reklama
12:00 • Evropské poháry • Los vyřazovací části

Los evropských pohárů

Los Ligy mistrů a Evropské ligy

Tottenham - Juventus
Basilej - Manchester City
Porto - Liverpool
Sevilla - Manchester United
Real Madrid - PSG
Šachtar Doněck - AS Řím
Chelsea - Barcelona
Bayern Mnichov - Besiktas

Partizan Bělehrad - Viktoria Plzeň

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze slavnostního losu vyřazovací části Ligy mistrů a Evropské ligy. Ceremoniál začíná ve 12:00. 

Los prvního kola závěrečných fází Ligy mistrů a Evropské ligy se koná netradičně v pondělí. Přivítá jej jako obvykle švýcarský Nyon. Liga mistrů čítá už jen posledních 16 týmů, od 12:00 se bude tedy losovat osmifinále. V Evropské lize, jejíž los přijde na řadu v 13 hodin, je týmů dvakrát tolik, tedy 32. V osudí druhé nejprestižnější Evropské soutěže i vedoucí tým HET ligy Viktoria Plzeň.

Liga mistrů

 

V lize mistrů je matematika jednoduchá, vylosovány budou dvojce podle umístění ve skupině. Vítězové skupiny dostanou druhé týmy ze skupiny a budou mít výhodu, že odvetu budou hrát na domácím hřišti. Jenže žádný tým nemůže dostat soupeře ze stejné země ani tým, se kterým hrál v základní skupině. Proto třeba Chelsea má jen 3 možné soupeře, jelikož 4 další anglické celky vyhrály své skupiny a nemohou potkat vítěze své skupiny AS Řím. Můžou potkat jen Barcelonu, PSG nebo Besiktas. 

 

První zápasy osmifinále se budou 13., 14.,  20. a 21. února. Odvety poté 6., 7., 13. a 14. března.

 

Vítězové skupin: Barcelona, AS Řím, PSG, Liverpool, Tottenham, Manchester City, Manchester United, Besiktas

 

Druhé týmy skupin: Chelsea, Real Madrid, Bayern Mnichov, Juventus, Basilej, Porto, Šachtar Doněck, Sevilla.

Evropská liga

 

V Evropské lize je situace komplikovanější. K postupujícím 24 celkům přibylo 8 týmů, které skončily Lize mistrů ve skupinách na třetích místech. Ty byly rozděleny čtyři mezi nasazené celky a 4 nenasazené celky. Opět platí, že týmy ze stejných zemí se spolu nemohou utkat. Navíc platí pravidlo, že spolu nemohou hrát celky z Ruska a Ukrajiny.

 

Viktoria Plzeň je mezi nasazenými týmy, ale může dostat opravdového evropského giganta. Mezi nenasazenými týmy jsou třeba Neapol, Borussia Dortmund či francouzské celky Lyon a Marseille.

 

Hrát se bude 15. a 22. února.

 

Nasazené týmy: AC Milán, Arsenal, Atalanta, Athletic Club, Atlético Madrid, Braga, CSKA Moskva, Dynamo Kyjev, Lazio Řím, RB Lipsko, Lokomotiv Moskva, FC Viktoria Plzeň, Salcburk, Sporting Lisabon, Villarreal, Zenit Petrohrad

 

Nenasazené týmy: AEK Atény, Astana, Celtic Glasgow, Crvena zvezda Bělehrad, Dortmund, FCSB, FC Kodaň, Ludogorets, Lyon, Marseille, Neapol, Nice, Östersund, Partizan Bělehrad, Real Sociedad, Spartak Moskva.

Slavnostní ceremoniál losu začal. Po úvodním proslovu a vysvětlení pravidel začne samotný los.

Přítomný už je i generální sekretář UEFA Giorgio Marchetti. Mluví o finále, které bude 26. května hostit Kyjev. 

Jedním z hostů, kteří budou losovat, je Xabi Alonso, který dokázal vyhrát Ligu mistrů s Liverpoolem i Realem Madrid. 

Michael Heselachwerdt, šéf evropských soutěží, jenom připomíná termíny osmifinále a pravidla losování. Za pár chvil tedy začne los. 

První vytaženým celkem je Juventus Turín, jeho soupeřem v osmifinále bude Tottenham Hotspur. 

Basilej s českými fotbalisty Markem Suchým a Tomášem Vaclíkem bude hrát proti Manchesteru City. 

FC Porto se utká s Liverpoolem. 

Sevilla se utká s Manchesterem United. 

Real Madrid se utká s Paris St. Germain! 

Šachtar Doněck se utká s AS Řím. 

Chelsea se utká s Barcelonou a Bayern Mnichov se utká s Besiktasem Istanbul. 

V Nyonu se už vše schyluje k druhé části losování, tedy k losu Evropské ligy. 

Stejně jako před hodinou se přítomní funkcionáři klubu můžou podívat na představení všech 32 týmů prostřednictvím krátkého klipu. 

Finále se bude hrát 16. května v Lyonu. Generální sekretář Giorgio Marchetti pozval na pódium ambasadora finále Erica Abidala, bývalého skvělého obránce Lyonu či Barcelony. 

V osudí dnes budou také špičkové týmy jako Arsenal nebo Atlético Madrid. Madridští, kteří se poslední roky dokázali většinou propracovat do závěrečných bojů Ligy mistrů, letos nezvládli základní skupinu s Chelsea a AS Řím. 

Opět jsou připomínány pravidla losu, nyní už los může začít. 

Tomáš Chudý
11. 12. 2017
reklama