Američtí mladíci dál sní o semifinále, když porazili Švédsko v prodloužení

21. 9. 2016 23:59
Výběr Severní Ameriky přehrál ve středečním utkání hokejového Světového poháru Švédsko 4:3 v prodloužení a udržel se v naději o postup do semifinále. O rozhodující trefu se postaral Nathan MacKinnon.
Světový pohár v hokeji: Švédsko - Severní Amerika: Patric Hornqvist, Jacob Trouba | Foto: Reuters

Toronto - Hokejisté Výběru Severní Ameriky porazili v dramatickém utkání skupiny B Světového poháru v Torontu Švédsko 4:3 v prodloužení. Seveřané si i tak zajistili díky bodovému zisku postup do semifinále, kam půjdou z první příčky.

Mladíci z týmu Severní Ameriky vedli po 95 odehraných vteřinách už 2:0, poté v průběhu první třetiny ještě 3:1, ale uspěli nakonec až díky trefě Nathana MacKinnona ve strhujícím prodloužení v čase 64:11.

Zatímco Švédové mají jistotu postupu, Severoameričané vítěznou trefou o něco povýšili své naděje, ale přesto si musí počkat, zda jim pomohou ve zbývajícím duelu skupiny Finové a nepodlehnou Rusku. Finsko už je však ze hry o postup venku.

Úvodní třetina byla nejlepší možnou reklamou na hokej. A Severoameričané, kteří potřebovali v utkání nutně uspět, do ní měli nástup z říše snů. Hned první střídání čelil švédský gólman Lundqvist šanci McDavida, ale vzápětí ještě vybojoval kotouč Matthews a byl i na konci celé akce - zastavil čas po 30 odehraných vteřinách úspěšnou dorážkou.

Uběhlo 26 sekund a Gaudreau se dostával za záda Karlssona, který si pomohl faulem. Z nařízeného trestného střílení ale Gaudreau zamířil mimo. Náprava na sebe nenechala dlouho čekat, v čase 1:35 se trefil Trocheck. Ve třetí minutě nechybělo mnoho, aby z další útočné laviny přidal třetí trefu McDavid. Jenže nestalo se a v deváté minutě naopak snížil Forsberg.

Na konci 14. minuty zúčtoval s Lundqvistem Gaudreau, když tentokrát v souboji tváří v tvář zvolil blafák do forhendu a prokázal u něj mimořádné rychlé a šikovné ruce. Jen tři vteřiny po skončení oslabení však Bäckström napálil odražený puk do odkryté branky a Švédsko bylo znovu ve hře.

Lundqvist čaroval, ale marně

I druhá třetina přinesla hned několik dobrých šancí na obou stranách, ale Švédové už byli výrazně pečlivější při bránění a nedopustili, aby Lundqvist musel čelit dalším brejkům. Dvě obrovské příležitosti měl i přesto MacKinnon, ale nedal. A jeho tým to mohlo mrzet.

Švédové totiž přestáli bez úhony i další šance a když ve 47. minutě napřáhl na modré čáře Karlsson a jeho ránu tečoval Berglund, bylo vyrovnáno. Když pak Murray a Forsberg odmítli rozhodnutí v základní hrací době, dospěl zápas do prodloužení.

V něm mělo na holi rozhodnutí hned několik hráčů, na straně Švédů tu největší Daniel Sedin, ale Gibson udržel nervy na uzdě a skvěle ho vychytal. Bouři nadšení v hledišti i v řadách svého týmu po chvilce na druhé straně zařídil MacKinnon, když si osamocený pohrál s Lundqvistem.

Světový pohár hokejistů v Torontu:

Skupina B:

Švédsko - Výběr Severní Ameriky 3:4 v prodl. (2:3, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. F. Forsberg (Hörnqvist, Bäckström), 17. Bäckström (F. Forsberg, E. Karlsson), 47. Berglund (E. Karlsson, Söderberg) - 1. Matthews (Rielly, McDavid), 2. Trocheck (Gostisbehere, Eichel), 14. Gaudreau (Gostisbehere), 65. MacKinnon (Gaudreau, Gostisbehere). Rozhodčí: Sutherland, Dwyer - Amell, Miller (všichni Kan.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 19.104.

Švédsko: H. Lundqvist - Hedman, Stralman, Ekholm, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Söderberg, Berglund, Landeskog - Silfverberg, Krüger, Hagelin. Trenér: Rikard Grönborg.

Výběr Severní Ameriky: Gibson - Jones, R. Murray, Rielly, Parayko, Trouba, Gostisbehere - Scheifele, McDavid, Matthews - MacKinnon, Nugent-Hopkins, Gaudreau - Trocheck, Eichel, Drouin - Miller, Couturier, Saad. Trenér: Todd McLellan.