mp
20. 8. 2008 16:48
Český sprinter doběhl na sedmém, nepostupovém místě
Petr Svoboda zaběhl nejlepší letošní nejlepší evropský čas. V semifinále olympijských her ale tento výkon zopakovat nedokázal | Foto: Reuters

Peking - Překážkářka Zuzana Hejnová doběhla v olympijském finále závodu na 400 metrů na sedmém místě. Pro českou atletku byl velkým úspěchem už postup do boje o medaile, ve kterém nakonec jen o setinu zaostala za svým českým rekordem.

Ze zlata se radovala Jamajčanka Melaine Walkerová, druhá byla Sheena Tostaová z USA, bronz získala Britka Tasha Danversová.

Stejně rychle, jako se v Pekingu rozsvítila hvězda českého sprintera Petra Svobody, také opět zhasla.

Závodník pražského Olympu zaběhl semifinále běhu na 110 metrů překážek hluboko pod svými možnostmi a sedmé místo znamená konec nadějí na finálovou účast.

Kdyby se braly v úvahu nejlepší letošní časy, postupoval by Svoboda ze třetího místa za světovým rekordmanem Dayronem Roblesem z Kuby a Američanem Davidem Paynem.

Oba roli favoritů splnili, Svoboda nikoliv. Robles semifinále vyhrál, Payne si postup jistil na třetí pozici.

Český reprezentant přitom letos zaběhl svůj osobní rekord a zároveň nejlepší evropský čas tohoto roku - 13.29 vteřiny.

V semifinále ale 23letý Svoboda zaspal na startu a na několika překážkách měl problémy. Skončil sedmý s časem 13.60, který patří k jeho nejhorším výkonům v letošní sezóně.

Nepostoupil ani Holuša

V rozbězích na trati 800 metrů vypadl také další český reprezentant Jakub Holuša. Postup ale mladému atletovi unikl jen těsně - skončil na třetím, tedy prvním nepostupovém místě.

Do dalších bojů se mu nepodařilo kvalifikovat ani časem, soupeři z ostatních rozběhů byli rychlejší.

Přesto se opavský vytrvalec nemusí za svůj výkon stydět - na trati bojoval a předběhl několik papírově silnějších běžců. Časem 1.48.19 zaostal o pouhé dvě vteřiny za svým osobním rekordem.

Juniorskému mistru Evropy na 3000 metrů překážek uškodilo, že téměř po celou dobu závodu běžel po vnější dráze, a trasu si tak o řadu metrů prodloužil.