reklama

Skončíte předposlední, slyšeli Evropané. Teď hrají o finále. Vyzrají na Lundqvista?

Poslední velké vítězství zažil Henrik Lundqvist na olympiádě v Turíně před deseti roky. Ukončí letos čekání? Poslední velké vítězství zažil Henrik Lundqvist na olympiádě v Turíně před deseti roky. Ukončí letos čekání? autor: ČTK
Jak Švéd Henrik Lundqvist, tak Slovák Jaroslav Halák, který chytá za tým Evropy, patří ke statisticky nejlepším brankářům na Světovém poháru. Do finále ale proklouzne jen jeden. Favorit zápasu je Švédsko, ovšem Evropané umí překvapit.

Praha - První semifinálovou dvojici Světového poháru si vysnilo mnoho fanoušků. Kanada proti Rusku, to je střet dvou hokejových gigantů, kteří přes půl století svádí často nezapomenutelné bitvy. Ačkoliv zámořský superfavorit tentokrát dokráčel k postupu bez velkých nervů, klání vzbudilo za oceánem obrovský ohlas.

Takový, že uvrhlo druhé semifinále tak trochu na okraj zájmu, kde také zůstane, pokud podle očekávání postoupí Švédové. Ti prahnou po odvetě za finálovou porážku na olympiádě v Soči.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

Jenže pozor, Světový pohár zatím pokaždé nabídl jedno velké překvapení. V roce 1996 získali historický titul Američané, o osm let později vylétli Finové z pozice outsidera až do finále.

Nyní po senzaci touží tým Evropy, jinými slovy směsice hráčů z osmi méně vyspělých hokejových zemí. Nezvyklá parta zkraje přípravy naplňovala chmurné prognózy. Prohrála oba zápasy proti mladíkům Severní Ameriky s hrozivým skóre 4:11.

Místo sedmého místa nejhůř čtvrtí

Kanadský magazín The Hockey News krátce nato předpověděl, že Evropa skončí na Světovém poháru předposlední, přičemž napsal: "Nejvíc rozličný tým zatím působí nejvíc zoufale. Hráči různých národností potřebují najít chemii… rychle."

SP 2016: Tým Evropy vs. USA Výsledky týmu Evropy hodně stojí na Jaroslavu Halákovi. Foto: Reuters

A tak se stalo. Podceňovaný výběr zakončil přípravu kanonádou Švédů, načež v ostrém klání nečekaně srazil mdlé hvězdy Spojených států. Když poté zvládl prodloužení proti Česku, mohl slavit postup do semifinále. Jasná porážka od Kanady už nic neřešila, kromě soupeře pro play-off samozřejmě. Místo Rusů postaví vysokou překážku Švédové.

"Vím, že nikdo nečekal, že dojdeme takhle daleko," prohlásil dánský útočník Frans Nielsen. "Když se ale rozhlédnete po naší šatně, zjistíte, že na tomhle turnaji není moc lepších hráčů než Kopitar."

Slovinec Anže Kopitar dělá týmu, v němž je i šest Slováků, kapitána, ale bodově se mu zatím tolik nedaří. Víc září Nor Mats Zuccarello (1+2) i Němec Leon Draisaitl (2+0). Bránu pak téměř neomylně střeží Slovák Jaroslav Halák. K jízdě zdatně přispívají i další - Švýcaři, Francouz, Rakušan… V dresu rodné země nemůžou favoritům velkých turnajů konkurovat, teď ano.

Živě: Švédsko - Tým Evropy 2:3, Tomáš Tatar dvěmi góly posílá Tým Evropy senzačně do finále Živě: Švédsko - Tým Evropy 2:3, Tomáš Tatar dvěmi góly posílá Tým Evropy senzačně do finále Čtěte zde

Bude Lundqvist kralovat?

Aby vyzráli na Švédsko, musí zbystřit při kombinacích výtečného útoku Patric Hörnqvist, Nicklas Bäckström, Filip Forsberg. Víc energie ale nejspíš vynaloží na to, aby překonali tuhý defenzivní val Seveřanů, kteří ve skupině inkasovali jen pětkrát. S výjimkou divokého klání proti Severoameričanům nikomu nedovolili moc vážných šancí. A když přeci jen selhali, zachránil je brankář.

Jágr má pravdu, Čechy (téměř) nejde kritizovat. Završení Debaklu na ledě ale nevyřeší hlubší potíže Jágr má pravdu, Čechy (téměř) nejde kritizovat. Završení Debaklu na ledě ale nevyřeší hlubší potíže Čtěte zde

Nejprve Jacob Markström, od druhého zápasu ale vstoupil na scénu uzdravený Henrik Lundqvist, muž přitahující superlativa. Nejlépe placený brankář NHL, možná také výkonnostně nejlepší za poslední dekádu. Zkrátka "King Henrik" (Král Henrik).

V Torontu ho zdobí úspěšnost zákroků přes 95 procent. Nikdo z mužů, kteří odchytali alespoň dva zápasy, není lepší.

Přitom v přípravě Lundqvist pouštěl jeden gól za druhým, celkem klopil hlavu osmkrát, byť na něj šlo jen 36 střel. "Musíte si uvědomit, že chytáte druhý zápas za čtyři měsíce. Jestli si lidé myslí, že hned budu perfektní, tak neví, co to obnáší," zdůraznil Lundqvist. "Cítím, že pořád ještě mám na čem pracovat, ale jdu správným směrem."

Zda hráči Evropy odkloní švédskou superstar z kurzu, můžete sledovat i v naší online reportáži. Duel startuje v 19:00.

reklama