reklama

400 gólů, 600 přihrávek, 1000 bodů. Eliáš se blíží k metám

Patrik Eliáš v dresu New Jersey Devils. Patrik Eliáš v dresu New Jersey Devils. autor: Reuters
Hned několik milníků v kariéře by mohl v příštích týdnech pokořit český hokejový útočník Patrik Eliáš z New Jersey.

New York - Hned několik milníků v kariéře by mohl v příštích týdnech pokořit český hokejový útočník Patrik Eliáš z New Jersey. Osmatřicetiletý hráč se blíží k hranici 400 branek, 600 asistencí a 1000 kanadských bodů v základní části NHL. Všechny dosavadní body nasbíral v dresu Devils, za které hraje od sezony 1995/96.

"Není moc hráčů, kteří by celou kariéru spojili s jedním týmem jako on. Je to docela působivé," uznal Eliášův spoluhráč a kamarád Martin Havlát, který do New Jersey přišel v létě.

I jejich spolupráce by měla třebíčského rodáka posunout ke všem třem metám. Momentálně má Eliáš na kontě 394 branek, 592 asistencí a 986 bodů v 1158 zápasech základní části.

Nikdy se nepovažoval za střelce

"Která meta pro mě znamená nejvíce? Všechny tři jsou zajímavé, ale asi tisíc bodů a zřejmě i 400 vstřelených branek. Nikdy jsem se nepovažoval za střelce. Spíše za tvůrce hry," řekl Eliáš v rozhovoru pro northjersey.com.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru ale svými statistikami dokazuje, že je i střelec. Jeho maximem v NHL je 40 gólů v sezoně 2000/01, desetkrát v šestnácti sezonách dokázal nastřílet nejméně dvacet branek v základní části. "Mám za sebou pár let, kdy se mi dařilo a získal jsem sebevědomí," uvedl Eliáš.

Že může patřit mezi elitní střelce v kanadsko-americké soutěži, si prý uvědomil právě ve své gólově nejpovedenější sezoně, kdy se mu dařilo ve spolupráci s Petrem Sýkorou a Jasonem Arnottem. Vydařila se mu i sezona předtím a rok poté.

"V těchto letech jsem si uvědomil, že můžu hrát v dobrých týmech a elitních formacích," řekl Eliáš, který zároveň poukázal na fakt, že začal nastupovat v klíčových momentech zápasů. Důležité také bylo, že se mu vyhýbala vážnější zranění.

reklama