reklama

Zlín jako Leicester? Moc bych jim to přál, ale ligu asi nevyhraje, směje se z divize Komňacký

Fotbal, Baník - Jihlava: František Komňacký Fotbal, Baník - Jihlava: František Komňacký autor: Dalibor Sosna
Úspěšný trenér František Komňacký nejspíše nadobro skončil s ligovým fotbalem. Oznámil to v rozhovoru pro Aktuálně.cz. V minulosti jako trenér dovedl k titulu Baník Ostrava, dvakrát bojoval s Jabloncem o titul a vedl i ruský Rostov. V současné době vede divizní Hodonín a na návrat do nejvyšší soutěže nemyslí. "Musela by přijít nabídka, která se neodmítá,“ říká.

Trénujete v divizním Hodoníně. Jste tam spokojený?

Vrátil jsem se po letech z profesionálního fotbalu na místo, kde jsem začínal. Není to pro mě nic neznámého. Kdysi jsem v Hodoníně žil a pracoval a měl jsem tu určité resty vůči některým lidem. Spolupracuji tady s klubem v rámci splácení v uvozovkách dluhů.

Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Prohlédněte zde

Jak se spolupráce zrodila?

Hlavním sponzorem klubu jsou Moravské naftové doly, potažmo pan Komárek (Karel Komárek – předseda představenstva MND, pozn. red.), který je jeden z nejbohatších lidí v republice. Známe se spolu, jeho otec mi v životě výrazně pomohl. Když mě oslovil, souhlasil jsem se spoluprací, která by měla vyústit v to, že fotbal v Hodoníně zapustí hlubší kořeny, protože dosud tady je hlavním sportem hokej. Fotbal je teprve na začátku.

Měl jste v poslední době nějaké nabídky na trénování z ligy?

Nějaké ano, ale už jsem více méně v důchodu. Já sám jsem uvnitř sebe s velkým fotbalem tak nějak skončil. Jsem si vědom toho, že člověk nikdy nemá říkat nikdy. Teoreticky ještě může přijít nabídka, která by se nedala odmítnout, ale v tomhle okamžiku přemýšlím nad svým působením v Hodoníně. Velký fotbal mi moc neschází. Jsem spokojený důchodce, který se fotbalem hlavně baví.

Jaké je vyskočit z ligového kolotoče a začít klidnější život v ústraní?

Rozhodně je to skok, ale v divizi jsem kdysi jako trenér začínal, když jsem vedl Drnovice. Dovedl jsem si tak představit, že to není profesionální fotbal. Hráči z týmu studují, pracují, scházíme se až navečer, kdy mají splněné jiné povinnosti. Na druhou stranu v osobě sportovního ředitele a bývalého ligového fotbalisty Vasilka (Marián Vasilko, pozn. red.) jsem našel podporu pro budování týmu a jeho posouvání dál.

Takže máte ambici postoupit do třetí ligy?

Získali jsme hráče i s ligovými zkušenostmi Tomáše Polácha nebo Romana Konečného. Já osobně ambici postoupit výš mám. Rád bych tím nakazil všechny ostatní, protože se nám podařilo dát dohromady kvalitní mužstvo.

V minulosti jste vedl Zlín, který je po pěti kolech na špici tabulky. Co na to říkáte?

Kluby, ve kterých jsem pracoval, sleduji podrobněji. Už podruhé začal skvěle, povedlo se jim to i loni. Nejenže má výsledky, ale i hra je velmi dobrá. Teď bude potřeba, aby se chlapi vyvarovali prudkého sešupu dolů. Zlín ligu nevyhraje. Přijde chvíle, kdy se jim nebude tolik dařit a nesmí panikařit. Teď je tam správná euforie, která zasáhla diváky, hráče, majitele a tak dále.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Takže si nemyslíte, že by mohli napodobit anglický Leicester?

Já bych jim to samozřejmě přál! Upřímně ale říkám, že se jim to nepodaří, protože fotbalovou kvalitu musíte prokazovat opakovaně. Zlín tolik silný není. Mužstva jako Sparta, Plzeň nebo Boleslav v tom umí chodit. Jsou kvalitou a ambicemi jinde a nakonec Zlín nejspíš předběhnou. Vůbec bych se ale nebránil tomu, aby se Zlín pral i s mužstvy, se kterými se nemůže ekonomicky srovnávat.

Když jsme u ekonomiky, jak se díváte na posilování Sparty?

Sparta samozřejmě musí hrát na špici, musí hrát nahoře. Nejdůležitější je, že musí hrát Ligu mistrů. Nelžeme si, Evropská liga je jen číslo dvě. Příchody Toma Rosického a Vaška Kadlece Sparta dala najevo, že se chce stát Evropským mužstvem a chce překročit české hranice. Mohla by se stát součástí Ligy mistrů. Já bych jim přál, aby byli mužstvem, na které budeme všichni hrdí a budeme se na jejich zápasy těšit.

Jak se vám líbil výkon "nové“ reprezentace proti Arménii?

Myslím, že se nám to všem líbilo. Reprezentace hrála s neobyčejnou chutí a nasazením. Soupeř nebyl příliš těžký, ale přístup hráčů se mi velice líbil. Pokud budou takto pokračovat, budou hrát běhavě, agresivně a s chutí, tak věřím, že reprezentaci čekají lepší časy.

Poznar podepsal Plzni. Viktoria vyhrála přetahovanou s Libercem Poznar podepsal Plzni. Viktoria vyhrála přetahovanou s Libercem Čtěte zde

Co mohlo hrát roli? Obměna týmu, nový trenér?

Bylo to jedno s druhým. Myslím, že trenéři po nich vyžadují tento způsob hry. Důležité je ale i to, že hráči na to přistoupili a chtějí takto hrát. Vzali ten styl za vlastní. Tím, že odešli starší hráči, tak převládl bojovnější duch. Podle prvního zápasu lze sledovat zárodek toho, jak by ta hra z naší strany měla vypadat.

reklama