reklama

Žižkov volá: Zablokujte Baníku přestupy! Asociace nevyhověla

Mnoho radosti si zatím v aktuální sezoně v Baníku Ostrava neužili. Teď jim pomohli na Strahově, když FAČR na žádost Žižkova nezablokovala Baníku přestupy Mnoho radosti si zatím v aktuální sezoně v Baníku Ostrava neužili. Teď jim pomohli na Strahově, když FAČR na žádost Žižkova nezablokovala Baníku přestupy autor: Dalibor Sosna
Ve sporu mezi Viktorií Žižkov a Baníkem Ostrava se fotbalová asociace postavila na stranu slezského klubu

Praha - Jiří Rýva, šéf žižkovské Viktorie, otevřel noviny - a nevěřil vlastním očím. Přečetl si tam totiž, že Baník Ostrava hodlá kupovat posily. A přitom Rývovi na půdě fotbalové asociace před pár dny přislíbili, že ostravskému klubu zablokují přestupy.

Nestalo se. "Ne, přestupy, zastavené nemáme," říká Petr Šafarčík, šéf Baníku Ostrava. "A platit Žižkovu taky nehodláme."

O co jde? O starou pohledávku, která vznikla v souvislosti s přestupy hráčů Hušbauera a Koukala ze Žižkova do Baníku v roce 2010. Jde o velmi složitý příběh, který se dostal dokonce až k Nejvyššímu soudu ČR. (více zde)

Po mnoha peripetiích rozhodla letos v březnu Arbitrážní komise FAČR, že Baník musí Žižkovu zaplatit 8 404 600 korun, a to do 15 dní.

Nestalo se, protože Baník získal u soudu předběžné rozhodnutí, které výkon rozhodnutí pozastavilo. Přeloženo do češtiny: Stanovilo, že Baník nemusí platit hned.

"Jenže v minulém týdnu padl nový soudní verdikt, který tohle předběžné rozhodnutí zrušil. JInými slovy, Baník by měl okamžitě zaplatit. Proto jsem požádal Fotbalovou asociaci ČR, aby provedla výkon rozhodnutí a pan Konečný (předseda arbitrážní komise) mi řekl, že k tomu podá návrh," líčí sled událostí Jiří Rýva.

Šafarčík: Není ani jasné, komu Viktoria patří

Stanovisko FAČR k celé věci nebylo několik hodin k dispozici, vyjádřil se ovšem Petr Šafarčík, šéf Baníku. "Ano, komunikaci jsme v té věci směrem k FAČR vedli. Ale pan Pauly (šéf legislativně právního oddělení) nás ujistil, že přestupy zastavené nemáme."

Pro vysvětlení, ve fotbalovém prostředí je nastaven tento standardní mechanismus pro vymáhání uznaných pohledávek: Pokud dlužník nezaplatí v daném termínu, asociace mu zablokuje přestupy, a to směrem do tohoto klubu. To znamená, že nesmí přivádět nové hráče.

Což teď zrovna Baník, který v prvních pěti kolech uhrál jediný bod, poměrně akutně potřebuje.

V sobotu odpoledne se k věci vyjádřilo i tiskové oddělení FAČR. Sdělilo stanovisko, že nyní Baník Ostrava přestupy zapovězené nemá. Ovšem v pondělí dojde k ještě jednomu posouzení situace a následně prý dojde k finálnímu rozhodnutí FAČR.

Proč asociace nezablokovala Baníku přestupy rovnou? Ostravský klub vznesl několik argumentů: "Za prvé to rozhodnutí, které má pan Rýva, ruší předběžné opatření jen z formálních, nikoli věcných důvodů, takže v brzké době bude patrně vypracováno nové. Za druhé v dalším sporu, který jsme s Žižkovem vedli, dal soud za pravdu nám. A za třetí není jasné, komu vlastně dnes Viktoria Žižkov patří.." Petr Šafarčík tak naznačuje, že by mohl nastat zmatek v tom, komu vlastně platit.

"Absolutní nesmysly," reaguje Rýva, který zvažuje další právní kroky, i proti Fotbalové asociaci ČR.

Co se týče vlastnictví akcií Viktorie Žižkov, jde o to, že je nedávno insolvenční správce Josef Cupka zahrnul do konkurzní podstaty u společnosti Strojexport-Via (více zde). "Tohle celé je také nesmysl, akcie jsem od pana Vinše řádně koupil já. Pan správce Cupka je do toho konkurzu zapsal bez jakéhokoli zdůvodnění, teď už si ho po něm vyžádala i soudkyně, takže tahle věc se jistě také brzy vyřeší," míní Rýva.

Viktoria Žižkov sama o sobě se totiž také nachází v hluboké ekonomické krizi, na hraně přežití, přesněji na hraně vyhlášení úpadku.

Klub kvůli tomu pozbyl licence, která ho opravňovala ke startu ve druhé lize (FNL), startuje proto jen ve třetí nejvyšší soutěži (ČFL). Registruje od věřitelů velké množství pohledávek a 8 milionů od Baníku Ostrava k jejich alespoň částečnému uspokojení také nutně potřebuje.

Frydrych? Padesát na padesát

Baník si po finanční stránce také dvakrát nevyskakuje, a navíc potřebuje pro další boje v Synot lize nutně posílit, aby otupil akutní hrozbu sestupu.

"Potřebujeme hráče do obrany a útočníka," říká Šafarčík. Rozjednaný je přitom i možný pohyb směrem ven z klubu, o stopera Michala Frydrycha mají podle Šafarčíka nadále zájem Sparta i Slavia. "Jestli odejde? Nyní je to tak padesát na padesát," říká šéf Baníku. Odejde-li Frydrych, bude shánět spíš stopera (mluví se o jabloneckém Kyselovi), v opačném případě spíš hráče na kraj obrany. A navíc zmíněného útočníka.

reklama