Američanům se obrat nepodařil, juniorský titul putuje do Finska

6. 1. 2019 6:45
Hokejisté Finska porazili ve finále mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru Spojené státy americké 3:2 a slaví zisk pátého titulu v historii. Tým kouče Jussiho Ahokase sice ztratil vedení 2:0, ale v čase 58:34 rozhodl sedmnáctiletý útočník Kaapo Kakko.
Hokejisté Finska slaví vítěství v MS do 20 let ve Vancouveru.
Hokejisté Finska slaví vítěství v MS do 20 let ve Vancouveru. | Foto: ČTK

Finové získali zlato od roku 2014 už potřetí a spravili si chuť po devátém místě z předminulého turnaje a šesté pozici z loňska. Vyhráli také šampionáty v letech 1987, 1998 a 2016.

"Tohle je naprosto neuvěřitelné," jásal finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen. "A celé je to ještě o to lepší po velkém zklamání z loňského turnaje. Takhle vyskočit zase zpátky nahoru je prostě neskutečné," dodal.

Američané získali medaili počtvrté za sebou. Předloňští šampioni brali na minulém turnaji v Buffalu i před třemi roky bronz. "Až se budu jednou v budoucnu ohlížet zpátky, dost možná to budou dobré vzpomínky, ale právě teď hodně bolí, že jsme prohráli. Přáli bychom si, aby to pro nás dopadlo jinak," řekl útočník poražených Jack Hughes.

Úvodní dějství přes šance na obou stranách branku nepřineslo. Za Finy zahrozili Samuli Vainionpää a Valtteri Puustinen, v dresu USA zase Logan Cockerill a Josh Norris. V polovině první třetiny sice Američané při přesilovce překonali Ukka-Pekku Luukkonena, ale radovat se nakonec nemohli.

Gól Olivera Wahlstroma neplatil pro postavení Alexandera Chmelevského v brankovišti. Český sudí Daniel Pražák s Rusem Jevgenijem Romaskem si situaci ověřili u videorozhodčího.

Finové se ubránili i v dalším oslabení a gólman Luukkonen zůstával stejně jako na druhé straně Cayden Primeau neprůstřelný. Finský gólman se vyznamenal i v 19. minutě ve vlastním oslabení, kdy Cockerill našel mezi kruhy volného Chmelevského.

V druhé třetině nepřinesly změnu stavu ani šance amerických útočníků Tylera Maddena a Joela Farabeeho. Finové odolali i ve dvou oslabeních v rychlém sledu a sami se při trestu Evana Barratta se ve 32. minutě prosadili díky ráně obránce Jesseho Ylönena.

Další možnost Finů měl v oslabení Teemu Engberg, na druhé straně pálil vedle Norris. Američané odolali při vyloučení Wahlstroma, který po návratu na led ještě mohl vyrovnat, ale Luukkonen zasáhl.

Primeau ve třetí třetině sice nejdříve zmařil šanci Rasmuse Kupariho, ale ve 46. minutě už znovu kapituloval. Přes clonu jej překonal Otto Latvala.

Hned za 61 vteřin ale po akci Jacka Hughese snížil Chmelevski. Vzápětí uvolnil Quinn Hughes Wahlstroma, který ve velké šanci netrefil ideálně puk. Ve 49. minutě ale po ideální přihrávce Chmelevského vyrovnal Norris.

Luukkonen pak ale zastavil únik Jacka Hughese. Potom neuspěli Wahlstrom opět s Jackem Hughesem. Rozhodnutí přišlo na druhé straně. V závaru před americkou brankou se dostal puk ke Kakkovi, který u pravé tyče bekhendem přehodil beton ležícího Primeaua.

"Myslím, že nikdo lepší nemohl dát tenhle gól než právě Kaapo," prohlásil finský gólman Luukkonen. "Opravdu si to zasloužil, odehrál tady úžasný turnaj," dodal.

Bronz vybojovali Rusové, kteří zdolali Švýcarsko 5:2 a dosáhli na medaili poosmé za posledních devět šampionátů. Hattrickem zazářil útočník Kirill Slepec.

Rusové od zlata v roce 2011 v Buffalu sbírali medaile až do loňska, kdy skončili při návratu do Buffala pátí. Mezitím získali třikrát stříbro a třikrát bronz. Teď na 43. šampionátu získali už 36. cenný kov.

Švýcarům se nepodařilo vyrovnat historické maximum v podobě třetího místa z roku 1998 z Helsinek a Hämeenlinny. Mezi nejlepší čtyřku se dostali teprve počtvrté.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let ve Vancouveru - finále:

USA - Finsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 8. Chmelevski (J. Hughes, Cates), 49. Norris (Chmelevski, Cates) - 32. J. Ylönen (Laaksonen, Puustinen), 46. Latvala (Heponiemi, Kupari), 59. Kakko (Lundell, Jokiharju). Rozhodčí: Pražák (ČR), Romasko (Rus.) - Chaput (Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 17.206.

USA: C. Primeau - Samberg, M. Anderson, Q. Hughes, Kemp, M. Samuelsson, Miller, St. Ivany - Farabee, Norris, Robertson - Cates, Barratt, Madden - Cockerill, Poehling, Wahlstrom - Drury, J. Hughes, Chmelevski - O'Brien. Trenér: Mike Hastings.

Finsko: Luukkonen - Utunen, Jokiharju, Vaakanainen, Laaksonen, Honka, Latvala - Heponiemi, Kupari, Talvitie - Tolvanen, Lundell, Kakko - Puustinen, Virtanen, Ylönen - Engberg, Vainionpää, Moilanen - Nyman. Trenér: Jussi Ahokas.

O 3. místo:

Rusko - Švýcarsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Slepec (Ivan Morozov, Ilja Morozov), 14. Šaškov (Podkolzin), 33. K. Kostin (Denisenko, Romanov), 47. Slepec, 58. Slepec - 25. Nussbaumer (Le Coultre, Sigrist), 36. Brüschweiler (Sigrist, Gross). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Björk (Švéd.) - Hynek (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 7:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.205.

Rusko: Kočetkov - Žuravljov, Ilja Morozov, Samorukov, Romanov, Alexejev, Olšanskij, Rubinčik - I. Muranov, Galimov, Slepec - Denisenko, Kravcov, K. Kostin - N. Kovalenko, Šen, Starkov - Marčenko, Ivan Morozov, Podkolzin - Šaškov. Trenér: Valerij Bragin.

Švýcarsko: L. Hollenstein - Le Coultre, Gross, Berni, Aebischer, J. Moser, Burger, Barandun - Eggenberger, Kurashev, N. Müller - Brüschweiler, Sigrist, Nussbaumer - Lehmann, Tanner, Leuenberger - Wyss, Schmid, Verboon - J. Gerber. Trenér: Christian Wohlwend.

Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. USA, 3. Rusko, 4. Švýcarsko, 5. Švédsko, 6. Kanada, 7. ČR, 8. Slovensko, 9. Kazachstán, 10. Dánsko - sestup.