reklama
10:00

Volební valná hromada Fotbalové asociace ČR

Dobrý den, vítejte u online přenosu z sobotní Volební valné hromady Fotbalové asociace ČR, na které bude zvoleno nové vedení českého fotbalu pro roky 2013-2017. Program zasedání začíná v sobotu 8. června v deset hodin dopoledne.

FAČR - logo

Zdravím vás z vysočanského hotelu Clarion, kde dnes bude zvolen nový, či spíš staronový předseda Fotbalové asociace ČR. Jediným kandidátem je Miroslav Pelta. Zároveň se bude volit i dalších 12 členů nového výkonného výboru.

Nejkontroverznější postavou voleb je Roman Berbr, který kandiduje na pozici českého místopředsedy. Muž s pověstí diktátora sféry výkonnostního fotbalu v Čechách. A jak zjistil deník Insider, na přelomu let 1979 a 1980 pracovník Státní bezpečnosti.

Roman Berbr Roman Berbr (2013) | Foto: CPA Eduard Erben

O co se vlastně na valné hromadě hraje? Lze očekávat, že Pelta i Berbr budou zvoleni. Pokud se nestane něco nečekaného. Jde ale o to, jak si na další čtyři roky rozparcelují moc.

Aby Berbr uchopil totální moc, potřebuje nadpoloviční většinu, tedy alespoň 7 křesel ve třináctičlenném výkonném výboru. Nyní už má prakticky jistá 4 křesla. Svoje místopředsednické, pozici předsedy Řídící komise Čechy (kandidují jeho lidé Damková a Blaschke) a 2 pozice ve výkonném výboru za OFS a KFS Čechy.

Svá želízka rozehraje Berbr na Moravě, tam by však prorazit nemusel. Mezi jeho želízka by tam měli patřit Ladislav Dofek (kandiduje na předsedu), na členy pak bývalí rozhodčí Martin Bednář, Stanislav Kaláb a patrně i Petr Kašný. Na druhé straně barikády stojí Moravani Pavel Blaha (kandidát na předsedu ŘKM), na členy pak kanddidují Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek a Miroslav Vrzáček

Nepovolí-li Morava, bude klíčový souboj o místa, která ve VV FAČR obsazuje profesionální fotbal. To je křeslo ligového místopředsedy a tři pozice členů.

Místopředsedou bude buď sparťan Dušan Svoboda (na snímku), nebo Jaromír Šeterle, bývalý manažer Chebu, Plzně, Slavie či Mladé Boleslavi. K Berbrovi má blíže Šeterle.

Fotbal: Dušan Svoboda Fotbal: Dušan Svoboda | Foto: CPA

Od toho, jak tato volba dopadne, se asi odrazí i volba zbývajících tří členů za ligu. Do tábora bližšímu Berbrovi by měli patřit Tomáš Paclík (Plzeň), Radomil Procházka (Č. Budějovice), Jaroslav Starka (Příbram), Jan Wolf (Karviná). Naopak blíže sparťanské myšlenky autonomní ligy stojí František Hrdlička (Teplice) a Jiří Rýva (Žižkov). Není úplně jasná pozice Petra Šafarčíka z Ostravy.

Jediným kandidátem na předsedu je Miroslav Pelta, na místopředsedu za Moravu Zdeněk Zlámal. Ti by měli být neutrální, hrát sami za sebe.

Před hotelem Clarion demonstruje asi pět mladých lidí s hesly o fotbalových šíbrech. Podle všeho jde o marketingovou akci vydavatelů knihy Silnější pes.

10:03

Valná hromada už měla začít, ale stále se tak nestalo. Novináři jsou zcela odděleni od delegátů, sedí v jiném patře v tiskovém středisku, je jim zcela znemožněn kontakt s delegáty. Ze sálu zatím slyší jen ruchy skrze reproduktory, asi by se odtamtud měl do "tiskáče" přenášet i obraz, ale zatím se tak neděje.

10:08

Zazněla hymna, řídící valné hromady Rudolf Řepka vyzval fotoreportéry, aby vyklidili sál, Miroslav Pelta zahájil valnou hromadu - a pak novinářům v tiskovém středisku audiovizuální spojení se sálem vypadlo.

10.10

Spojení opět navázáno. Snad jsme o nic podnětného nepřišli :-)

Rudolf Řepka konstatuje, že valná hromada je usnášeníschopná. Pak opět vypadlo spojení :-))

10.15

Delegáti schválili jednací a volební řád, bez připomínek. Nyní hovoří Mircea Sandu, zástupce Rumunska na jednání, který přijel z Rumunska.

Sandu předal Peltovi cenu, kterou UEFA ocenila projekt registrovaného členství ve FAČR.

10.25

Slovo má host zasedání Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (dříve ČSTV).

Podpis přihlášky na olympijské hry v Soči 2014 Podpis přihlášky na olympijské hry v Soči 2014: Mynář a Jansta | Foto: CPA Eduard Erben

Jansta podpřil výzvu deníku Sport Dejme kmotrům červenou, zmínil, že uvažoval o tom, že ji podepíše. Doporučil Miroslavu Peltovi, aby si ji vzal za svůj program. Jde o boj s korupcí, nezávislost disciplinární komise, kontrolu nad rozdělování státních dotací.

Jansta říká, že výzvu sám nakonec nepodepsal proto, že mezi prvními signatáři se objevila, jak řekl, Hušákova galerka, včetně Ivana Haška. Aleše Hušáka, bývalého šéfa Sazky, označil Jansta za kmotra českého sportu. Nyní vyčítá Ivanu Haškovi, že se stal jako šéf českého fotbalu jeho partnerem.

Luděk Mádl
Luděk Mádl
8. 6. 2013
reklama