Znojmo smetlo Jablonec, Baník jen remizoval s Příbramí

8. 3. 2014 16:44
Fotbalisté Znojma udělali další krok k záchraně v Gambrinus lize, když v 19. kole smetli 4:0 Jablonec. Hattrickem se blýskl útočník Vašíček.
Znojemští fotbalisté se přibližují záchraně
Znojemští fotbalisté se přibližují záchraně | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Znojma udělali další krok k záchraně v Gambrinus lize, když v 19. kole deklasovali 4:0 Jablonec. Hattrickem se blýskl útočník Václav Vašíček.

Na sedmý Jablonec se dotáhlo Slovácko, jemuž zajistila výhru 1:0 nad Bohemians Praha 1905 proměněná penalta.

Důležitou a vysokou výhrou se blýskla také Jihlava, která překvapivě zvítězila 3:0 na hřišti Dukly Praha.

Pouze remízu 1:1 vybojovala doma Ostrava proti Příbrami a se 16 body zůstává nadále v sestupovém pásmu. Příbram má o tři body víc.

Znojmo skvěle využívalo centry

Znojmo pokračovalo v ofenzivním duchu z prvního vzájemného duelu s Jabloncem na podzim, který skončil bláznivým výsledkem 5:5. Úvodní branky se dočkalo už ve 2. minutě, když střílený centr Lacka usměrnil pod břevno Vašíček a odstartoval tak svůj gólový koncert.

Zahanbit se nenechal ani jeho útočný kolega Diarrassouba z Pobřeží slonoviny. Ve svém druhém ligovém zápase si připsal premiérovou trefu poté, co si naskočil na pobídku Mudry.

Chvíli po změně stran přišla další Vašíčkova chvíle, tentokrát ke skórování využil přímý kop Cihláře. A svůj hattrick dokonal v 70. minutě po další standardní situaci. Té předcházela druhá žlutá karta a následné vyloučení Beneše. Znojmo si tak připsalo nejvyšší vítězství ve své krátké ligové historii.

Bránící se Příbram zaskočila Ostravu

Ostrava před duelem s Příbrami čekala na vítězství už devět zápasů a nedočkala se ani dnes. I když šance Baníku rozhodně nechyběly. Při úvodním náporu však Štěpán ve vápně až příliš dlouho otálel se střelou, po zákroku Hrušky vykopl míč z brankové čáry Hájovský a neuspěl ani Kaša při sólovém průniku.

Příbram se dlouho jen bránila, ale když už zaútočila, tak rovnou gólově. Po půlhodině hry posadil Zeman míč na hlavu Řezníčkovi a ten otevřel skóre.

Inkasovaná branka s domácím týmem zamávala a Slezané přepustili iniciativu hostům. Zlepšení mělo přinést posílení útoku, včetně nasazení kanonýra Svěrkoše, ovšem Baníku vázla mezihra. Nakonec se přece jen vyrovnání dočkal. V nepřehledné situaci se nejlépe zorientoval právě Svěrkoš a urval pro svůj tým alespoň bod.

Jihlava zlomila nepříznivou sérii

Dlouhých dvacet utkání nepoznali hráči Jihlavy chuť vítězství na půdě soupeře. A asi sami ani nečekali, že se jim povede sérii zlomit právě na Julisce. Zvlášť, když domácí byli zkraje zápasu nebezpečnější a zahrozili břevnem Božiče.

Iniciativu postupně přebírali hosté, ale dočkali se až po změně stran. V 51. minutě našel zpětnou přihrávkou Jungr Jánoše a ten technickou střelou k tyči překonal Radu poprvé. Také přípravu druhé branky o tři minuty později měl na svědomí Jungr. Tentokrát obral chybujícího Gedeona a vyzval ke skórování Harbu.

V 68. minutě vyrobili domácí další minelu a Bosňan Harba si vylepšil bilanci v tomto ročníku na sedm gólů. Jihlavští byli i nadále při chuti a Pražany od většího debaklu zachránil jen brankář Rada.

Slovácko zařídilo výhru z penalty

Do klidného středu tabulky se chtěli posunout fotbalisté Slovácka a proti posledním "klokanům" k tomu měli ideální přílžitost. Moravané zkoušeli Pražany pokořit nakopávanými míči, ale kromě územní převahy to k ničemu nevedlo. Do šancí je hosté příliš nepouštěli.

Jednou z mála výjimek byla příležitost Doška, jehož tváří v tvář vychytal Berkovec. Tři minuty před přestávkou se už ale urostlý útočník mohl z úvodní branky radovat. Poté, co jej stáhl na zem Brabec, sám proměnil nařízenou penaltu.

Gól zápasu pomohl, protože také hosté se začali nutit do útočení. Do zakončení se hned několikrát dostal Lietava, na Heču si však nepřišel ani jednou. Také Slovácko využívalo otevřenější hry, nejblíž pojištění náskoku byl Košút, ovšem jeho střelu zastavilo břevno. Naděje hostům sebralo Brabcovo vyloučení čtvrt hodiny před koncem, po němž si už domácí výhru pohlídali.

Fotbalová Gambrinus liga - 19. kolo:

1. SC Znojmo - Baumit Jablonec 4:0 (2:0)
Branky: 2., 49. a 70. Vašíček, 31. Diarrassouba. Rozhodčí: Ardeleánu - Kříž, Gallo. ŽK: Mudra, Diarrassouba, Hnaníček - Beneš, Kubista, Hubník. ČK: 69. Beneš (Jablonec). Diváci: 625.

Znojmo: Hrubý - Mudra, Odehnal, Hnaníček, Helísek - Lacko, Haurdič, Reljič (84. Zeba), Cihlář (81. Stáňa) - Diarrassouba, Vašíček (97. Jonov). Trenér: Kalvoda.
Jablonec: Valeš - Rossi, Kysela, Beneš, Jablonský - Kopic, Okleštěk (46. Kubista), Novák, Čížek - Doležal (39. Hubník), Třešňák (74. Eliáš). Trenér: Skuhravý.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 1:1 (0:1)
Branky: 81. Svěrkoš - 30. Řezníček. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Pospíšil. ŽK: Zápotočný, Volešák, Řezníček (všichni Příbram). ČK: 87. Slepička (Příbram). Diváci: 6309.

Ostrava: Pavlenka - Zawada (81. Vengřinek), Kaša, Baránek, Sukup - Foltýn (64. Svěrkoš), Greguš - Štěpán, Kukec, Krmenčík (78. Holzer) - Škutka. Trenér: Komňacký.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišun - T. Pilík, Krbeček, Volešák (84. Slepička), Zeman (79. Mareš) - Řezníček, Stratil (60. Tarczal). Trenér: Čuhel.

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 0:3 (0:0)
Branky: 54. a 68. Harba, 51. Jánoš. Rozhodčí: Královec - Hock, Pilný. ŽK: Hlinka - T. Kučera. Diváci: 2256.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Božič, Matěj Hanousek - Hlinka, Gedeon (60. Marek Hanousek), Koval - Berger (60. Černý), Pospěch, Engelmann (76. Kalouda). Trenér: Kozel.
Jihlava: Blažek - Mikula, Krejčí, Šourek, Josl - Marek (28. Jánoš), Jungr, Masopust (84. Kosak), T. Kučera, Vaculík - Harba (81. Přeučil). Trenér: Rada.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)
Branka: 42. Došek z pen. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Kotík. ŽK: Kuncl, Diviš, Šimko, Valenta - Bartek, Brabec, Moravec, Šmíd, Hora. ČK: 74. Brabec (Bohemians). Diváci: 4076.

Slovácko: Heča - Kuncl, R. Mezlík, Košút, Šimko - Šumulikoski, Valenta - Diviš, Petr (85.Havlík), Kerbr (89. Ondřejka) - Došek. Trenér: Habanec.
Bohemians Praha 1905: Berkovec - Krch (63. Jeremenko), Brabec, Šmíd, Pauschek - Jindřišek, Rada - Hora, Kuklys (33. Moravec), Bartek (81. Klavík) - Lietava. Trenér: Weber.

1. Sparta 18 15 3 0 47:12 48
2. Plzeň 18 13 4 1 42:15 43
3. Liberec 19 9 5 5 22:23 32
4. Teplice 18 9 4 5 40:22 31
5. Mladá Boleslav 18 8 6 4 36:21 30
6. Dukla 19 8 6 5 23:19 30