reklama

Zle, Spartičko, zle, Štajner šturmuje. A vře to i dole

Vidlička byl v Hradci vyloučen Vidlička byl v Hradci vyloučen autor: Aktuálně.cz
Osmnácté ligové oko pod drobnohledem Luďka Mádla

Praha - Góly jste viděli v televizi, výsledky znáte. Ale co je za nimi? Na to vám zkusí odpovědět Glosář ligového kola Gambrinus ligy, novinka sportovní sekce deníku Aktuálně.cz

O fotbale čtěte více:

Náskok Sparty se tenčí, boj o titul slibuje heroický souboj. To o udržení se nejspíš tradičně bojuje i jinde než na trávníku. Fanoušci Slovácka své hráče nepoznávali, vzlet Ostravy brzdil sudí. A kdo se směje? Sigma.

Škola a praxe: Spartě se to tluče

Hradec Králové-Sparta 1:0. Naučit Spartu moderní herní styl inspirovaný Barcelonou. Získat titul, vyhrát pohár a postoupit do Ligy mistrů. To jsou cíle, které si před sebe ve Spartě vytyčil Jaroslav Hřebík. To všechno chce zvládnout jedním vrzem.

Jenže teď by nejspíš potřeboval, aby se liga na pár měsíců přerušila. Hráčům totiž novoty nějak nelezou do hlavy a do nohou. A pokud budou po dobu výuky "barcelonské hry" předvádět to, co ukázali v Hradci Králové, uvidí Ligu mistrů dozajista zase jen v televizi.

"Špatný pohyb. Projevil se přechod z umělé trávy na normální," vysvětloval Martin Hašek, Hřebíkův první pobočník, nemastný neslaný výkon proti Slovácku. Nicméně byly za něj aspoň tři body

V Hradci už se ani na nic nevymlouval. Zkusme to chvilku za něj. Ano, když Spartě chybí najednou Matějovský, Pamič, Krejčí a brzy odstoupí Kerič, tak je to hodně ztrát najednou.

Ale i "to, co zbylo" by mělo předvádět něco, co reálně ohrozí branku týmu typu Hradce Králové! Jedna střela mezi tři tyče je k smíchu/k pláči (nehodící se škrtněte).

Vzhledem k tomu, co Sparta v Hradci předvedla, si ani nezaslouží, aby někdo pitval, zda penaltě proti ní opravdu předcházel faul.

Proti Plzni půjde v sobotu Sparta do boje patrně v plné síle (jen bez distancovaného Vidličky). Pokud by snad měla prohrát, začne asi na Letné menší rodeo. Tak jen aby to na Letné nerozhodilo školní rozvrh...

Štajner for president! I Bílek si všiml

Liberec-Příbram 2:0. Viděli jste, jak si 35letý Jiří Štajner dovezl balon od půlící čáry až do příbramské brány? Jestli se tenhle frajer nevejde trenéru Bílkovi do reprezentace pro Euro, tak je něco špatně. V nominaci na Irsko původně scházel, ale Rosického zranění už ho do ní pošouplo.

Na Spartu už Liberec ztrácí jen tři bodíčky. A vzhledem k tomu, že na podzim na Letné vyhrál, platí, že kdyby do konce soutěže už neztratil ani bod, ligu prostě a jednoduše vyhraje.

To se Plzni nepovedlo, ale vůbec. Obhajoba je fuč?

Plzeň-Dukla 1:1. Ano, hráli ve čtvrtek stodvacetiminutovou bitvu na Schalke. Po spoustu minut v oslabení, chvíli v podstatě i dvojnásobném. Přesto měla Plzeň Duklu porazit.

Výsledkem udivení konspirátoři upozorní na to, že vztahy mezi Plzní a právě Duklou jsou v zákulisí nadobyčej dobré a právě na Julisku putovaly miliony vydělané v Lize mistrů náhradou za Bergra a Hanouska.

Ti střízlivější se pustí do počítání šancí, kdy Plzeň netrefila poloprázdnou bránu. A zdvihali obočí nad laciným gólem v síti Marka Čecha. Tady možná Plzeň ztratila šanci na obhajobu. 

Magera hned poznal, že je doma. "Vítal" ho sudí Hrubeš

Ostrava-Jablonec 2:2. Kdysi byl Lukáš Magera i v reprezentaci. Teď kopal třetí anglickou ligu ve Swindon Townu. Tedy - spíš jednou kopal a dvakrát ne. Prostě náhradník. Postěžoval si kamarádovi - fotografovi. Ten se zmínil před novými majiteli Baníku. A najednou je z Magery staronová hvězda ostravského týmu.

Fakt, že na Bazalech hned patřil mezi nejlepší na hřišti, hodně naznačuje co do výkonnostního srovnání tuzemské ligové hvězdy a náhradníka v anglické třetí lize. To za prvé. Způsob, jak se do Ostravy vracel, odkazuje na skutečně "promyšlené" personalistické strategie zdejších týmů. To za druhé.

Magera každopádně po návratu do ligy zjistil, že se tu nic nezměnilo, protože u sudího Hrubeše Ostravští marně vymáhali penaltu nebo vyloučení za strkačku v přerušené hře. To za třetí.

Pozoruhodné je, že nic z toho, o čem vyprávěli důvěryhodní svědci utkání, nenabídla ČT v pořadu Dohráno ani nikde jinde. Všimla si alespoň nadmíru sporného odpískání faulu v nastavení, po němž po druhé chybě domácího gólmana v utkání hosté podruhé skórovali. A vzali Baníku výhru.

Sezame, otevři se! A zeď se rozestoupila

Slovácko-Olomouc 0:1. Haná jásá, Slovácko se diví, co jejich fotbalisté také "umějí" předvést. A trenér Soukup se asi hodně potil, když novinářům diktoval do bloků, že své svěřence přede nebude podezírat z nějakých nepravostí...

Možná bude na místě, aby jim přinejmenším vysvětlil, že zeď se při soupeřově trestném kopu staví proto, aby stála proti míči. Ne aby se před ním tauplně rozestoupila - jako před vítěznou brankou Sigmy v nastavení...

Na ručník outsider tentokrát sice nebyl, ale...

Žižkov-Mladá Boleslav 1:2. Na Julisce si viktoriáni nechali nasypat tři góly za pár minut. Být to box, házel by tam trenér Nápravník ručník do ringu. Proti Středočechům hrál tentokrát outsider ligy dlouho konkurenceschopný fotbal. Jenže pokud budou viktoriáni předvádět takové tragikomické etudy jako hráč Bartl před vítězným gólem hostí, nepomůže Žižkovu ani svěcená voda.

Nedáš "pentli", neboduješ, ví už "klokan" Nešpor

Česko Budějovice-Bohemians 3:1. Jihočeši to se záchranou myslí vážně a hodně pro ni dělají. Řepka, Daněk, Krajčík, Řezníček - tolik posil jako letos v zimě nepřišlo na jih snad za pět let dohromady. Po zlatém bodu z Olomouce přišly tři proti "klokanům". A exekutor pražského týmu Martin Nešpor už ví, že kdo za stavu 0:2 nedá penaltu, těžko může čekat něco jiného než cestu domů s prázdnou kapsou. Klokaní.

reklama