Litvínov dotáhl Třinec na jediný bod, duel zvratů pro Spartu

31. 10. 2014 19:59
Litvínov v 17. kole extraligy porazil Mladou Boleslav 3:1 a snížil náskok vedoucího Třince na jediný bod.
Litvínov se stále drží vedoucího Třince
Litvínov se stále drží vedoucího Třince | Foto: Tomáš Liška

Praha - Hokejisté Litvínova se po porážce na Slavii opět vrátili na vítěznou vlnu, když v 17. kole extraligy porazili doma Mladou Boleslav 3:1. Snížili tak náskok vedoucího Třince na jediný bod.

Šlágrem kola bylo východočeské derby, v němž Pardubice zdolaly Hradec Králové 5:2 a vystřídaly jej na čtvrtém místě. Hvězdou utkání se jednoznačně stal Petr Sýkora, který dva góly sám vstřelil a na další dva nahrál.

Další derby přinesl moravský souboj mezi Olomoucí a Brnem. Hosté v něm vyhráli 4:2, na což se zásadním způsobem podíleli Petr Ton a Vojtěch Němec, oba vstřelili po dvou gólech a na jeden přihráli. Jediné trefy Olomouce zaznamenal Jakub Herman.

Zlínská série proher se prodloužila na čtyři zápasy, když tým PSG padl výsledkem 2:3 v Liberci. Dvěma góly se blýskl Branko Radivojevič, dlouho v paměti zůstane ten první, který padl už v deváté sekundě od úvodního buly.

Sparta díky skvělé druhé třetině dokázala otočit proti Karlovým Varům z 0:2 na 4:2, ovšem nakonec si připsala jen dva body, když Energii porazila 5:4 v prodloužení

Třetí porážku v řadě utrpěla Plzeň, na jejímž ledě dnes zvítězila 3:1 Slavia.

Litvínov nasměroval za výhrou dvougólový Hübl

Litvínov začal zostra, Hübl pálil těsně vedle a Trávníček dokonce orazítkoval břevno. Na druhé straně střílel Kubica, ale Francouz v domácím brankovišti byl pozorný. Domácí byli poté opět v náporu, Pavelkovu ránu od modré tečoval jeden z hostujících útočníků a puk už už směřoval do branky, ale Málek natáhl ruku a na poslední chvíli ukryl puk v lapačce. V další šanci byl Gerhát, který tečoval Chaloupkovo nahození od mantinelu, ale hostující brankář si poradil. Domácí se konečně dočkali úvodní trefy ve 14. minutě, kdy se krásně do šibenice trefil Hübl.

V úvodu druhé části měl slibnou příležitost Bárta, ale Francouz si s jeho pokusem poradil. Na druhé straně trefil Jánský z otočky tyčku a v další šanci neuspěl ani v sólu Šrámek. Litvínovští zvýšili skóre v 29. minutě, kdy při hře čtyř proti čtyřem vypálil Piroš a kotouč prošel Málkovi mezi betony. Domácí měli i další příležitosti ke vstřelení branky, ale třetí trefu přidali až v závěru třetiny. Nejprve se po spolupráci s Hüblem řítil na Málka Lukeš, hostující brankář skvělým zákrokem jasné brance ještě zabránil. O pár vteřin později, kdy si oba litvínovští útočníci pozice vyměnili, už neměl nárok. Lukeš nahrával a Hübl střelou z mezikruží zvýšil na 3:0.

V 47. minutě se hosté se radovali z první branky, ale sudí po konzultaci s videorozhodčím branku neuznali kvůli hře vysokou holí. A tak mohla zvýšit stav opět Verva, ale Šrámek nedokázal po krásné Ručinského nabídce umístit puk do odkryté branky. Mladoboleslavští byli ve třetí části aktivnější, ale Francouz si poradil jak se střelou Bárty z pravého křídla, tak se šancemi Pabišky a Klimenty. V 58. minutě se ale přeci jen dočkali alespoň čestného úspěchu, kdy se Hyka prosadil hezkou kličkou a poslal puk mezi betony domácího brankáře. To však bylo ze strany Středočechů vše.

Hradec měl na vyrovnání, Pardubice ale odskočily

Východočeské provázela bouřlivá atmosféra vyprodaného hlediště a hráči na ledě se podle toho činili. První šanci utkání neproměnil osamocený Kudrna a mohlo ho to mrzet. Za chvíli totiž dostali domácí k dispozici přesilovou hru a Benákovu střelu od modré chytře tečoval Nahodil. Aktivní nástup Pardubic pak vyjádřil dalším gólem Špaček, který se prosadil mezi čtyřmi soupeři. Až s dvoubrankovým mankem se Hradec tlačil více do útoku a postupně dorovnával poměr střeleckých pokusů. Kristanovi jednou pomohlo štěstí, když se dostal mimo své postavení a kotouč jen těsně minul jeho branku. V závěru třetiny při vyloučení Nahodila už ale inkasoval. Frühaufovo nahození se před Kristanem odrazilo přesně na hůl neobsazenému Dejovi.

Hradečtí hokejisté si i díky přesilovým hrám vynutili převahu, kterou ale nedokázali zúročit vyrovnávací brankou. Pardubicím naopak stačil jeden povedený útok, po kterém Sýkora ranou z úhlu nachytal Kantora. Krátce poté se na ledě strhnuly dvě potyčky, ve kterých se utkali Cetkovský s Koptou a Marcinko s Valcourtem. V obou případech se soupeři spíše jen přetahovali, a tak každý zápasník vyfasoval od rozhodčích dvojitý menší trest s osobním desetiminutovým přídavkem.

Vášnivé chvíle prospěly domácím, kteří půl minuty poté znovu udeřili. Špaček vyslal do sóla Sýkoru, který i přes faul dokázal dotlačit kotouč do sítě. Hradečtí trenéři na tříbrankovou ztrátu reagovali změnou v brance, do třetí třetiny nastoupil Pavelka. A hned zkraje třetí části měl dost práce, když si musel poradit se střelami Nahodila a Koláře. Pardubice se zaměřily na hlídání cenného náskoku a soupeře k ohrožení Kristana vůbec nepouštěly. Jednou z výjimek byla přesilová hra, kterou však hosté nedokázali využít. Mountfield se ke snižující brance propracoval až dvě a půl minuty před koncem, kdy se trefil Šimánek. Hradec pak odvolal brankáře a vynutil si nápor, ale Zohorna ranou do prázdné branky rozhodl.

Utkání zvratů zvládla lépe Sparta

Pražané nastoupili bez trojice nejproduktivnějších útočníků Přibyla, Hlinky a Klimka a na jejich hře v útočném pásmu to bylo na začátku utkání znát. Energii se navíc vydařila hned první akce utkání a Vojtěch Tomeček ve třetí minutě zajistil hostům po zvládnutém přečíslení dva na jednoho vedení. Západočeši měli před 17. kolem nejhorší bilanci na kluzištích soupeřů, v Tipsport Aréně se jim ale v první části dařila sázka na rychlé protiútoky. Ve 13. minutě však další přečíslení dva na jednoho zastavil ofsajd, ve 20. minutě se zaskvěl Novotný, který betonem zlikvidoval samostatný nájezd Balána.

Do druhé třetiny Sparta vstoupila náporem, ale Habal tlak domácích ustál a prosadili se opět jeho spoluhráči. Po Chlapíkově chybné rozehrávce se prosadil Radim Hruška. Pražané ale pokračovali v útočné aktivitě a nakonec se jim podařilo zápas otočit ve svůj prospěch. Buchteleho sólo ještě Habal zlikvidoval, ale v závěrečných devíti minutách druhé části hned čtyřikrát inkasoval. Ve 32. minutě snížil na 1:2 Josef Straka, jehož Sparta podruhé povolala na výpomoc z prvoligových Českých Budějovic. Poté se první branky v sezoně dočkal Bahenský a obrat dokonal ve 39. minutě Kumsát, jemuž nechtěně pomohl tečí i hostující Redlihs. O čtvrtý gól se v poslední sekundě postaral Réway, jehož premiérovou trefu v české soutěži musel ale potvrdit videorozhodčí.

Karlovy Vary to však do kolen nesrazilo. Na začátku poslední dvacetiminutovky rychle vyrovnaly. Nejprve snížil Heizer a poté se prosadil Harant. Když poté ve 49. minutě neproměnil svoji šanci Kumstát, muselo se prodlužovat. Sparta si přitom vyzkoušela nastavený čas poprvé v sezoně. A v prodloužení získala druhý bod, o což se postaral Buchtele.

Efektivní Slavia uspěla v Plzni

Slavia v Plzni vsadila na pečlivou obranu, a tak se domácí těžko prosazovali do kloudnějších akcí. Jednu z mála nebezpečných střel vyslal Jeřábek, Furch ovšem proti ní stačil nastavit svojí masku. Strážce slávistické svatyně se zaskvěl i na začátku prostřední části během plzeňské početní výhody, kdy ho po šikovné zadovce Kratěny z dobré pozice neprostřelil Pletka. Ve 24. minutě zaváhal při rozehrávce Krejčí, ale Kašpařík kvůli faulu nezakončil z prostoru mezi kruhy přesně. O pět minut později mohlo udeřit z ojedinělé akce na druhé straně, když samostatný únik za domácí obranou zapomenutého Klhůfka dokázal nadvakrát zastavit Machovský.

Plzeňský nápor vrcholil v polovině utkání, hostující defenzíva ale gólové šance domácím nepovolila. Naopak se postupně směrem dopředu osmělila Slavia. Z dorážky neuspěl ve 34. minutě Jiří Doležal, naprázdno vyšla i krátká početní výhoda čtyři na tři a těsně před druhou sirénou nepřehodil po Krejčího střele ležícího Machovského Školiak. Slovenský útočník zahrozil také v úvodu závěrečné třetiny, kdy nebezpečně vypálil při přečíslení dva na jednoho.

Domácí ve snaze získat vedení otevřeli hru, ale po nabídce od Stránského od zadního mantinelu skóroval ve 47. minutě ranou bez přípravy Bednář. Necelé tři minuty na to navíc obral Poletín ve vlastním oslabení o puk Jeřábka a zblízka zvýšil. Domácím pomohl ke snížení čtyřminutový trest Školiaka, který potrestal v 53. minutě úspěšnou tečí Lev. Poté domácí nevyužili přesilovku a naopak pokus o vyrovnání Plzni ztížil vyloučením Pletka. Na konečných 1:3 upravil trefou do prázdné branky Jiří Doležal.

Brno otočilo v Olomouci

Olomouc měla proti Brnu v úvodu převahu, do dobrých šancí se dostali Marosz a Laš, hostující gólman Čiliak ale odolal. Kometa odpověděla nebezpečným pokusem Němce ve čtvrté minutě. O minutu později už Olomouc vedla - po akci Vyrůbalíka s Hrňou zakončoval do prázdné branky Herman. Kometa mohla srovnat v početní převaze, Honejska, který si v brněnském dresu odbyl premiéru, vychytal Vošvrda. Ve druhé přesilovce Brna už ale vyrovnal Ton. Hanáci měli v první třetině potíže s disciplínou a v 15. minutě šli potřetí na trestnou lavici, ale přežili bez úhony a v poslední minutě byli Hermanovou zásluhou zpět do vedení.

Druhá část začala obrovskou šancí Komety, opět se vyznamenal Vošvrda, na druhé straně ohrozili Čiliaka Hrňa s Rácem, ale i zde byl brankář úspěšnější než střelci. Ve 25. minutě hosté srovnali. Ton ujel obraně Mory a jeho pokus dorazil za Vošvrdova záda Němec. Nedlouho po polovině utkání došlo k větší potyčce, v níž byli nejaktivnější Majeský s Vondráčkem a Dlouhý s Dujsíkem. Olomouc po ní hrála přesilovku, kterou ovšem nevyužila. A hosté trestali, když ještě do přestávky poslal hosty dnes poprvé do vedení Němec.

Třetí část začala Mora oslabením, jež přestála. Ve 43. minutě Káňovu tutovku parádně vychytal Vošvrda. Na druhé straně ujel obráncům Komety Dlouhý, ale i Čiliak se činil. Ve 46. minutě ovšem ukázal bekům Hanáků záda opět Ton a zvýšil na 4:2. Kohouti se snažili s vývojem ještě něco udělat, ale Kometa ukázala, že je momentálně silnější a Hanáky do šancí nepouštěla. Výjimkou byla 54. minuta, Pateru ovšem opět vychytal Čiliak.

Kuriózní góly Radivojeviče

Před nejvyšší návštěvou sezony ve výši téměř šesti tisíc diváků, kteří přišli do haly nově přejmenované na Home Credit Arenu, měli domácí raketový start a Radivojevič jim už v deváté sekundě po úvodním buly vystřelil vedení. Zkušený slovenský forvard tak oslavil svou premiérovou trefu v dresu Bílých Tygrů. Rychlý úspěch domácí povzbudil a v dalších minutách byli mnohem aktivnější, což jim brzy vyneslo přesilovku. A s tou naložili skvěle, když po její polovině napřáhl na modré Šimek a bylo to 2:0. Berani se však vrátili brzy do hry, když v 11. minutě využil přesilovku Köhler a snížil. Inkasovaný gól ale domácími neotřásl, aktivita byla i nadále na jejich straně. Ve 14. minutě minul jen o centimetry Urban, další šance měli Ulrych i Bartek. Na druhé straně si Lašák poradil s pokusem Vlacha.

Začátek druhé třetiny pro Bílé Tygry už tak úspěšný nebyl, i když Kašíkovu branku ostřelovali i díky početní výhodě ze všech stran. O několik minut později ale putoval na trestnou lavici Kajínek a při jeho trestu se několikrát předvedl naopak gólman Lašák. Jakmile pak Kajínek skočil na led, sebral vyhozený puk a řítil se sám na Kašíka, ten však jeho nájezd ustál. Kapituloval ale ve 32. minutě, kdy ho přímo z buly překonal jeho spoluhráč Vlach. Proti němu stál na buly Radivojevič a i když souboj o puk prohrál, připsal si na konto druhý gól v utkání.

Hned na začátku třetí třetiny se do slibné šance dostala liberecká trojka Bartek, Bulík a Vampola, ale Vampola neuspěl v zakončení. Pak domácí přestáli krátké oslabení ve třech. Sami pak hru v pěti proti třem ale rovněž nedovedli ke gólové tečce a v pokračující klasické přesilovce jim naopak sebral klid kontaktním gólem Holík. Uklidnit domácí řady mohl Vampola, jenže opět nedal. Teč Radivojeviče skončila na horní tyčce. V závěru se Zlín nadechl k velikému tlaku, odvoval z branky Kašíka, ale skandovaný potlesk a mexické vlny dohnaly domácí ke třem bodům.

Výsledky 17. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 53. Lev (Simon, Mozík) - 47. Bednář (Stránský, J. Doležal), 49. Poletín, 60. J. Doležal (Bednář, Krejčí). Rozhodčí: Šír, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4641.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Pulpán - Kratěna, Simon, Pletka - Balej, Lev, J. Sýkora - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.
Slavia: Furch - Kolařík, Krejčí, Štich, Knot, Novák, Beňovič, Barák - Stránský, Vas, J. Doležal - Sklenář, Bednář, Tomica - Klhůfek, Školiak, T. Doležal - J. Veselý, Poletín. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Hübl (Lukeš), 29. Piroš (Trávníček, Francouz), 39. Hübl (Lukeš, Jánský) - 58. Hyka (Lenc, Málek). Rozhodčí: Pešina, Polák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5348.

Litvínov: Francouz - Z. Sklenička, Kubát, Pavelka, Chaloupka, Pavlík, Šlégr, Baránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Šrámek, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Gerhát, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Mladá Boleslav: Málek - Trška, Stříteský, Kučný, M. Hruška, Vidmar, Robar, R. Čermák - Klimenta, Vrbata, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Lenc - Pacovský, Kubica, M. Látal - Bárta, Musil, Hyka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Mountfield Hradec Králové 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Nahodil (Benák, Tybor), 8. Špaček (P. Sýkora), 37. P. Sýkora (T. Zohorna), 39. P. Sýkora (M. Špaček), 60. T. Zohorna (P. Sýkora) - 20. Dej (Dietz, Frühauf), 58. Šimánek (Slovák). Rozhodčí: Homola, Hejduk - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 9:9, navíc Cetkovský, Marcinko - Valcourt, Kopta všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10.194.

Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Benák, Havlík, Korím, Gregorc - P. Sýkora, M. Špaček, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Cetkovský - Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Venera a M. Říha ml.
Hradec Králové: Kantor (41. J. Pavelka) - Slovák, Vydarený, Pláněk, Dietz, Jank, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - Švagrovský, Tvrdík, Pospíšil - P. Beránek, Kopta, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Olomouc - HC Kometa Brno 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Herman (Hrňa, Vyrůbalík), 20. Herman - 11. Ton (J. Hruška, Kempný), 25. V. Němec (Ton), 37. V. Němec (Dujsík, J. Hruška), 46. Ton (V. Němec, Kuboš). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 10:9. Využití: 0:1. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Hrňa, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.
Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, König - Ton, V. Němec, J. Hruška - Honejsek, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - P. Mrázek, Kusko, Dočekal. Trenéři: Kýhos a K. Beran.

Bílí Tygři Liberec - PSG Zlín 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (P. Jelínek), 4. Šimek (Bartek), 32. Radivojevič - 11. Köhler (Marušák, O. Horák), 48. Holík (F. Čech). Rozhodčí: Šindler, Turčan - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:4, navíc Čajánek (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5981.

Liberec: Lašák - Vitásek, D. Kajínek, Šimek, Výtisk, Ulrych, Voráček - Bakoš, P. Jelínek, Radivojevič - Bartek, Vampola, Bulík - Bulíř, Filippi, Kica - A. Dlouhý, T. Urban, Jass. Trenéři: Čada, M. Černý a Láska.
Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Řezníček, Urbanec, Žižka, Valenta - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Důras, Šlahař, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 5:4 v prodl. (0:1, 4:1, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 32. J. Straka (Kumstát), 36. Bahenský (Pech), 39. Kumstát (Pech), 40. Réway (Pech, J. Mikuš), 62. Buchtele (Réway) - 3. V. Tomeček (Šmach), 24. R. Hruška (Koblasa), 42. Heizer (D. Hruška, Redlihs), 44. Harant. Rozhodčí: R. Čech, Souček - Zavřel, L. Kajínek. Vyloučení: 3:4, navíc Réway (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4329.

Sparta: F. Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Polášek, Hrbas, Barinka, od 21. navíc Švrček - Kumstát, Pech, Rolinek - Bahenský, J. Straka, Buchtele - Réway, Cingel, Sabolič - A. Chlapík, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.
Karlovy Vary: Habal - Harant, Sičák, Redlihs, J. Tomeček, Šmach, Deyl, T. Dvořák - Duda, Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Heizer - V. Tomeček, Balán, R. Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

1. Třinec 17 12 0 2 3 57:27 38
2. Litvínov 17 11 2 0 4 50:31 37
3. Sparta Praha 17 11 1 0 5 60:39 35
4. Pardubice 17 10 1 1 5 53:46 33
5. Hradec Králové 17 9 2 0 6 45:40 31
6. Brno 17 7 1 2 7 47:54 25