reklama
20:45 • Kvalifikace MS 2018 ve fotbale • Skupina C
2:0
2:0
Severní Irsko - vlajka - Sport 2016
Severní Irsko
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česká republika
  • 28. J. Evans
  • 41. Brunt

Sledujte online přenos z utkání kvalifikace mistrovství světa ve fotbale mezi Severním Irskem a Českou republikou. Zápas začne ve 20:45.

Rozhodující zápas. Klíčový zápas, zápas o všechno. Tyto všechny přívlastky by se dal nazvat kvalifikační zápas české fotbalové reprezentace v Severním Irsku. Ve hře o druhé místo totiž český tým udrží pouze výhra, cokoliv jiného znamená konec nadějí. Abychom si nalili čistého vína, výhra v Belfastu = zachování zbytečků naděje. K tomu, aby se Jarolímovi hoši dostali do baráže, musela by pak být splněna ještě celá řada dalších podmínek.

 

Čeští fotbalisté totiž ztrácí na svého dnešního soupeře sedm bodů. Pokud by se jim podařilo dnes uspět, budou ztrácet čtyři a k odehrání budou zbývat jen dvě utkání. I přes výhru bude tak šance mizivá. Český tým pak bude muset vyhrát v Ázerbajdžánu a doma se San Marinem, což by nemusel být nesplnitelný úkol. Severnímu Irsku by pak ale stačilo uhrát tři body z dvojzápasu s Německem a v Norsku. Pořád by ostrovní tým měl vše ve svých rukách

Otazník visí nad sestavou českého týmu. Proti Německu se vytasil trenér Jarolím s novým rozestavením, když nasadil hned pětici obránců. Jestli u této varianty setrvá, nebo se vrátí ke hře se čtyřmi vzadu, to samotný trenér neví.

 

"Kouří se mi z hlavy, zatím jsem nevypnul a přemýšlím o všem tak, abychom zvolili co nejlepší způsob hry, co by na Iry mohlo platit. Definitivně ještě rozhodnutý nejsem, i když něco převažuje," řekl na tiskové konferenci v Belfastu Jarolím.

 

O čem má však jasno, je taktika. Nechce hrát od začátku na absolutní riziko. "Nechceme si ten zápas rozehrát tak, abychom ještě něco museli dohánět. Víme, že pakliže si chceme udržet naději na druhé místo, musíme vyhrát. Ale nechci podléhat panice a od samého začátku hrát tak, že budeme vzadu hodně otevření," uvedl Jarolím.

Přestože fotbalistům Severního Irska stačí k definitivě druhého místa ve skupině kvalifikace mistrovství světa zisk bodu v pondělním utkání s českým týmem, Ostrované tvrdí, že na remízu hrát nebudou.  I vzhledem k tomu, že do baráže o postup na mistrovství světa v Rusku projde jen osm z devíti celků na druhých místech, chtějí Severní Irové doma v Belfastu nad českým týmem zvítězit.

 

"Jdeme do každého zápasu s tím, že ho chceme vyhrát. Taková je naše mentalita a jiné to nebude ani zítra. Čeká nás nepříjemný soupeř, což jsme poznali v Praze. Ale jednoznačně půjdeme do zápasu s tím, že chceme tři body," řekl na tiskové konferenci na stadionu v Belfastu záložník Steven Davis.

 

"Vždy hlavně tady doma před našimi fanoušky hrajeme s nasazením, intenzitou a snažíme se útočit. Diváci nám dodávají energii, ženou nás vpřed. Takže na remízu určitě hrát nebudeme," dodal trenér Michael O'Neill.

Sestava Česka

 

Vaclík - Suchý (C), Kalas, Novák - Gebre Selassie, Darida, Souček, Bořil - Jankto, Krmenčík, Krejčí.

 

Náhradníci: Koubek, Pavlenka - Kadeřábek, Hovorka, Lüftner, Zmrhal, Dočkal, Hušbauer, Hořava, Kopic, Barák, Kliment.

Sestava Severního Irska

 

McGovern - Brunt, Hughes, J. Evans, C. McLaughlin - S. Davis (C) - C. Evans, Norwood, Dallas, Magennis - Washington.

 

Náhradníci: Mannus, R. Carroll - Ferguson, T. Flanagan, Hodson, McGinn, K. Lafferty, Paton, R. McLaughlin, McCartan, D. Lafferty, Lund.

Trenér Karel Jarolím nakonec ponechal rozestavení z minulého zápasu a vsadil opět na hru s pěti obránci. Celkem udělal jen jednu jedinou změnu. Namísto Kopice nastupuje Ladislav Krejčí. Na lavičce tak zůstal například Bořek Dočkal.

Oba týmy jsou na hrací ploše, až dozní obě hymny, zápas v Belfastu začne. 

Severní Irsko bude hrát v klasických zelených dresech, český tým v červeném. Zápas bude řídit Ital Daniel Orsato. 

Zápas právě začal. 

2

V úvodu jsou aktivnější domácí, kteří si vybojovali rohový kop. 

5

Filip Novák dostal z metru ránu míčem od Chada Evanse a musel být ošetřován. Už ale v pořádku a pokračuje v zápase. 

7

Darida s Krejčím pěkně zakombinovali, ale finální přihrávka Krejčího do vápna byla zablokována na roh. 

12

Po ošetřování McLaughlina se pár minut nehrálo, nyní již hra pokračuje. 

14

Jankto vybojoval rohový kop, když jeho centr zablokoval zkušený Aaron Hughes. 

15

Gebre Selassie se po narážečce s Daridou dostal k centru, ale poslal jej do náruče McGoverna. 

17

Novák dobrým centrem hledal ve vápně Krmenčíka, ten však byl v ofsajdovém postavení. 

21

Krejčího centr na zadní tyč našel hlavu Bořila, který chtěl ještě vracet Krmenčíkovi, ale akci zastavil brankář McGovern. 

28

A je pro český tým hodně zle. Český tým sice odvrátil rohový kop, jenže domácí vrátili míč do ohně a před bránou zůstal úplně volný Johnny Evans, kterého nevystavil do ofsajdu Gebre Selassie. A obránce West Bromwiche si s vybíhajícím Vaclíkem poradil. 

32

Český tým nadále drží míč, ale nedokáže se přes severoirský val dostat do dobré příležitosti. 

Tomáš Chudý
4. 9. 2017
reklama