Liberec vyhrál i na Spartě a slaví titul. Ve druhém prodloužení rozhodl Bakoš

Podívejte se na fotogalerii z rozhodujícího šestého finále extraligy.
A dnes byl opravdu důvod, protože Bílí Tygři triumfovali v šestém finále na ledě Sparty 2:1 a na zápasy 4:2.
Zápas sice začali lépe domácí, když se v 17. minutě v přesilovce trefil Juraj Mikuš.
Těsně před polovinou normální hrací doby hosté srovnali. A stejně jako Sparta v početní výhodě. Druhý Barinkův trest v rychlém sledu využil Petr Vampola.
Zápas rozhodl v čase 85:09 slovenský útočník Martin Bakoš, načež kapitán Výtisk mohl zvednout nad hlavu Masarykův pohár pro mistra ligy.
24. 4. 2016 21:08
Bílí tygři poprvé v historii vyhráli hokejovou extraligu. Sérii se Spartou rozhodli v druhém prodloužení 6. utkání, v čase 85:09 se trefil Martin Bakoš.

Praha - Hokejový Liberec slaví premiérový extraligový titul. V nedělním šestém finále série se Spartou zvítězil 2:1 v prodloužení a finálovou sérii ovládl poměrem 4:2 na zápasy.

Rozhodujíc branku vstřelil v 6. minutě druhého prodloužení Martin Bakoš, který vymetl růžek branky Tomáše Pöpperleho.

"Tohle je dárek pro nás všechny v Liberci," radoval se po zápase v rozhovoru pro Českou televizi Filip Pešán. "To finále bylo reklamou na hezký hokej."

"Asi rozhodlo druhé utkání, které jsme dobře rozehráli a nedohráli. A pak taky pátý duel v Liberci," prohlásil domácí kouč Josef Jandač. "A navíc jsme měli hodně zraněných, věřím, že kdybychom byli v plné síle, tak vyhrajeme."

Pešán zapojil Vampolu, odměnil se gólem

Oba týmy se v O2 areně představily oproti pátečnímu duelu na severu Čech v pozměněné sestavě. Domácím vypadl další obránce Eminger a do hry se nově zapojil útočník Procházka. Liberecký kouč Pešán se rozhodl opět nasadit forvarda Vampolu, po skončení disciplinárního trestu naskočil Lakatoš. I přes předešlu výhru tak Liberec pozměnil složení všech útočných formací.

Výkon Sparty byl v úvodu nevýrazný, hráče evidentně svazovala hrozba konce sezony v případě porážky. Přesto se do první výraznější šance dostal Hrbas, ve 4. minutě trefil pravou tyč.

Druhou přesilovou hru už sparťané využili a rozjásali většinu ze 17 014 diváků v libeňské hale. Juraj Mikuš si od mantinelu nabruslil na kruh a přesnou střelou k tyči pokořil Lašáka. Liberec v první třetině Spartu mírně přestřílel, ale prohrával.

Zajímavou prostřední periodu odstartovala opět šance Hrbase. Ten dorážel Formanovu střelu, avšak kotouč se mu postavil na hranu a odkrytou bránu minul. Bílí Tygři pak potrestali druhé vyloučení Barinky během dvou minut. Podobně jako Mikuš si udělal prostor navrátilec do sestavy Petr Vampola, Pöpperle toho moc neviděl a vytahoval puk z branky.

Lašák odčinil svůj faul

Obě mužstva posléze pohrdla dalšími přesilovkami a šance byly k vidění až na konci druhé třetiny. Řepík si najel na přihrávku Birnera a jel sám na Pöpperleho. Mikuš se ale stačil vrátit a přizvednout Řepíkovi hůl. Na druhé straně se blýskl Lašák dvěma zákroky proti příležitostem Netíka a odčinil své vyloučení po faulu na Procházku.

Ve třetí třetině jako by na oba týmy dolehla tíha okamžiku. Hráči si uvědomili důležitost situace a hra byla takticky ještě více upnutá než v prvních dvou částech. Bulíř měl na holi dobrou šanci, ale branku minul. V dalších minutách se hrálo bez gólových příležitostí a také bez vyloučení.

Minutu před koncem mohl finálovou sérii prodloužit Polášek. Před Lašákem těžil ze skvělé práce Saboliče, ale místo střely přihrával Dragounovi, jenž už ze závaru vystřelit nedokázal. Bílí Tygři se ubránili, zápas šel poprvé ve finále do prodloužení.

Rozhodla 86. minuta

V prvním prodloužení kraloval na ledě spíše Liberec. Už v první minutě nastřelil Birner tyčku, po obkroužení branky v podání Dernera se muselo volat videorozhodčímu. Žádný záběr ale neukázal kotouč za čarou. Lašák měl na druhé straně práci se střelou Kumstáta.

Oba týmy pak přečkaly přesilovky soupeře. Mikuš a Radivojevič strávili na trestné lavici celé dvě minuty bez větších nervů, velké šance nepřišly. V závěru prvního prodloužení podržel Spartu Pöpperle proti střelám Radivojeviče a Bakoše.

Rovněž druhé prodloužení začalo velmi opatrně, ve větší pohodě však hráli pochopitelně Severočeši, kterým nehrozil konec sezony. A v čase 85:09 to přišlo. Martin Bakoš se prodral na pravé křídlo a ranou zápěstím se trefil pod břevno. Rázem propukly oslavy zisku prvního titulu pro Liberec. Sparta skončila těsně pod vrcholem.

Finále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. J. Mikuš (Forman, Pech) - 29. Vampola (Krenželok), 86. Bakoš (Mojžíš). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 17.014. Konečný stav série: 2:4.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Hlaváč, J. Hlinka, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - Hamilton, Dragoun, Sabolič - M. Procházka, Černoch, A. Kudrna - Netík. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Bulíř, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Stránský, P. Jelínek, Krenželok - J. Vlach, Lakatoš, Valský. Trenéři: Pešán a V. Čermák.