Mistři ze Zlína podruhé vyhráli, Sparta porazila Pardubice

10. 10. 2014 19:57
Hokejisté Zlína v 10. kole extraligy teprve podruhé vyhráli, když porazili Karlovy Vary 5:1.
Zlín zůstává přes výhru nad Karlovými Vary poslední
Zlín zůstává přes výhru nad Karlovými Vary poslední | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Teprve druhé vítězství vybojovali v novém ročníku extraligy úřadující mistři ze Zlína. V 10. kole na vlastním ledě porazili Karlovy Vary 5:1, když základ k triumfu položili v první třetině, v níž si vybudovali klíčový třígólový náskok. Moravané však i přes výhru zůstávají v tabulce na posledním místě.

Naopak druhý loňský finalista, předposlední Brno, pokračuje v sérii porážek, která narostla už na šest utkání. Naposledy Kometa podlehla na vlastním ledě 1:2 Třinci, jenž už stejně dlouho neztratil ani bod.

Stejně vysoké výhry jako Zlín dosáhl Hradec Králové, jemuž se na Slavii povedla především druhá třetina. Gólem a dvěma asistencemi se blýskl Tomáš Mertl.

Zlepšené výkony potvrdila Sparta, Pražané zvítězili ve šlágru kola před nejvyšší návštěvou sezony 9067 diváků v Pardubicích 3:0. Čistým kontem se na výhře hostů podílel brankář Rastislav Staňa, který se v extralize představil poprvé od třetího kola.

Poprvé se v této sezoně utkali oba nováčci. V tomto duelu vyhrála Mladá Boleslav v Olomouci i díky dvěma gólům Davida Výborného 4:1.

Skvělý úvod Zlína rozhodl

Karlovarští si úvod zápasu ve Zlíně zkomplikovali slepenými vyloučeními, když hráli 81 sekund ve třech, Moravané však toho nevyužili. Další faul Dvořáka ale už domácí potrestali, od modré otevřel skóre Marušák. Další gól přidal po Okálově přihrávce zcela osamocený Čajánek a katastrofální vstup do utkání z pohledu hostů podtrhla spolupráce Lešky s Balaštíkem, po níž vedl ve 13. minutě Zlín už 3:0.

Ve druhé třetině se výkon hostů zlepšil, naopak domácí znatelně polevili. A Západočeši toho dokázali využít i ke snížení, když gól naděje vstřelil důrazný Skuhravý. Po přečíslení Lešky a Köhlera mohli domácí získat tříbrankový náskok zpět, Závorka ale zlikvidoval Köhlerovu střelu pohotovou lapačkou.

Na začátku třetí části ujeli tři Zlínští, celou akci zakončil střelou na Závorkovu vyrážečku kapitán Čajánek. Nakonec se ale domácí další branky dočkali, při Harantově vyloučení se prosadil obránce Kotvan. Hosté měli následně několik možností snížit náskok Zlína, Štůralu se jim ale překonat nepodařilo. Poslední slovo měl Okál, který využil Čajánkovu přihrávku zpoza branky.

Spartu v Pardubicích zachraňovaly tyče

První velkou šanci v bitvě o třetí místo měly Pardubice, když obránce Benák trefil břevno, do vedení však šli záhy sparťané. Zařídil ho Buchtele, který dorazil druhou střelu aktivního Formana. Pardubice pak zvýšily obrátky a vynutily si sérii přesilových her. V jedné z nich pálil znovu do tyče Radil. Jinak domácí nedokázali přelstít dobře bránící sparťanské hráče. A to ani při 43 vteřin trvající přesilovce pět na tři, při které Staňa dokonce ztratil hůl, ale poradil si bez potíží i bez ní.

Od druhé části přebrala střeleckou aktivitu Sparta, která v polovině utkání svůj náskok zdvojnásobila. Těsně po skončení přesilovky dostal nabídku od zadního mantinelu Klimek, trefil se přesně pod horní tyč a připsal si osmou branku v sezoně. Pardubice se postupně začaly v ofenzívě trápit a na Staňu vypálily jen pět střel. Třetí gól mohl naopak přidat Hlinka, který v úniku minul.

Že si Staňa dobře postavil tyče, potvrdila znovu 43. minuta, kdy na konstrukci skončila tečovaný pokus Špačka. Pardubice si pak vytvořily tlak, ale ten nepodpořily nebezpečnou střelbou. S přibývajícím časem byla snaha domácích spíše křečovitá, sparťanští hráči vůbec nepřipouštěli ohrožení Staňovy branky. Razítko na výhru Sparty dal střelou do prázdné branky Přibyl.

Trápení Komety prodloužil Třinec

Oproti předcházejícím dvěma vystoupením na domácím ledě Brňané zlepšili defenzivní hru, lépe vykrývali soupeře v prostoru před brankou a oporou byl i gólman Čiliak. K úspěchu to ale Kometě stejně nestačilo. Snaha hrát s lídrem tabulky vyrovnanou partii však domácím hokejistům komplikovala vlastní nekázeň. V průběhu první třetiny byli vyloučeni dvakrát Tomáš Svoboda, Jan Hanzlík a Čermák.

Gól v oslabení sice neinkasovali, přesto první třetinu prohráli. Obránci Ptáček s Kempným zapomněli za svými zády zcela volného Irgla, jenž ze sólového nájezdu vstřelil vedoucí branku. Také v úvodu druhé třetiny si Oceláři udržovali výraznou převahu, které chyběla jen přesnější koncovka.

Brňané srovnali s hosty krok až po polovině zápasu, místo vyrovnávací branky se ovšem prosadil Třinec a dokonce v oslabení. Při Rothově trestu sice Kometa vyhrála v útočném pásmu vhazování, puk ale rychle získali hosté a Adamský rychlý protiútok zakončil úspěšným blafákem.

Kometa se dále snažila snížit a ve 45. minutě se jí to podařilo, když se v přesilové hře prosadil Ton. Vyrovnat se ale už Brnu nepodařilo ani při závěrečné power play.

Hradec vysoko zvítězil na Slavii

Na Slavii úvodní třetina branku nepřinesla, přestože Hradec dostal po Mickově krvavém faulu na Mikuše k dobru pětiminutovou přesilovku. Největší možnost měl Mertl, který se snažil před brankovištěm dotlačit puk za Furchova záda. Sudí si pak u videorozhodčího ověřili, že puk neskončil za brankovou čárou. Bezgólový stav prolomili hosté až ve 25. minutě. To si narazil Dej puk s Kudrnou a únik zakončil úspěšným blafákem do bekhendu.

A hned za 50 vteřin vedl Mountfield o dvě branky. Po Šimánkově pokusu od modré čáry dorážel Mertl a potrestal hned za devět sekund Holubův faul. Snížit mohl vzápětí Čermák, který se ocitl sám před Kantorem, ale trefil hradeckého gólmana do betonů. V 35. minutě při Kukumbergově vyloučení už se radovali i domácí, když Kantora prostřelil od modré čáry Valach. Hosté ale bleskově odpověděli a za dvacet vteřin skončil za Furchem Slovákův bekhendový pokus díky stínícímu Knotkovi.

Hned na úvod třetí části měl v přesilovce možnost zkorigovat stav Vas, ale Kantora nepřekonal. Na druhé straně nedotáhl únik exslávista Skokan. Ve 44. minutě Slavia po sérii chyb v rozehrávce při signalizované výhodě Hradce Králové znovu inkasovala, když po Knotkově přihrávce skóroval do odkryté branky Červený. Skóre dovršil v 52. minutě v přesilovce Mertl, který u levé tyče zakončil kombinaci elitní formace hostů.

Boleslav nasměroval za výhrou Výborný

Olomouc začala proti Boleslavi obvyklým náporem. Ideální šanci dostat se do vedení měli domácí v 5. minutě, kdy mohli hrát 103 sekund v pěti proti třem. Marosz ale svoji šanci nevyužil a následně se sám nechal vyloučit. Když poté fauloval i Vyrůbalík, zahráli si přesilovku čtyři na tři i hosté a krátce po jejím skončení se dostali do vedení. V 11. minutě otevřel skóre Výborný. Vyrovnat mohl Marosz, který se v 16. minutě dostal do nájezdu na Ritticha, mladoboleslavský gólman ale jeho blafák výborným zákrokem zlikvidoval.

Druhá třetina začala pro domácí šokem. Výborný obehrál Majeského a druhou trefou v utkání zvýšil na 2:0. Hanáky dostal zpět do utkání Hrňa, který dorazil za Ritticha puk po Rašnerově střele a první neúspěšné dorážce Laše. Místo vyrovnání však domácí potřetí inkasovali a dokonce při vlastní přesilové hře. Rác ztratil puk a Pabiška svůj nájezd zakončil přesně. V pokračující přesilové hře mohl snížit kapitán Patera, ležícího Ritticha ale nepřekonal. Hosté poté nepotrestali čtyřminutové vyloučení Rašnera.

Třetí část hry začala Mora početní převahou, kterou nevyužila. Ve 43. minutě mohl snížit po Hrňově výzvě Matai, ovšem Rittich předvedl další skvělý zákrok. O výhře hostů poté po Cibákově chybě definitivně rozhodl Musil.

Výsledky 10. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 45. P. Ton (V. Němec, J. Hruška) - 7. Irgl (Roth, Plíhal), 39. Adamský (Orsava). Rozhodčí: Hradil, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6706.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, König, Jan Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Dujsík - P. Ton, V. Němec, J. Hruška - T. Svoboda, L. Čermák, Ostřížek - Vondráček, Koreis, Burian - Mrázek, Kusko, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a M. Beran.
Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, M. Doudera, Nosek, Linhart, Trončínský - Kreps, Plíhal, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, Žejdl, Orsava - Jašek, M. Růžička, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

PSG Zlín - HC Energie Karlovy Vary 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. Marušák (Holík, Roman Vlach), 11. Čajánek (Okál), 13. Balaštík (Leška), 47. Kotvan (Marušák, Leška), 59. Okál (Čajánek, Veselý) - 27. Skuhravý (Redlihs, Heizer). Rozhodčí: R. Čech, R. Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 4056.

Zlín: Štůrala - Marušák, O. Horák, Žižka, Urbanec, Řezníček, Kotvan - Balaštík, Leška, F. Čech - Okál, Čajánek, Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Šťastný, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, T. Dvořák - D. Hruška, Balán, R. Pšurný - V. Tomeček, Skuhravý, Heizer - Koblasa, J. Kverka ml., Vachovec - Flek, R. Hruška, Štals - Gorčík. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Hrňa (Laš) - 11. D. Výborný (Trška), 22. D. Výborný, 30. L. Pabiška, 54. Musil. Rozhodčí: Fraňo, T. Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4724.

Olomouc: Vošvrda - Houdek, Skrbek, Vyrůbalík, Ondrušek, Rašner, Majeský, Škůrek - Diviš, Patera, Dlouhý - Rác, Marosz, Cibák - Hrňa, Matai, Laš - Jergl, Buc, Zuzin. Trenéři: Fiala a Dopita.
Mladá Boleslav: Rittich - Vidmar, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Robar, Trška, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - L. Pabiška, D. Výborný, Jarůšek - Rys, Vrbata, Pacovský - Lenc, Musil, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Buchtele (Forman), 29. Klimek (J. Hlinka, Sabolič), 60. Přibyl (J. Hlinka, Cingel). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Jindra, Zíka. Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 9067.

Pardubice: Kristan - Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Marcinko - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Semorád - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Sparta: Staňa - Barinka, Hrbas, Polášek, Piskáček, J. Mikuš, Ďaloga - Kumstát, Pech, Rolinek - Sabolič, J. Hlinka, Klimek - Forman, Přibyl, Buchtele - Volek, Cingel, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Slavia Praha - Mountfield Hradec Králové 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 35. Valach (Klhůfek) - 25. Dej (Kudrna, Mertl), 25. Mertl (Šimánek, Vydarený), 36. T. Knotek (Slovák), 44. Červený (T. Knotek), 52. Mertl (Kudrna, Šimánek). Rozhodčí: Hodek, Souček - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:6, navíc Micka (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 3526.

Slavia: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Štich, Knot, Barák - Bednář, Vas, Poletín - Stránský, Klhůfek, Sklenář - M. Čermák, Weissmann, Micka - Babka, Andres, Tomek. Trenéři: Lubina a J. Beránek.
Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Pláněk, P. Mikuš, Dietz, Vašíček, od 21. navíc Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - P. Beránek, T. Knotek, Červený - Kopta, Nedvídek, Pospíšil. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

1. Třinec 10 8 0 1 1 36:14 25
2. Litvínov 8 6 2 0 0 31:11 22
3. Sparta Praha 10 6 0 0 4 31:19 18
4. Pardubice 10 5 1 1 3 26:22 18
5. Hradec Králové 10 5 1 0 4 24:22 17
6. Karlovy Vary 11 5 0 0 6 24:29 15