reklama
12:00

Los kvalifikace o Euro 2016

Dobrý den, vítejte u losování kvalifikačních skupin, v nichž se fotbalové reprezentace utkají o postup na Euro 2016. To se bude konat ve Francii a také losovací akt bude probíhat ve francouzském letovisku Nice. Vše začne ve 12 hodin.

Lichtenštejnsko - Česko (2010) Lichtenštejnsko - Česko (2010) | Foto: Reuters

Česká výprava, v níž nechybí ani kouč národního týmu Pavel Vrba, bude mít tentokrát ještě jednoho netradičního člena. Na losu se totiž bude podílet také brankářská legenda Ivo Viktor.

Česká výprava na losu kvalifikace na Euro 2016 Česká výprava na losu kvalifikace na Euro 2016 | Foto: repro FAČR

Podívejme se, jak vypadají jednotlivé koše, z nichž se budou skupiny losovat:

1. koš: Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Rusko, Bosna a Hercegovina.

2. koš: Ukrajina, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Česko, Maďarsko, Irsko.

3. koš: Srbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Norsko, Slovensko, Rumunsko, Rakousko, Polsko.

4. koš: Černá Hora, Arménie, Skotsko, Finsko, Lotyšsko, Wales, Bulharsko, Estonsko, Bělorusko.

5. koš: Island, Severní Irsko, Albánie, Litva, Moldávie, Makedonie, Ázerbajdžán, Gruzie, Kypr.

6. koš: Lucembursko, Kazachstán, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar.

Jak vidno, do prvního koše, který patří silným favoritům, se už dostala také Bosna a Hercegovina. Balkánská země s kanonýrem Edinem Džekem jde rychle nahoru a dokonce se jí podařilo dostat se na letošní mistrovství světa.

Dalšími giganty jsou tradičně například Španělsko, Německo, Nizozemsko či Itálie.

Misimovic, Džeko a Ibiševic slaví branku Misimovic, Džeko a Ibiševic slaví branku v kvalifikaci na MS 2014 | Foto: Reuters

Díky tomu, že jsou Češi ve 2. koši, vyhnou se silným výběrům Ukrajiny a Švédska nebo nevyzpytatelné Belgii.

Povězme si také něco k postupovému klíči:

Na Euru bude poprvé v historii startovat 24 týmů. Vítězové devíti kvalifikačních skupin (osm šestičlenných a jedna pětičlenná), celky na druhých příčkách a nejlepší mužstvo z třetích míst postoupí na šampionát přímo. Zbylých osm týmů na třetích místech se utká v baráži.

Když vezmeme v potaz různé kombinace, tak jednou z nejtěžších variant by mohla být skupina s obhájcem titulu Španělskem, Srbskem, Skotskem, Islandem a Kazachstánem. Naopak papírově hratelnější se jeví například kombinace s Řeckem, Izraelem, Lotyšskem, Ázerbájdžánem a San Marinem.

Nový kouč národního týmu Pavel Vrba nemá nijak specifická přání na soupeře, rád by se však vyhnul Slovákům.

"Mají zajímavou generaci a já navíc díky svému dřívějšímu působení na Slovensku skoro všechny hráče dobře znám. Podle mě to je jedno z mužstev, které ze třetího koše může vyloženě překvapit," mínil Vrba, někdejší kouč Púchova a Žiliny. Z prvního koše by podle něj bylo dobré narazit na někoho, kdo má občas trochu výkyvy formy.

Pavel Vrba byl jmenován trenérem národního týmu Pavel Vrba byl jmenován trenérem národního týmu | Foto: CPA Eduard Erben

Připomeňme, že Češi patří v bojích na evropském šampionátu k nejúspěšnějším. Dostali se na všech pět závěrečných turnajů, na nichž získali stříbro a bronz. Naposledy v Polsku postoupili do čtvrtfinále, kde je vyřadili Portugalci.

Slavnostní akt byl zahájen. Provázet jím budou legendy Bixente Lizarau a Ruud Gullit.

Ceremoniál je zasvěcen slavným brankářům, i proto se na scéně objeví také gólman československých mistrů Evropy z roku 1976 Ivo Viktor. Jako první však přichází Fabien Barthez, který stejného úspěchu dosáhl s Francií o 24 let později.

Pořadatelé vysvětlují nový systém hracích dnů, které vytvoří tz. týdny fotbalu. Nový koncept počítá s tím, že jednotlivé kvalifikační cykly budou probíhat od čtvrtka do úterka s tím, že každý den se bude hrát kolem osmi utkání. V sobotu a v neděli se bude hrát od 18:00 nebo 20:45, ve všední dny od 20:45.

První část losování provede tato čtveřice bývalých brankářů: Thomas Ravelli, Rinat Dasaev, José Ángel Iribar a Pat Jennings.

A jde se na losování.

První koš je rozhozen do těchto skupin: A: Nizozemsko, B: Bosna a Hercegovina, C: Španělsko, D: Německo, E: Anglie: F: Řecko, G: Rusko, H: Itálie, I: Portugalsko.

Na řadu přichází šestý koš: A: Kazachstán, B: Andorra, C: Lucembursko, D: Gibraltar (původně byl nalosován do céčka, ovšem kvůli politickým důvodům nemůže být se Španělskem, a tak byl posunut do déčka), E: San Marino, F: Faerské ostrovy, G: Lichtenštejnsko, H: Malta.

Další část losování přicházejí provést Andreas Köpke, Antonios Nikopolidis, Jean-Marie Pfaff a Peter Schmeichel.

Jde se na rozlosování pátého koše: A: Island, B: Kypr, C: Makedonie, D: Gruzie, E: Litva, F: Severní Irsko, G: Moldavsko, H: Ázerbajdžán, I: Albánie.

Následuje čtvrtý koš: A: Lotyšsko, B: Wales, C: Bělorusko, D: Skotsko, E: Estonsko, F: Finsko, G: Černá Hora, H: Bulharsko, I: Arménie (také zde se povedlo nalosovat k sobě země s vyhrocenou vzájemnou politickou situací, kterou mají mezi sebou Arménie s Ázerbajdžánem, a tak se Arméni prohodili s Bulharskem).

Na pódium přchází další čtveřice legendárních brankářů, mezi nimiž je i Ivo Viktor!

Sport
Sport
23. 2. 2014
reklama