné brány.

Přátelská fotbalová utkání - Rakousko vs. USA
Přátelská fotbalová utkání - Rakousko vs. USA | Foto: Reuters
37.

Rakousko mělo další velkou šanci na skórování. Štěch se se svým budoucím spoluhráčem ze Sparty Holkem, odkopl míč do něj, míč se však naštěstí pro český tým odrazil od Holka do zámezí, takže jej Sabitzer nestihl doběhnout.

42.

Češi vyrovnávají na 1:1! Dočkal z pravé strany zavezl míč k pokuitovému území, Hušbauer patičkou poslal míč za sebe a TOMÁŠ HOŘAVA vymetl z jednoho kroku technickou střelou levou šibenici Almerovy brány.

Česko - Kanada: Petr Jiráček a Tomáš Hořava
Česko - Kanada: Petr Jiráček a Tomáš Hořava | Foto: Reuters
45.

Rakušané měli v závěru poločasu velkou šanci na skórování. Ivanschitz vyslal kolmicí za obranu Arnautoviče, ale ten pravačkou trestuhodně minul z hranice pokutového území Štěchovu bránu.

První poločas skončil, skóre je po zásluze vyrovnané. Po parádní akci Rakušanů otevřel skóre ve 34. minutě střelou do prázdné brány Marcel Sabitzer, ve 42. minutě však parádní ranou do šibenice srovnal Tomáš Hořava.

V poločase střídaly oba týmy jednou. DANIEL KOLÁŘ nahradil střelce vyrovnávající branky TOMÁŠE HOŘAVY, Rakušané stahují ZLATKA JUNUZOVIČE a na hřiště posílají JULIANA BAUMGARTLINGERA.

46.

Začal druhý poločas.

48.

Rakušané mají opět velkou šanci na skórování. Znovu je v akci agilní Arnautovič. Obešel hned tři protihráče, nahrál Ivantschitzovi na hranici velkého vápna, který však v dobré pozici branku přestřelil.

50.

Po velké hrubce Váchy ve středu pole šli dva Rakušané na Limberského, který však výborným skluzem jejich akci zastavil.

51.

Také Češi měli obrovskou šanci na skórování. Na druhé straně Krejčí špatnou přihrávkou zazdil protiútok tří proti jednomu obránci. Hned vzápětí se Daniel Kolář po parádní kolmici Krejčího ocitl ve stoprocentní gólové pozici, Almer však nohou jeho velkou šanci vyrazil.

56.

Kolář se zase dostal za obranu, Váchova přihrávka mu však přistála na patách.

57.

Vzápětí se pokusil Limberský překvapit Almera střelou šajtlí zpoza pokutového území, branku však netrefil.

62.

Češi mají další obrovskou šanci na skórování, po přihrávce Krejčího z levé strany pod sebe, Kolář pustil míč na nabíhajícího Dočkala, který vypálil zpoza pokutového území a střelou po zemi jen těsně minul levou tyč Almerovy brány.

63.

Střídání na obou stranách. MILAN PETRŽELA nahrazuje BOŘKA DOČKALA, ANDREASE WEIMANNA střídá MARC JANKO a ANDREASE IVANSCHITZE nahrazuje MICHAEL LIENDL.

70.

Češi mají další velkou šanci na skórování. Josef Hušbauer se dostal ke střele zpoza pokutového území, jeho střelu však na poslední chvíli zblokoval stoper Pogatetz.

72.

Rakušané se znovu dostávají do vedení - 1:2! JULIAN BAUMGARTLINGER se nejprve pokusil procpat do pokutového území, zastavil ho však stoper Procházka, poté ale napálil míč zpoza pokutového území a trefil se přesně k levé Štěchově tyči.

73.

Ihned po gólu přicházejí další tři česká střídání. Na hřiště jdou JIŘÍ FLEŠMAN, JAN KOPIC a STANISLAV TECL, ze hřiště odcházejí LADISLAV KREJČÍ, DAVID LIMBERSKÝ a MATĚJ VYDRA.

75.

Češi měli velkou šanci na vyrovnání. Po střele Koláře však zastavil míč na brankové čáře Garics.

79.

Pomezní sudí sebral českému týmu gól. Podle pana Van Boekela Pavel Kadeřábek při hlavičkovém pokusu fauloval, i když se zdálo, že si na míč vyskočil zcela předpisově.

84.

Střídají i Rakušané. Střelce první branky MARCELA SABITZERA nahrazuje VALENTINO LAZARO.

89.

Střídání na obou stranách, LUKÁŠ HEJDA nahrazuje JOSEFA HUŠBAUERA, STEFANA ILSANKERA nahrazuje ALEXANDAR DRAGOVIČ.

90+1.

Ve druhém poločase budou nastaveny tři minuty.

90+1.

Obrovská šance pro Rakušany. Janko se zjevil sám před Štěchem, tváří v tvář jej však levačkou nepřekonal.

90+2.

Dvě obrovké šance českého týmu na vyrovnání. Gólman Almer však nejprve zlikvidoval šanci Petržely z bezprostřední blízkosti, po následném rohovém kopu naskakoval zcela sám v pokutovém území na Váchův centr Holek, míč však v ideální pozici poslal mimo bránu.

90+4.

Procházkova střela z bezprostřední blízkosti je zblokována, následný rohový kop je zblokován a je konec.

Zápas skončil. Pavel Vrba si připisuje první prohru, Češi prohrávají 1:2. Češi sice byli ve druhém poločase lepší, řadu velkých šancí ale neproměnili, a tak je v 72. minutě potrestali Rakušané zásluhou vítězného gólu Juliana Baumgartlingera.

Tímto se s vámi loučím a těším se u dalších zápasů na shledanou.