20. 4. 2012 22:05
Dukla - Baník 4:1, Liberec - Žižkov 4:0
Michal Breznaník se podíle na třech brankách Liberce.
Michal Breznaník se podíle na třech brankách Liberce. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Slovan Liberec učinil v pátek další krok k tomu, aby se po šesti letech znovu stal mistrem nejvyšší české fotbalové soutěže.

V 26. kole Gambrinus ligy rozdrtili svěřenci Jaroslava Šilhavého U Nisy poslední tým tabulky Viktorii Žižkov 4:0 a v čele soutěže nyní mají na druhou Spartu náskok čtyř bodů.

V druhém pátečním utkání Dukla Praha smetla další zachraňující se tým Baník Ostrava 4:1.

Klířčovým mužem utkání v Liberci byl Michal Breznaník, který ve třiasedmdesáté minutě prolomil do té doby odolávající defenzivu hostí tvrdou střelou zpoza vápna na vzdálenější tyč.

Soud pootevřel Střížkovu cestu k 51 milionům od FAČR
Liberec ztrestal remízu Sparty a jde zpátky do čela
Plzeň zaváhala na Žižkově, osm branek v Olomouci

Hned v zápětí viděl červenou kartu za druhý žlutý faul Marcel Šťastný a hra Viktorie se zcela sesypala. V poslední desetiminutovce naložil Slovan Žižkovu na cestu do Prahy ještě tři branky, a notně si tak vylepšil krom bodového zisku i celkové skóre.

Po Breznaníkovi se postupně trefili Zbyněk Musiol, jenž využil skvělé nahrávky Breznaníka, Michael Rabušic, který skóroval po akci Štajnera, a v 89. minutě Jiří Fleišman, jenž dorazil do sítě střelu hrdiny zápasu Breznaníka.

Dukla smetla Baník, fanoušci Ostravy řádili

Fotbalová Dukla Praha v jarní části Gambrinus ligy září. Svěřenci Luboše Kozla z deseti letošních kol vytěžili jednadvacet bodů a po pátečním vítězství 4:1 nad Baníkem Ostrava se minimálně do soboty posunuli již na čtvrtou příčku tabulky.

Dukla pod vedením matadora Patrika Gedeona na jaře získala 21 z 30 možných bodů. | Foto: Jakub Šafránek

V utkání na Julisce góly v síti Víta Baránka zařídili Janové Vorel, Pázler a Svatonský, které doplnil Ivan Lietava, jenž vstřelil už svoji devátou branku v sezoně.

Čestný úspěch hostů zaznamenal pohlednou trefou v závěru utkání Jan Zawada.

Baník, který se stále nachází na předposlední příčce tabulky, se sice v první půli dostal do několika dobrých šancí, ale Dukla měla mnohem více příležitostí, a tak byl výsledek 4:1 nakonec ještě k hostům milosrdný.

Z Ostravských se krom střelce Zawady předvedli na Julisce ještě příznivci slzeského klubu, kteří v první půli napadli domácí fanoušky a po poločase si zapálili svůj vlastní sektor.

26. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Baník Ostrava 4:1 (3:0)

Branky: 14. Vorel, 28. Pázler, 44. Lietava, 59. Svatonský - 88. Zawada. Rozhodčí: Jílek - Urban, Páral. ŽK: Lietava, Svatonský - Frydrych. Diváci: 2497.

Sestavy:

Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Švejdík, Vrzal - Podrazký, Gedeon (83. Šiml), Hanousek - Svatonský (69. Engelmann), Lietava (73. Marek), Pázler. Trenér: Kozel.

Ostrava: Baránek - Frydrych, Adámik, Vomáčka, Zawada - Šenkeřík (46. Ferenčík), Greguš (64. Droppa), Vašenda, Fantiš - Magera (46. Poliaček), Kraut. Trenér: Látal.

Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 4:0 (0:0)

Branky: 73. Breznaník, 82. Musiol, 88. Rabušic, 89. Fleišman. Rozhodčí: R. Hrubeš - Chytil, Makovička. ŽK: Bosančič, Vácha, Rabušic - Šťastný. ČK: 76. Šťastný. Diváci: 5235.

Sestavy:

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Bosančič (46. Šural), Vácha, Janů (72. Musiol), Breznaník - Štajner (88. Ndemen) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Žižkov: Kolář - Slodowy, Kiidron, Kropík, Šťastný - Hílek - Kotyza, Valenta, Sloboda (78. Bartl), Milosavljev (84. Nakamura) - Bálek (79. Jurčo). Trenér: Nádvorník.