reklama

Američan nejlepším hráčem NHL? To tu ještě nebylo, občan Kane přepisuje historii

Patrick Kane si letos absolutně podmanil NHL. Patrick Kane si letos absolutně podmanil NHL. autor: Reuters
Patrick Kane se stane historicky prvním americkým vítězem kanadského bodování NHL. Žádnému hráči narozenému v USA se to doposud nikdy nepovedlo. Jeho letošní dominance je navíc dechberoucí.

Chicago Patrick Kane, temperamentní hvězda Chicaga Blackhawks, se drtivou většinu sezony pohybuje na čele kanadského bodování NHL. Nyní zbývá do konce základní části jediné kolo a on vede s ohromným patnáctibodovým náskokem na loňského vítěze Jamieho Benna. Stane se tak prvním rodilým Američanem, který získá cenu Arta Rosse.

Ano, trofej, jež je udílena od sezony 1947/48, neměla nikdy amerického majitele, pokud tedy nebudeme počítat Stana Mikitu, naturalizovaného Američana se slovenskými kořeny. Obvykle ji vyhrávali Kanaďané a v posledním čtvrtstoletí také Evropané. Historicky prvním vítězem ze starého kontinentu nebyl nikdo jiný než Jaromír Jágr.

Česká osmašedesátka vyhrála bodování celkem pětkrát. Z dalších Evropanů to ještě zvládli Peter Forsberg, bratři Sedinové, Alexander Ovečkin a dvakrát Jevgenij Malkin. Američan však žádný. Sucho teď ukončí 179 centimetrů vysoký štírek.

Génius a potížista

Výkony Kanea jsou vůbec neuvěřitelné. Jednička draftu z roku 2007 platila za skvělého, avšak problémového floutka, kterého bylo těžké zkrotit. Před touto sezonou dokonce čelil obvinění ze znásilnění, soudní stíhání však bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.

O prázdninách pak podepsal s Chicagem novou osmiletou smlouvu, která mu v příštích osmi letech zaručuje průměrný plat 10 a půl milionu dolarů, a tak z něj dělá nejlépe placeného hráče NHL.

Mnoha hráčům po podpisu smlouvy výkonnost klesne. To však není případ Kanea. Poprvé v kariéře překonal stobodovou hranici a suverénně míří za Art Ross Trophy.

Takhle se křenil se svým "stobodovým" pukem...

100th point puck! 😃

Fotka zveřejněná uživatelem @ppkaner,

Za vším hledej Rusa

Obdivuhodnou vyrovnanost výkonů si drží po celou sezonu. V jeho rozkvětu mu však notně pomohl před startem ročníku příchozí Arťom Panarin. Čtyřiadvacetiletý geniální playmaker ho zásobuje nezištnými pasy a na Kaneovi je leckdy "jen" trefit branku. Sám svého ruského spoluhráče také nezapomíná chválit.

"Je to fantastický hráč, nechápu, že už nenaskočil do NHL dávno. Na ledě si rozumíme jako dvojčata. Myslím, že je jasným kandidátem na cenu pro nejlepšího nováčka," řekl Kane. O Calder Trophy by se měl Panarin porvat s Connorem McDavidem a bekem Flyers Shaynem Gostisbeherem.

Po loňské celkově chabé bodové sezoně, kdy na vítězství stačilo Bennovi pouhých 87 bodů, tu tak máme dalšího stovkaře, celkově pátého v klubové historii Blackhawks.

Přesilovky základem úspěchu

Průměrně získal letos Kane 1,27 bodu na utkání. Zaznamenal absolutně nejvíce bodů v přesilovkách ze všech hráčů NHL, celkově 36. Charakter velkého hráče vykazuje počet vítězných branek, těch nastřádal devět. O jednu více má pouze Joe Pavelski.

Skvělá je rovněž jeho úspěšnost střelby. S 15,6 procenta se řadí mezi elitu. Lepší číslo má jen několik hráčů (mezi kterými je například i Jaromír Jágr). Kane navíc patří mezi nejvytěžovanější forvardy ligy. V průměru odehraje za zápas přes dvacet minut. Dlužno podotknout, že i s touto porcí letos naskočil do všech dosavadních 81 utkání.

"Těžko bychom bez něj dokázali to, co se nám povedlo v posledních letech. On je ale čím dál lepší. Dát za sezonu 40 gólů, to je třída. Získat ale navíc přes stovku bodů, to v posledních letech dokázal málokdo. Měl letos úžasný rok. Těším se na play-off," řekl na Kaneovu adresu kouč Joel Quenneville.

Vyřazovací část nejprestižnější soutěže světa započne už příští týden. Povede se Chicagu získat třetí Stanley Cup ve čtyřech letech? To se ještě uvidí. Každopádně bude velmi záležet na pohodě americké osmaosmdesátky.

reklama