reklama

Žlutá Sparta. Brousí ligu i v pohárech a karty sbírá jako na běžícím pásu

Costa patří k nejpilnějším sběratelům karet. V sezoně jich viděl už devět Costa patří k nejpilnějším sběratelům karet. V sezoně jich viděl už devět autor: Milan Kammermayer
Fotbalisté Sparty v Evropské lize i Synot lize dominují statistikám nejtrestanějších týmů. V průměru dostanou tři žluté karty na zápas.

Praha - Měla by být dominantní, tvořivá. Měla by svou aktivní hrou nutit soupeře k nedovoleným zákrokům. Místo toho ale pražská Sparta sama produkuje až zarážející množství faulů.

Tým Zdeňka Ščasného, který ve čtvrtek večer postoupil po výhře nad Asterasem do jarního play off Evropské ligy, má nečekaný problém. Statistikám karet a faulů totiž vévodí nejen na evropské scéně, ale i v domácí Synot lize.

Problém: Spousta zbytečných faulů

Často se tak uchyluje k nedovolené hře nejen kvůli taktickému řešení hrozícího nebezpečí, ale rovněž dělá úplně zbytečné fauly, při kterých její hráči převádějí alarmující neschopnost vyřešit běžné herní situace čistým způsobem.

Jako třeba při čtvrtečním zbytečném vyloučení Ladislava Krejčího, který po nešikovném skluzu musel do sprch a Sparta se proti Tripolisu až do posledních minut bála o postup.

V moderním fotbale jde přitom o velmi podstatnou součást úspěšného stylu hry doprovázeného sice tvrdým presinkem, ale takovým, jenž se ještě nachází v mezích pravidel.

Frýdek: Do presinku musí jít všichni

Fotbalový trenér a někdejší opora Sparty Martin Frýdek starší pro Aktuálně.cz přiznal, že si většího množství faulů na straně pražského týmu nevšiml. "Je to pro mě nová a zajímavá informace. Čím to je? Asi stylem hry. Sparta se snaží agresivně presovat a možná to ještě nemá tolik zažité. Tam stačí, když jeden dva hráči při presinku zaspí, a už se ta situace musí řešit faulem," podotkl bývalý reprezentační záložník.

Sparta odehrála v letošní sezoně čtyřiadvacet soutěžních zápasů, ve kterých její hráči obdrželi celkem 70 žlutých karet a třikrát byli vyloučeni. V domácí soutěži činí bilance sparťanů 42 žlutých trestů ve čtrnácti zápasech. Tedy průměrně rovné tři karty na zápas. V Evropské lize je statistika Sparty ještě ošklivější, pět zápasů, osmnáct karet, průměr 3,6 na zápas.

Přehled karetních trestů Sparty:

Soutěž Zápasy Žluté Červené
Synot liga 14 42 0
Evropská liga 5 18 1
EL- kvalifikace 2 3 1
LM - kvalifikace 2 6 1
Český pohár 1 1 0

Tvrdost Sparty vévodí Evropě

Na evropské půdě má Sparta ze všech osmačtyřiceti týmů základních skupin Evropské ligy jednoznačně největší počet faulů.

Její fotbalisté se proti pravidlům provinili už ve 101 případech, druhý Krasnodar má o dvanáct faulů méně. Liberec je na osmém místě se 79 nedovolenými zákroky, Plzni patří čtrnáctá pozice, když se k faulům uchýlila třiasedmdesátkrát. A vůbec nejférověji hrající Molde faulovalo jen 43krát.

V Synot lize Sparta natropila už 217 faulů, což ji řadí spíš do ligového průměru. Nejvíce faulů má ostravský Baník (242), nejméně Viktoria Plzeň (155). Zřejmě i to je jedním z důvodů, proč Západočeši momentálně ligu vedou před svým úhlavním rivalem.

Největší hříšníci? Costa a Frýdek

V kvalifikaci Ligy mistrů měla Sparta za dva zápasy šest žlutých a jednu červenou. V kvalifikaci Evropské ligy za dva zápasy tři žluté a jednu červenou. Největším hříšníkem letenského týmu je pak zimbabwský stoper Costa Nhaimonesu, který už letos viděl celkem devět žlutých karet.

A úplně čistý není ani Martin Frýdek mladší, hráč, který má v Evropské lize druhý největší počet individuálních faulů ze všech fotbalistů. Bývalý liberecký záložník porušil pravidla už patnáctkrát.

"Martinovi se dřív hodně vyčítalo, že se v každé situaci snaží získat míč možná až příliš konstruktivním způsobem. On na tom zapracoval, agresivitu zvýšil a z toho plyne větší množství nedovolených zákroků," vysvětlil Frýdkův otec.

Spartu nicméně větší agresivita paradoxně oslabuje. Například ve čtvrtek v klíčovém duelu kvůli třem žlutým kartám nasbíraným v pouhých čtyřech zápasech chyběly opory záložní řady Petr Jiráček a Marek Matějovský.

reklama