Gambrinus liga • 10. kolo • 19:00, konec zápasu

Sparta Praha
2:0
Baník Ostrava
16. Zápotočný, 68. Kadlec

Dobrý den vítejte u online reportáže z 10. kola fotbalové Gambrinus ligy, kde se utká pražská Sparta s Baníkem Ostrava. Utkání začíná v 19 hodin.

Od utkání se dá očekávat mimořádá aktivita tvrdého jádra fanoušků obou tradičně znesvářených klubů. Na fotografie z minulých duelů mezi Baníkem a Spartou se můžete podívat zde.

Agresivita fotbalových fanoušků v utkání mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava.
Agresivita fotbalových fanoušků v utkání mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava. | Foto: CPA - Eduard Erben

Podívejme se, jak na tom obě mužstva jsou v posledních týdnech.

Ostravané mají na svém kontě stále jen jediné vítězství a díky výhrám některých konkurentů v boji o záchranu spadl Baník na poslední příčku. Slezané mohli být o dost výše, především psychicky, kdyby v minulých dvou kolech neztratili vedení 2:0, nakonec vždy jen remizovali. V případě zisku tří bodů by se Ostravští posunuli na 12. místo.

To Spartu, která z pátého místa ztrácí na první příčku pět bodů, straší v minulých týdnech ještě horší série. Tradiční hlavní kandidát na titul v posledních třech ligových kolech vždy prohrál, náladu si však trochu spravil díky vynikající výhře v Evropské lize nad loňským finalistou Bilbaem. Letenský celek může částečně uklidnit, že hodně bodů ztratily také další týmy, které mají bojovat o čelo tabulky. Nutno však podotknout, že trenérská židle pod Vítězslavem Lavičkou se už hodně houpe.

FC Baník Ostrava: Buček - Frydrych, Zawada, Kapralík, Mach - Lukeš, Droppa, Fantiš, Vašenda, Milosavljev - Majtán.

AC Sparta Praha: Vaclík - Zápotočný, Jarošík, Holek, Pamič - Kadlec, Pavelka, Matějovský, Hušbauer, Krejčí - Balaj

Rozhodčí: Drábek - Kordula, Marek.

Do začátku zápasu zbývá už jen pár minut, hráči se pomalu chystají vyjít na hrací plochu, ovšem velký dav fanoušků je zřejmě nepřivítá. Tribuny jsou hodně prořídlé, mnoho diváků odradilo mrazivé počasí.

AC Sparta Praha - Athletic Bilbao, 2. kolo základních skupin Evropské ligy
AC Sparta Praha - Athletic Bilbao, 2. kolo základních skupin Evropské ligy | Foto: CPA Erben
1.

Utkání právě začalo.

2.

Zprava se snažil se do vápna probojovat Milosavljev, ovšem přes dva obránce se neprodral. Následně vybojoval alespoň rohový kop Zawada.

3.

Už ve 3. minutě se zatřáslo břevno sparťanské branky! Po rohovém kopu Lukeše se do vzduchu zavěsil Mach a po jeho tečované hlavičce musel míč vytahovat na konstrukci své svatyně Vaclík.

5.

Balaj hlavičkuje na Kadlece, jenže ten se míče nedočkal.

8.

Po nákopu z vlastní poloviny se do rychlého brejku dvou na tři protihráče dostali Ostravané. Pokued by byl Majtán lépe rozběhlý, mohl by postupovat s míčem až na bránu. Jenže špatně rozestavení sparťanští beci se včas před ním zformovali a odzbrojili.

11.

Sparťané se snaží o tvorbu hry, jenže jsou zatím v útoku hodně jaloví a Baníku nedělá problém rychle přejít k ohrožení domácí brány. Další střelu, i když ne příliš důraznou a nepřesnou, vyslal Fantiš.

13.

Po akci na pravé straně útočného pásma Sparty se míč dostal nalevo, kde si jako házenkářské křídlo připravil míč na střelu pravačkou Krejčí. Buček musel pro míč na zem.

14.

A další střela na Bučka, tentokrát z voleje klopil míč pod břevno Kadlec. Buček skvěle vyrazil.

16.

Sparta vede 1:0! Klasická akce fotbalové moderny posílá domácí do vedení. Pamič zatáhl míč po levé straně, odcentroval na zadní tyč, kde jej do ostravské sítě uklidil skvěle naběhnutý ZÁPOTOČNÝ.

19.

Sparta je při chuti a chce přidat druhý gól. Míč je opět před pokutovým územím Baníku.

21.

K opuštěnému míči pílili Mach a Pavelka. Sparťan byl u balonu dřív a Mach jej při pokračujícím pohybu nešetrně smetl. Vidí za to žlutou kartu.

23.

Po delší době se k bráně soupeře dostali také hráči Baníku, ovšem centr byl přetažený a skončil v zámezí.

25.

Druhé žluté napomenutí vidí Zawada.

26.

Sparta nastřeluje tyčku! Po přízemně rozehrané standardní situaci se několik metrů před vápnem dostal ke střele Kadlec, který famózní ranou trefil vzdálenější tyč, Buček neměl nárok.

27.

A další gólovka Sparty! Z podobného místa mířil další nákop už do vápna, kde Jarošík hlavičkou zblízka prověřil Bučkův postřeh.

27.

Tak Pavelka Machův zákrok nerozchodil a proto jej střídá Grajciar.

31.

Po rohu nachází Matějovský až za pokutovým územím Hušbauera, který však z velké dálky míjí branku Ostravy o notnou vzdálenost.

32.

Grajciar přihrávkou mezi beky vysunul Balaje, ovšem ten místo samostatného postupu nepřesně pálil už před hranicí velkého vápna.

34.

Letenští nyní zklidnili hru a drží míč uprostřed hřiště.

34.

Baníkovci sice domácí celek obrali o míč, ale Lukešův centr do vápna poklidně ze vzduchu stáhnul Vaclík.

37.

Slezany dělilo od vyrovnání několik decimetrů! Lukešův nákop ze standardky Jarošík jen prodloužil na zadní tyč, kde číhal Mach. Blonďatému obránci Baníku chyběl jen kousek, aby trefil míč do poloodkryté brány.

41.

Chvíli před koncem první půle se hra zklidnila a týmy se snaří hrát na jistotu.

44.

Tak ještě jedna velká šance ze sparťanských kopaček! Po další akci z levé strany se ze druhé vlny ocitnul ve výborné pozici Kadlec. Chtěl efektivně ve výskoku zastříhat nohama, ale nastřelil pouze beka Kaprálíka.

Fotbalista klubu AC Sparta Praha Josef Hušbauer.
Fotbalista klubu AC Sparta Praha Josef Hušbauer. | Foto: CPA - Eduard Erben
45.

Baník měl další možnost nadějného protiútoku, ale ofenzivní hráči znovu akci zbytečně zbrzdili.

45.+1

První poločas skončil.

Od úvodním minut vydiíme svižný zápas. Úvod patřil Baníku, který mohl jít brzy do vedení, jenže mu chyběl střelecký um i štěstí. Sparta se do hry dostal po deset minutách a v závěru první čtvrthodiny vstřelila úvodní gól. Následně si vypracovala ještě několik gólovek, ale scénář utkání nadále zůstává otevřený. Těšme se na druhou půli.

46.

Druhý poločas začal.

47.

Hosté mohli hned zkraje druhé půle vyrovnat. Baník výborně přenesl hru zprava doleva, Mach poslal centr do vápna, kde jen málo chybělo k tomu, aby jeden z jeho spoluhráčů srazil míč za Vaclíkova záda.

50.

Lukeš nakopává míč ze standardní situace, ale Fantišovo prodloužení už jen zapadlo do nastavených rukavic gólmana Vaclíka.

54.

Hušbauerův centr po zemi našel pouze Bučka.

55.

Trenér Ostravy Látal chce oživit ofenzivu, proto Majtána střídá Kraut.

58.

Frydrych slabým pokusem prověřil pozornost Vaclíka.

59.

Další střídání v baníkovských barvách. Místo Vašendy přichází Kukec.

61.

Zawada zpětnou přihrávkou přitížil Bučkovi, který míč odkopnul až za autovou čárou. Sparta však z následného rohu nic nevytěžila.

63.

Hušbauer vypálil přímý kop hezky k tyči, ovšem Buček byl na toto řešení dobře připraven.

66.

Nyní měli možnost zahrávat standardní situaci naopak ostravští hráči, ale rodící se závar ukončilo pískání rozhodčího kvůli faulu hostů.

67.

Kadlec trochu z úhlu trefuje Bučka! Nakonec z tého velké šance bude jen roh.

68.

Sparta vede 2:0! Na Matějovského rohový kop si na přední tyči skvěle naběhl Zápotočný, jenže míč trefil podivně ramenem, možná dokonce rukou. Tím ale celá akce neskončila, míč proskákal na druhou tyč ke KADLECOVI, který jej nůžkama uklidil do sítě.

69.

Sparťané se hnali za třetím zásahem, ovšem kontr byl až moc rychlý a vyhnal Kadlece z ideální dráhy.

70.

Baník se mohl vrátit zpět do zápasu! Kraut připravil na hranici vápna míč pro Droppu, jehož střelu musel s velkým umem likvidovat Vaclík.

74.

Podruhé střídá také lavička Sparty. Místo Krejčího přichází Přikryl.

78.

Baník se snaží o vytvoření tlaku, ale jeho hráči neumějí udržet míč na kopačkách, natož vykouzlit nějakou kloudnou akci.

80.

Nakonec na druhé straně pálí hodně špatně Grajciar.

80.

Tak nakonec se na Letné sešla hodně slušná návštěva - 9.145 diváků. Nutno však dodat, že atmosféra tohoto tradičního duelu však zůstává trochu za očekáváním.

Diváci se loučí s Liborem Sionkem před utkáním 6. kola Gambrinus ligy 2012/13 mezi Spartou Praha a Hradcem Králové. | Foto: CPA - Eduard Erben
82.

Hušbauer měl kolem sebe dost prostoru, proto zvolil samostatný průnik. Baníkovská obrana jej však za svá záda nepustila.

84.

Mohlo být definitivně rohodnuto! Kadlec vrátil míč od brankové čáry pod sebe, odkud technicky střílel Grajciar. Buček se musel pro míč hodně natáhnout, aby jej vytěsnil na roh.

86.

Poslední dnešní změna v ostravské jedenáctce. Místo Milosavljeva jde na hřiště Vrťo.

87.

Další velmi dobrá možnost Grajciara. Rychlou akci proti stejnému počtu Ostravanů zakončil sám střelou, jenže bránu netrefil.

89.

Poslední střídání zápasu. Trenér Lavička stahuje Balaje a na pár minut si zahraje také Kadeřábek.

90.+2

Utkání právě skončilo.

Sparta vítězí nad Ostravou zaslouženě 2:0 a ukončuje třízápasovou sérii bez ligové výhry. Baník opět nevyhrál a zůstává na poslední příčce tabulky.

To je z dnešního online přenosu vše! Děkujeme za pozornost a příště se těšíme na počtenou.