reklama

Ač poslední, vzbudili očekávání. Hlavně Vůjtek a mladíci

Tomáš Zohorna (na Karjala Cupu 1+0) v utkání proti domácímu Finsku. Tomáš Zohorna (na Karjala Cupu 1+0) v utkání proti domácímu Finsku. autor: Reuters
Okamžitá renesance české hokejové reprezentace pod vládou Vladimíra Vůjtka nepřišla, na Karjala Cupu skončila (zase) poslední. Přesto se dá premiéra 68letého kouče hodnotit pozitivně.

Praha – V průběhu dlouhých jedenácti let, kdy se na lavičce hokejové reprezentace střídali Vladimír Růžička a Alois Hadamczik, postupně sílily hlasy, že by měl mužstvo osvěžit jiný trenér.

Na listopadovém Karjala Cupu to konečně přišlo, žádaný post převzal Vladimír Vůjtek. Nedá se však říct, že by pod ním národní tým náhle rozkvetl. Přesto 68letý kouč zažil poměrně vydařenou premiéru. Byť Češi skončili poslední, převládají pozitiva, jež se týkají hry a mladíků.

Na to, že tuzemská reprezentace bude na finském Karjala Cupu čtvrtá, tedy nejhorší, už se dá směle sázet. Za posledních sedm let se tak stalo pětkrát. Tentokrát české mužstvo potřetí za toto období získalo alespoň víc než jeden bod – konkrétně dva. Nicméně jich mohlo být i šest, kdyby vyrovnané závěry duelů proti Finům a Rusům nesklouzly po špatné hraně.

Fanoušci očekávali, že tým toho může dokázat víc než loni, kdy Vladimír Růžička povolal de facto pouze extraligové hokejisty (ti i přes sympatické výkony prohráli všechny zápasy). Vladimír Vůjtek s sebou vzal tucet borců z Kontinentální ligy, nejlepší soutěže v Evropě.

Za krátký čas velké pokroky

Jednak neriskoval mezinárodní potupu, za druhé jednal naprosto logicky. Hráče, mezi nimiž si má vybírat při skládání mužstva pro mistrovství světa v Rusku, totiž osobně nezná. Například Vladimíra Sobotku, ze kterého udělal kapitána, viděl na reprezentačním srazu před turnajem vůbec poprvé.

Podobné je to s dalšími hokejisty. Vůjtek za posledních 13 let trénoval převážně ruské kluby nebo slovenskou reprezentaci. S kandidáty pro nadcházející šampionát přišel do styku minimálně. Vedl sice českou dvacítku, jenže v první polovině 90. let. Většina tehdejších talentů už skončila s kariérou nebo ji dohrává bez mezinárodních ambicí.

O to pozitivněji se dá vnímat průběh Karjala Cupu. S hráči, které zná jen minimálně nebo vůbec, svedl Vůjtek navzdory viróze v mžiku udělat velké pokroky.

Ano, samotný start byl katastrofální. Češi v prvních pěti minutách klání na půdě Švédů dvakrát faulovali a pokaždé dostali gól v oslabení. Ani poté zrovna nezářili – byli pomalí v práci s pukem, kombinaci i střelbě. Po zásluze z toho byl největší výprask na turnaji, porážka 2:6.

Ovšem s Finy už Sobotka a spol. minimálně drželi krok, mohli žehrat jen na bídnou produktivitu. V závěrečném duelu proti Rusku ji však zlepšili a předvedli svůj nejlepší výkon. Kromě toho, že zvítězili 4:3 po nájezdech, povedlo se jim sbornou přehrát, přestože přivezla silný výběr s esy jako Ilja Kovalčuk nebo Sergej Mozjakin.

Nováčci obstáli, až na "prokletého" Přibyla

Co je možná nejpozitivnější, o vzestupný výkon reprezentace se přičinili i nováčci. Přestože Vladimír Vůjtek složil relativně silný výběr, neopomenul mladíky (jinak by Češi neměli nejmladší tým na turnaji).

Slušně se předvedli všichni nováčci – Jan Hruška dal gól, Dominik Kubalík s Radimem Šimkem jednou asistovali a Dominik Furch v bráně rozhodně nezklamal. 22letý bek Milan Doudera byl se dvěma body (1+1) dokonce druhým nejproduktivnějším hráčem mužstva.

Neuvěřitelnou smůlu má sparťanský forvard Daniel Přibyl. Nejproduktivnější hráč extraligy se podruhé v řadě dostal do nominace na Karjala Cup a znovu přišel o reprezentační premiéru kvůli zranění. Tak snad příště, na prosincovém Channel One Cupu v Rusku.

Solidní výkony mladíků můžou Vůjtka, který si ke konci turnaje pochvaloval plnění taktických pokynů, těšit i proto, že při nominacích má bez hvězd NHL omezené možnosti. Z hokejistů hrajících v Evropě nemůže poskládat výrazně silnější tým než na Karjala Cupu. Mladé hráče potřebuje a ještě víc to bude platit pro jeho nástupce.

reklama