Vršovické derby skončilo remízou, Zlín doma porazil Brno a poskočil už na druhé místo tabulky

Aktualizováno 5. 11. 2016 22:00
Doma jsou neporazitelní. Fotbalový Zlín na vlastním hřišti neprohrál už deset zápasů. Tentokrát přehrál Brno výsledkem 2:1. V tabulce si tak "ševci" polepši už na druhé místo. A nic na tom nezměnilo ani vršovické derby mezi Slavií a Bohemians, které skončilo remízou 1:1.
Derby mezi Slavií a Bohemians skončilo 1:1.
Derby mezi Slavií a Bohemians skončilo 1:1. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nejdřív přestřelka a pak zahazování šancí. Vršovické derby mezi Slavií a Bohemians ve 13. kole první ligy skončilo remízou 1:1. Oba góly padly během první čtvrthodiny hry.

Slávisté sice udrželi neporazitelnost pod koučem Jaroslavem Šilhavým, ale podruhé za sebou jen remizovali a nevyužili šanci poskočit na druhé místo tabulky. Na třetí příčce ztrácejí na druhý Zlín dva body. Bohemians neprohráli se Slavií v lize popáté za sebou a jsou šestí.

"Druhý poločas se hrál na jednu bránu, ale pokud chceme pomýšlet na tři body, musíme takové šance proměnit. Samozřejmě nás to mrzí. Mohli jsme se posunout v tabulce, ale byl by to jen dílčí výsledek," řekl trenér Slavie Jaroslav Šilhavý.

Vršovické derby se od úvodu hrálo ve velkém tempu. Hosté zaskočili Slavii úvodním náporem a hned ve čtvrté minutě překvapivě otevřeli skóre. Domácí prohráli po nákopu do vápna několik soubojů, Maškovu střelu ještě vyrazil gólman Pavlenka, ale na Šmídovu dorážku do prázdné branky už nemohl zareagovat. Odchovanec Slavie se v lize trefil posedmé v kariéře.

Hosté pokračovali v aktivitě a Lutsovu střelu z dálky v osmé minutě přizvedl Pavlenka na roh. Za pět však bylo srovnáno. Škoda si zpracoval dlouhý nákop od Zmrhala, obtočil se kolem Krcha a střelou k tyči zpoza vápna překonal brankáře Budinského.

Domácí kanonýr, který přišel do Edenu z Bohemians, stylově oslavil svůj 200. zápas za Slavii a pátým gólem se dotáhl na nejlepšího týmového střelce ligové sezony Mešanoviče.

Tempo poté trochu opadlo. Domácí byli ve zbytku první půle aktivnější, ale hrozili spíše jen střelami z dálky. V 57. minutě měli červenobílí blízko k tomu, aby otočili skóre. Barák za vápnem zasekl, poté vypálil šajtlí a Budinského zachránila tyče. Od ní se odrazil míč ke Zmrhalovi, který byl ale tak překvapený, že zamířil vedle.

Slavia stupňovala tak a po hodině hry hlavičkoval vedle agilní Barák. Stejný hráč měl kousek k vedoucímu gólu i v 71. minutě, kdy k němu propadl míč a Budinský konečky prstů tečoval balon na roh. Druhá půle se hrála na jednu branku, ale domácí vítěznou trefu nedali. Střídající Mešanovič v poslední větší šanci hlavičkoval vedle.

Zlín doma neprohrál deset zápasů

Fotbalisté Zlína porazili Brno 2:1 a prodloužili svou domácí sérii bez porážky na deset zápasů. "Ševci" poskočili v tabulce minimálně do večerního duelu Slavie s Bohemians 1905 na druhé místo. Branky Zlína vstřelili Haris Harba a David Štípek, jediný gól Brna zaznamenal Michal Škoda.

Brňané téměř půlhodinu soupeře přehrávali ve středu pole jednoduchou kombinační hrou na jeden dotek. Jejich snaha o přímočaré útoky ale končila většinou na pozorných domácích zadácích.  Zlín měl dlouho ve své hře pouze náznaky útočných akcí. Ovšem první slibnější situaci využil k otevření skóre. Ve 29. minutě Vukadinovič nacentroval před soupeřovu branku a nejlepší střelec Ševců Harba míč šikovně poslal pravačkou do sítě.

Po změně stran Zlín převzal režii zápasu do svých rukou, který vycházel do rychlých kontrů, většinu z nich zakládal aktivní Vukadinovič. Po jeho průniku mezi zadáky Brna přidal v 64. minutě Štípek druhou branku Zlína. Zbrojovka ještě zesílila své útočné snažení, které v 70. minutě korunoval Škoda kontaktním gólem. Nejlepší brněnský střelec zaznamenal osmou ligovou trefu v sezoně a v tabulce kanonýrů dotáhl prvního sparťana Lafatu. V nervózním závěru už Fastav těsné vítězství udržel.

Příbrami podruhé v sezoně bodovala, když doma porazila Duklu 3:1. Pražané sice vedli gólem Néstora, ovšem Patrik Brandner rychle srovnal a po změně stran rozhodl dvěma góly z dálky Tomáš Pilík. Příbram tak po nejlepším výkonu v sezoně ukončila sérii pěti proher, s šesti body však nadále zůstává poslední s pětibodovou ztrátou na místa záchrany. Dukla nevyhrála popáté za sebou.

Hradec Králové zvítězil na hřišti Teplic 1:0 a bodoval poprvé po sérii pěti porážek. Utkání ve prospěch nováčka rozhodl na konci prvního poločasu Petr Schwarz. "Votroci" se v neúplné tabulce posunuli na třinácté místo s náskokem čtyř bodů na předposlední Jihlavu.

13. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Zbrojovka Brno 2:1 (1:0)

Branky: 29. Harba, 64. Štípek - 70. Škoda. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Peřina. ŽK: Jugas, Holík, Dostál - Hyčka. Diváci: 4621.

Zlín: Dostál - Pazdera (58. Kopečný), Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič, Holík, Traoré, Štípek (85. HUbáček) - Harba, Jordan (77. Fantiš). Trenér: Páník.

Brno: Melichárek - Šural, Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Polák (73. Růsek), Sedlák - Hyčka (87. Pašek), Škoda, Lacko (62. Krejčí) - Řezníček. Trenér: Habanec.

1. FK Příbram - Dukla Praha 3:1 (1:1)

Branky: 65. a 68. Pilík, 16. Brandner - 12. Néstor. Rozhodčí: Orel - Pelikán, Fišer. ŽK: Tregler, Trapp, Borek - Čajič, Miloševič, Rada. Diváci: 1286.

Příbram: Hruška - Pecháček, Chaluš, Trapp, Divíšek - Tregler (87. Borek), Květ - Brandner (90. Mahmutovič), Pilík (81. Majtán), Rezek - Kacafírek. Trenér: P. Rada.

Dukla: F. Rada - Preisler (46. Vrzal), Šimůnek, Štetina, Miloševič - Tetour, Hanousek, Považanec (63. Olayinka) - Juroška (77. Vopat), Néstor, Čajič. Trenér: Hynek.

FK Teplice - FC Hradec Králové 0:1 (0:1)

Branka: 45.+1 Schwarz. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Kubec. ŽK: Jeřábek, Vaněček - Janoušek, Holeš, Vlkanova. Diváci: 2570.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Ciskaridze - Ljevakovič (63. Vachoušek) - Hora (58. Kukec), Hrubý (46. Potočný), Kučera, Fillo - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Plašil - Janoušek, Schwarz - Malinský (88. Krátký), Vlkanova (85. M. Černý), Martan - P. Černý (78. Pázler) Trenéři: Frimmel a Pilný.