reklama

Antoš: Chybí nám agresivita. Musíme začít hrát poctivý hokej

Mnohem větší důraz a agresivnější přístup by měli podle Milana Antoše čeští hokejisté předvádět Mnohem větší důraz a agresivnější přístup by měli podle Milana Antoše čeští hokejisté předvádět autor: Reuters
Hokejový expert České televize Milan Antoš hodnotí zápas se Švýcarskem a vzhlíží k blížícímu se play off.

Praha - Agresivnější pojetí a dokonale splněná taktika byly podle Milana Antoše hlavní důvody švýcarského vítězství 1:0 nad českým výběrem v posledním zápase základní skupiny na olympiádě v Soči.

"Byl to vyrovnaný zápas. My jsme trefili nějaké tyče, oni byli šťastnější, ale nic to nemění na tom, že nás v poslední době třikrát v řadě porazili," připomněl hokejový expert České televize nelichotivou statistiku se Švýcarskem z nedávného období.

Švýcaři byli lepší

"Všichni, co si mysleli, že když přijedou hráči z NHL, že to bude jednodušší, si asi teď uvědomili, že nezáleží jen na tom, jestli hráči hrají v NHL, KHL nebo české lize, ale vždycky je to o bojovnosti. V tomhle byli Švýcaři o kousek lepší než my. Prostě jsme je nepřetlačili," zlobil se Antoš na český celek.

To pro výběr země helvétského kříže měl především slova pochvaly. "Skvěle plní svůj systém, jsou schopni hrát rychle, agresivně, nechybují. A když už nějakou chybu udělají, tak není fatální," kvituje účinnou strategii.

Naopak u Čechů bojovnost postrádá. "Už jsem to říkal loni. Ať je naše reprezentace v jakémkoli složení, tak hokej hrát umíme, ale chybí nám agresivní typy, které dokáží hrou do těla dostat soupeře pod tlak. To nám chybí i nyní. A naše šikovnost na Švýcary bohužel nestačila."

Špatná rozehrávka se těžko napravuje

Švýcaři jako tradičně vsadili na pečlivou defenzivu, která se nakonec ukázala být rozhodujícím faktorem. Potom jim na výhru stačil i jediný gól. Přestože se Češi snažili o vyrovnání, měli velké problémy, aby se vůbec dostali ke kloudným akcím a do šancí.

"Každý útok začíná od první přihrávky. Pokud ta není dobrá a obránci to nedají do pohybu tak, aby mohli přihrát útočníkům do jízdy, tak ti se pro puky musejí vracet. Pak je to s návazností útoků těžké, těžkopádné a ta síla potom hráčům v útoku chybí," popisuje problém Antoš. "Navíc se vůbec neprojevovala naše křídelní hra."

Chybí agresivita

Herní projev českého mužstva se bývalému útočníkovi, který proslul především svým důrazem, nelíbí už delší dobu.

"Dřív jsme měli hokejově dobré hráče i agresivní typy, kteří by šli přímočaře za pukem. Ti nám dnes scházejí. Teď tam máme samou kudrlinku, čekáme, že soupeře chytře vyšťouchneme, vyháčkujeme a dáme gól. Jenže máme málo hráčů, kteří tam budou lítat po prknech, řezat se se soupeřem, odebírat mu každé střídání sílu," vrátil se k problému, který podle něj tíží současný národní tým především.

Pro srovnání nemusel chodit daleko. Stačilo si vybavit odpolední utkání Spojených států amerických s Ruskem, v němž obě mužstva předváděla ten nejmodernější hokej.

"Tyto týmy mají hráče, kteří umí udělat kličku, ale zároveň jsou přirozeně agresivní a rychlí v napadání. Kdežto u nás je mezi momentem, kdy soupeře přebere kotouč, a jeho atakováním velká proluka. On má pak čas se rozhodnout. A nejsem si jistý, jestli u nás takové hráče jako mají Rusové nebo Američané, máme," pochybuje.

Čas ukázat charakter

Duely základní skupiny, v níž Češi vyhráli pouze jedno ze tří utkání, jsou už minulostí. V následujícím play off se už další prohra neodpouští.

"V něm by se charakter týmu a jednotlivých měl projevit. Každý by měl ukázat, kolik je schopen pro reprezentaci obětovat," nabádá Hadamczikovy svěřence. "Myslím si, že zatím jsme toho obětovali málo."

Přes nelichotivé výsledky si Češi udrželi přijatelné skóre, díky němuž se v osmifinále pravděpodobně vyhnou silnějším soupeřům. Na papírové předpoklady však Antoš nechce sázet.

"Už si nejsem jistý, kdo se dá dneska považovat za favorita a kdo ne," říká a uvádí příklady.

"Třeba zápas s Lotyšskem jsme sice zvládli, ale že bychom byli o tolik lepší, to bych neřekl. Švýcaři nás porazili, Slovinci jsou schopni se zlepšovat a abychom nebyli překvapeni, že nás zaskočí Slováci, kteří zatím hrajou špatně. Na tomhle turnaji nikdo nemůže podcenit nikoho. Musí se hrát poctivý hokej při každém střídání. Je čas začít tvrdě pracovat a ne si oddechovat, že nejdeme proti tomu nebo tomu."

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

reklama