reklama

10 důvodů proč Slováci hrají o zlato a Češi o bronz

autor: Reuters
Projděte si deset důvodů, proč čeští hokejisté v semifinále mistrovství světa nestačili na Slováky.

Helsinky - Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa se slovenskem 1:3 a po roce si znovu zahrají o bronz.

Aktuálně.cz našlo deset důvodů, proč v boji o finále na své někdejší federální partnery nestačili. 

Chyba kapitána

Klíčovým okamžikem zápasu byl samostatný únik Miroslava Šatana, po kterém se Slováci v oslabení dostali na začátku třetí třetiny do vedení 1:2.

Sedmatřicetiletému veterénovi do brejku nechtěně pomohl český kapitán Tomáš Plekanec,jehož riskantní přihrávku přes útočnou třetinu a dvě hokejky soupeře vystihl Michal Handzuš, který vyslal kolegu Šatana do brejku, jenž vyhlášený střelec povedeným blafákem proměnil.  

I kvůli této chybě Češi opět museli v závěru dotahovat vedení Slovenska, které naopak během celého zápasu ani jednou nemuselo otevřít svoji hru. 

Vynikající Ján Laco

Výběr Vladimíra Vůjtka v klíčových chvílích držel slovenský hrdina nejen tohoto utkání, ale i celého šampionátu, Ján Laco. 

Brankář Donbasu Doněck zneškodnil 36 z 37 českých střel a měl vynikající úspěšnost zákroků 97,3 procenta. 

V zápase v podstatě neměl jedinou slabší chvilku a i když mu pomáhaly zvonící tyčky, Slováci se o něj mohli v klíčových chvílích opřít. 

Nejistý Kovář

Ze souboje gólmanů tak vyšel jako poražený strážce české svatyně Jakub Kovář. 

První branku utkání pustil z poměrně velkého úhlu a možná i proti nájezdu Miroslava Šatana, z nějž vstřelil slovenský matador druhý gól, si mohl počínat jinak. V utkání s Nory podobné nájezdy Seveřanů řešil s bravurou. 

I když chytil několik velkých šancí soupeře, nejlepší možný výkon jistě nepodal. 

Všiml si toho i trenér Alois Hadamczik, který jej po třetím gólu nahradil Jakubem Štěpánkem. 

Vůjtkova taktika

Slovákům pomohla také chytrá taktika českého kouče Vladimíra Vůjtka. 

Zkušený lodivod, který kdysi soupeřil s Hadamczikem o místo trenéra české reprezentace, totiž našel recept na kombinační českou hru. 

Slováci po aktivním úvodu a dosažení branky zatáhli obranný blok, dobře blokovali české pokusy o souhru v útočné třetině a vyráželi k rychlým brejkům. 

Úspěšné strategii pomohly navíc dva faktory: Slováci ani jednou neprohrávali a Hadamczik nedokázal svému týmu naordinovat jiný systém hry, třeba na nahazované puky. 

Vlažný start českého týmu 

S úspěšnou taktikou Vůjtkovců souvisí i zpočátku velmi mdlá hra českého týmu. 

Hadamczikovi svěřenci, kteří proti Švédům či Rusům hýřili aktivitou a vysoko napadali, hráli nepřirozeně zaraženě a v první třetině se nemohli dostat do hry. 

A Slováci pozvánku do české obrany nejen že přijali, ale současně i přetavili v první branku zápasu. 

Zranění Erata

Projev českého týmu výrazně ovlivnilo brzké zranění Martina Erata, který ze zápasu odstoupil po střetu s Liborem Hudáčkem v první třetině. 

Nejen že se rozpadla pečlivě složená první formace, ale zároveň ubyl jeden z mála rychlonohých a přímočarých forvardů, který by dokázal protnout sevřený šik slovenské defenzivy. 

Faktor jménem Šatan

Slováci se naopak mohli spolehnout na sedmatřicetiletého veterána Miroslava Šatana, který v utkání vstřelil dva góly, jimiž de facto semifinále rozhodl.

Pravé křídlo Dinama Moskva navíc excelovalo při bránění českých přesilovek. 

Nevyužité přesilovky

Češi v utkání dostali hned třikrát možnost přesilové hry, ovšem ani jednu z nabídnutých šancí nevyužili. 

Nejen že si nevytvořili v přesile skoro žádné gólové příležitosti, ale navíc na začátku třetí třetiny po brejku Šatana inkasovali rozhodující gól.

Promarněné šance

I přes nevyužité přesilovky, zblokované střely a dobrou slovenskou obranu se Češi dostali do mnoha gólovek, nicméně jejich efektivita při zakončení byla žalostná. 

Michael Frolík, Milan Michálek, Petr Průcha či Aleš Hemský se ocitli v hodně dobrých příležitostech, nicméně Čeští kanonýři pravidelně troskotali na skále jménem Ján Laco. 

Smůla

A i když nakonec Češi Laca překonali, zradila je hokejová štěstěna. Tyčku slovenské branky rozezvonili Miroslav Blaťák i Michael Frolík a Milan Michálek byl jen centimtery od toho, aby dotlačil puk za brankovou čáru. 

Naopak při první i druhé gólové akci stála Fortuna při Slovácích, kteří byli výrazně lepší při využívání jejích rozmarů. 

Tak či onak jen na smůlu si Češi rozhodně stěžovat nemohou.

reklama