reklama

Zkrotí Chládek fotbalové sudí? Exministr údajně Peltovým favoritem č. 1 na žhavou židli po Damkové

Sehraná dvojice Miroslav Pelta - Marcel Chládek ještě podle všeho zdaleka neřekla své poslední slovo Sehraná dvojice Miroslav Pelta - Marcel Chládek ještě podle všeho zdaleka neřekla své poslední slovo autor: Milan Kammermayer
Napětí kolem rozhodčích vrcholí. A šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta se netají tím, že pro ně hledá nového šéfa. Favoritem má být bývalý ministr školství Marcel Chládek.

Glosář - Nebe potemnělo a ptáci zmlkli. Namísto dívek spíš dýky se dnes obnažují a vzduchem létají teď slova ostřejší žiletek.

Český fotbal se opět ocitá ve válečném stavu. A nejen proto, že už v neděli na sebe narazí Sparta s Plzní a svedou boj o ligový titul. V nejbližších dnech a týdnech totiž půjde o víc, o vládu nad rozhodčími v příštích letech, v nových podmínkách samostatné ligy.

Sotva dala vale funkci předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, už je Sparta v klinči s Miroslavem Tulingerem, byť bylo řečeno, že po ní jen dojede sezonu.

Šéf asociace Miroslav Pelta už v uplynulých dnech jasně naznačil (více zde), že v komisi rozhodčích míní uskutečnit zásadní průvan. A zdroje Aktuálně.cz se shodnou, že jeho hlavní kandidát se jmenuje Marcel Chládek.

Není to tak dávno, co v téhle zemi působil jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Teď je navíc Chládek na Strahově po ruce, jakožto zaměstnanec FAČR. A jisté je, že kupříkladu mediální zájem s funkcí spojený by mu nepříjemný rozhodně nebyl. Kandidátů je však víc, přinejmenším ještě jeden, dokonce z podobných sfér jako Chládek, ostatně záhy se k němu dostaneme.

Odpověď na otázku, které jméno se v příslušné kolonce strahovské hierarchie v létě objeví, však vlastně samo o sobě není tím nejpodstatnějším. Důležité je, jestli od nově vybraného šéfa rozhodčích povedou opět nitky a drátky k tradičnímu principálovi.

Roman Bebr se vám sice klidně upíše vlastní krví, že s rozhodčími nemá už léta pranic společného. Potíž je ale v tom, že to českému místopředsedovi FAČR pořád nikdo nevěří.

Teď je otázkou, jestli šéf asociace Pelta spolu s Ligovou fotbalovou asociací, která má novou samostatnou ligu řídit, svedou jen další přeobsazení poslušné marionety, nebo zda vzduchem šmiknou nůžky a tradiční provázky se zpřetrhají. V takovém případě čekejme válku, jaká tu ještě nebyla.

Mluví se o Mlsnovi nebo několika dnešních sudích

Slíbili jsme představit i další údajné kandidáty. Zdůrazněme, že v žádném případě nejde o nijak oficiální seznam. Spíš soupis jmen, která mezi rozhodčími a lidmi, co se kolem nich pohybují, v posledních dnech kolují. Nicméně bylo by spíš s podivem, kdyby se někdo právě z této nominace ve funkci nakonec skutečně neobjevil.

Už jsme zmínili Marcela Chládka, bývalého rozhodčího na pomezí druhé a třetí ligy, který udělal politickou kariéru v ČSSD, nejprve jako náměstek hejtmana (Ratha) ve Středočeském kraji, posléze jako senátor a ministr školství. Jak známo, funkci musel opustit v květnu loňského roku pro podezření z údajného bossingu a obtěžování spolupracovnic.

Široce otevřená náruč Miroslava Pelty jej následně čekala na Fotbalové asociaci ČR, kde se Chládek stal generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií.

Dalším, pro mnohé jistě překvapivým kandidátem na pozici šéfa rozhodčích má být Petr Mlsna. Někdejší ministr bez portfeje a šéf Legislativní rady vlády působil posléze jako náměstek na ministerstvu školství a nyní na ministerstvu vnitra. Málokdo si dnes uvědomuje, že se zhruba před deseti lety objevoval též jako fotbalový rozhodčí zhruba na úrovni druhé ligy. Tady je ostatně důkaz.

Další potenciální kandidáti už se rekrutují z řad současných rozhodčích. Padají jména Jana Jílka, Martina Wilczeka či Radka Příhody.

Zlé jazyky tvrdí, že Berbr s Damkovou hodlali předat po Euru žezlo Pavlu Královcovi, jenže to je podle všeho v danou chvíli politicky neprůchozí.

Sparta zamávala válečnou sekerou

O tom, jak vyhrocená je nyní atmosféra, svědčí stylizace prohlášení, kterým se fotbalová Sparta oficiálně ohradila vůči aktuálním aktivitám současného šéfa rozhodčích Miroslava Tulingera.

"AC Sparta Praha se ostře ohrazuje proti nekonzistentnímu a manipulativnímu přístupu předsedy komise rozhodčích Tulingera k mediálním hodnocením výkonu rozhodčích v zápasech Synot ligy.

Zatímco v minulých týdnech se předseda Tulinger velmi umírněně a shovívavě vyjadřoval k zásadním a zcela očividným pochybením rozhodčích, které ovlivnily průběh a výsledky jiných utkání, v případě velmi sporných a nepřehledných situací ve včerejším zápase Dukla-Sparta přistoupil k agresivní aktivní medializaci a velmi ostré kritice rozhodčích.

Pan Tulinger tím prokázal, že nevykonává svou roli objektivně a nestranně. Vyzýváme ho, aby se tímto, ani jiným způsobem nepokoušel vykonávat tlak na rozhodčí rozhodující zápasy Synot ligy v jejím zbývajícím průběhu."

Jistě uznáte, že tam už chybí snad jen obligátní oslovení: "Smrdutý opossume!"

Šlágr v multidimenzi na O2 Sport výhradně o sudích

Co se vlastně stalo? Sparta se víceméně ohradila proti tomu, že zatímco k přehmatům sudích v jarních duelech Viktorie Plzeň komise rozhodčích ani její lídři obvykle žádné své stanovisko veřejnosti nesdělovali, nebo se omezili na pár krátkých stručných vět, tak po skandálním utkání Dukla-Sparta zareagoval Miroslav Tulinger jinak.

Iniciativně svolal na Strahov mediální briefing a odprezentoval nejen dosud nezveřejněné záběry ze závěru inkriminovaného utkání, ale přidal i své hodnocení, ve kterém výkon sudích ostře zkritizoval. Vše shrnul do věty, že došlo k hrubému ovlivnění zápasu ve prospěch Sparty (více zde).

Což je sice pravda, nicméně Sparta poukazuje na to, že když třeba sudí Michal Paták a jeho skvadra pomohli Plzni zvítězit nad Zlínem, když netrestali Petrželovo simulování a neviděli jeho evidentní ruku, použitou při zpracování míče, krátce před rozhodujícím gólem (více zde), Tulinger žádné briefingy nepořádal a sudího Michala Patáka mediálním bahnem neprotáhl. Což je také pravda.

Zápas Sparta-Plzeň bude v neděli řídit moravský rozhodčí Miroslav Zelinka, jako asistenti mu budou pomáhat Jan Paták a Petr Caletka.

Pozoruhodné je, že televize O2 Sport, která bude duel exkluzivně vysílat, zařadí do své multidimenze i alternativní zvukovou stopu, ve které se budou pravidlový expert Robert Henn a internacionál Ladislav Vízek věnovat v průběhu utkání výhradně a speciálně výkonu rozhodčích. A to v každém detailu jejich počínání.

Jestli bude ligový šlágr také trochu i o fotbale, nebo zase jen o rozhodčích, se dozvíme už v neděli.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama