Američané si poradili se Švýcary. Slováci jdou na Kanadu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 5. 2012 21:20
Američtí hokejisté zvítězili v závěrečném zápase skupiny A na mistrovství světa nad Švýcarskem 4:2 a rozhodli o složení týmů pro čtvrtfinále.
Bobby Ryan se raduje z gólu za záda švýcarského gólmana Reta Berry
Bobby Ryan se raduje z gólu za záda švýcarského gólmana Reta Berry | Foto: Reuters

Helsinky - Američtí hokejisté zvítězili v závěrečném zápase skupiny A na mistrovství světa nad Švýcarskem 5:2, a rozhodli tak o složení týmů pro čtvrtfinále.

Američané, kteří se posunuli v tabulce skupiny na druhou příčku, se ve čtvrtečním zápase v helsinské Hartwall Areně utkají s obhájcem titulu - domácím Finy (17:30). Lídr skupiny Kanaďané se pak utká se Slovenskem (12:00).

Švýcaři, kteří po čtyřech prohrách v řadě věděli, že skončí šestí, začali nebojácně a dlouho drželi s Američany krok.

Ve 21. sekundě druhé třetiny se navíc ujali vedení, když se po rychlém kontru trefil veterán Ivo Rüthemann.

O chvíli později však hráli Američané přesilovku a krátce po jejím skončení vyrovnal Bobby Ryan.

Američané se ještě do konce druhé třetiny ujali vedení, když střílenou přihrávku Paula Stastného usměrnil za záda brankáře Reta Berry Cam Fowler.

Ve 46. minutě skóroval v přesilovce sám Stastny, o 42 sekund později zvýšil vedení Američanů Alex Goligoski.

Švýcaři sice v 55. minutě vykřesali jiskřičku naděje gólem Morrise Trachslera, o 16 sekund později však uzavřel skóre americký obránce Jeff Petry.

Výsledek:

Skupina A:

USA - Švýcarsko 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 23. Ryan (Pacioretty, Fowler), 37. Fowler (Stastny), 46. Stastny (Ryan, Pacioretty), 47. Goligoski (Abdelkader, Palmieri), 55. Petry (Stastny)- 21. Rüthemann (Brunner, Romy), 55. Trachsler (Plüss, Josi). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Larking (Švéd.) - Kilian (Nor.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9212.

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Atkinson, Stastny, Pacioretty - Ryan, Smith, Okposo - Brown, Abdelkader, Palmieri - Dwyer, Slater, Thompson - Crabb. Trenér: Scott Gordon.

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Josi, Blindenbacher, Streit, Sbisa, Furrer, Seger, Von Gunten - Rüthemann, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Monnet - Plüss, Trachsler, Hollenstein - Bieber. Trenér: Sean Simpson.