Balaštíkův gól Spartu nezlomil. Brno má první bod

Red Spo
22. 9. 2009 21:09
PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:3 v prodl.
Kapitán Sparty David Výborný děkuje po zápase gólmanovi Tomáši Pöpperlemu.
Kapitán Sparty David Výborný děkuje po zápase gólmanovi Tomáši Pöpperlemu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedoucí tým hokejové extraligy Vítkovice v sedmém kole extraligy doma nečekaně ztratil bod s Brnem, které zaznamenalo první zisk po návratu do extraligy.

Hokejisté Sparty předvedli obrat v závěru utkání ve Zlíně. Mistrovské Karlovy Vary slaví první výhru v nové aréně. V repríze posledního semifinále porazila Slavia v utkání plném zvratů Plzeň. Kladno utrpělo těžký debakl v Mladé Boleslavi.

Balaštík oslavil návrat gólem

Velký návrat střelce Jaroslava Balaštíka po zlomenině podočnicových oblouků nakonec hokejistům Zlína k domácí výhře nad Spartou nepomohl, i když ještě pár sekund před koncem to tak vypadalo.

Podrobnosti o utkání ZDE

Balaštík hrající s celoobličejovým krytem nastoupil v elitní formaci po boku Lešky a Rachůnka, ale utkání se dlouho odvíjelo bez šancí na obou stranách.

Až přišlo vyloučení Výborného, které potrestal přesnou střelou od modré Lukáš Galvas.

Pozornou obranu Zlína překonala Sparta až v polovině zápasu v přesilovce.  Michal Broš poslal puk před branku, kde jej dorazil do odkryté klece Jaroslav Hlinka.

Zlín se dostal ve druhé třetině pod velký tlak, ale ve třetí třetině se role obrátily a domácí z toho vytěžili  vedoucí gól. Postaral se o něj střelou do šibenice navrátilec Jaroslav Balaštík, jemuž naservíroval gólovou přihrávku před branku  Petr Leška.

Vše směřovalo k výhře domácích, jenže 27 před koncem napřáhl Jan Hanzlík metr za modrou čarou a jeho dělovka do růžku Sedláčkovy branky vystřelila Spartě prodloužení.

V něm  využil Ondřej Kratěna Rachůnkovy chyby a po samostatném úniku rozhodl o výhře 3:2.

Vítkovice ztratily s poslední Kometou

Lídr z Vítkovic na domácím ledě zaváhal s beznadějně poslední Kometou Brno, která po porážce 1:2 po samostatných nájezdech poprvé od svého návratu do extraligy bodovala.

Domácí Vítkovice byly od začátku jasně lepším týmem a nebýt brankáře Trvaje, mohlo být už po první třetině dávno rozhodnuto.

Děravou obranu Komety ale potrestal jen na začátku první třetiny v přesilovce Juraj Štefanka.

Od druhé části se však Brňané začali lepšit a deset minut před koncem dokonce vyrovnal v přesilovce střelou po zemi Jiří Dopita.

Následné prodloužení nerozhodlo ani oslabení na obou stranách.  Nájezdy začali špatně hosté, když Kántorovu střelu vychytal brankář Štěpánek.

Pak se prosadili všichni exekutoři a kvůli Kántorově zaváhání z úvodu nakonec Vítkovicím pojistl bod navíc Jiří Burger.

Vary poprvé vyhrály doma

Mistrovské Karlovy Vary poprvé vyhrály ve své nové aréně.  Fanoušci se mohli radovat až po úterním souboji s Třincem, nad nímž domácí zvítězili 3:1.

Od začátku byl k vidění útočný hokej a plno skvělých zákroků obou brankářů. Střídající Lukáš Sáblík dokázal, že může nahradit zraněného Mensatora.

Aktivní domácí nejprve nastřelili po Kumstátově ráně tyč, ale v polovině úvodní části Skuhravý nahrál zpoza branky Jánu Muchovi, který tvrdou ranou pod víko poslal domácí do vedení.

Na začátku druhé třetiny zvýšil Lukáš Pech, když se se štěstím dostal k odraženému puku.

V polovině zápasu sice využil třineckou přesilovku Martin Růžička, ale když se tři minuty před druhou sirénou trefil v přesilovce Petr Kumstát, domácí už začali věřit, že se dočkají vytoužené výhry.

Drama na Slavii rozhodl Červenka

Hokejisté Plzně prohráli v repríze posledního semifinále na ledě Slavie v dramatickém utkání 3:4.

Tři a půl minuty před koncem rozhodl nejlepší střelec extraligy Roma Červenka. Utkání už nezvrátil ani pěstní souboj Kanaďana Bombersbacka s Vašíčkem.

Do vedení šli slávisté, do jejichž sestavy se vrátil Josef Beránek. Jakub Sklenář proměnil po Strakově chybě únik dva na jednoho.

Do konce první části však srovnal Jiří Hanzlík.  Ve druhé třetině se pak Slavia zoufale bránila.  Poté, co Vampola nedal tisíciprocenentí šanci, se trefil šikovný Tyler Scofield.

Slavia se z tlaku po sérii oslabení dostala po brance Jiřího Doležala a následném gólu v oslabení, v němž se trefil Lukáš Špelda.

Ve třetí třetině však bylo znovu srovnáno, když se po závaru před Nerudou nejlépe zorientoval Martin Straka. Velmi atraktivní duel nakonec rozhodl již zmíněný Červenkův zásah.

Kladno vrátila na zem Boleslav

Hokejisty Kladna po výhře nad Slavií vrátil na zem úterní debakl v Mladé Boleslavi, kde prohráli 0:5.

Boleslavští byli od začátku aktivnější. Nejprve se ubránili při dlouhém dvojnásobném oslabení a poté sami udeřili trefou Pabišky.

Po druhé třetině už to bylo 3:0. Nejprve Jirušovu střelu tečoval do vlastní branky Dlouhý a pár sekund před koncem druhé části dotlačil puk za Kopřivu Tomáš Nouza.

Na začátku třetí třetiny se Zdeněk Bahenský prohnal okolo kladenských beků, najel si do výhodné střelecké pozice do mezikruží a zápěstím zvýšil. Učebnicovou akci po něm zakončil do prázdné branky Michal Sup a upravil na 5:0.

Litvínov? Nejhorší start po 33 letech

Trápení Litvínova dál pokračuje. V Liberci prohrál 1:3 a připsal si pátou porážku za sebou a zažívá nejhorší start od sezony 1976/77.

Reichelův tým sráží zejména chaos v obraně a totéž předváděla Benzina i v Liberci. Defenzivní zmatky potrestal v závěru úvodní třetiny premiérovou brankou Tomáš Klimenta, jenž vyjel zpoza branky a odražený puk uklidil do branky.

Litvínovští však zvedli hlavu a začali hodně kousat. Jenže naráželi na finského gólmana Leinonena, který předváděl vynikající zákroky.

Stav 1:0 vydržel až do deváté minuty třetí třetiny, kdy Kubát při snaze vypíchnout puk srazil Milana Bartoviče a sudí nařídil trochu sporné trestné střílení.  Sám postižený se ujal exekuce, blafák se mu vůbec nepovedl, ale silou se mu nakonec podařilo protlačit puk mezi brankářovy betony.

Vzápětí však v přesilovce snížil Viktor Hübl. Černý měl na hokejce vyrovnání, ale vychytal ho Leinonen.  Pár sekund před koncem pak pečetil vítězství domácích trefou do prázdné branky Zdeněk Blatný.

PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky:
17. Galvas (Roman Vlach), 55. Balaštík (Leška, Rachůnek) - 30. J. Hlinka (Broš, Kratěna), 60. Jan Hanzlík (J. Hlinka, Kratěna), 62. Kratěna. Rozhodčí: Husička, Mikula - Bryška, Chytil. Vyloučení: 7:7, navíc Míka (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4615.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Galvas, Linhart, Lučka - Balaštík, Leška, Rachůnek - Důras, Kollár, Záhorovský - Kubiš, Roman Vlach, Köhler - Sivák, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdira.
Sparta Praha: Chábera - Macholda, Gulaši, Vykoukal, Černošek, Jan Hanzlík, S. Hudec, Mrázek - Ton, Broš, Kratěna - Látal, D. Výborný, Ručinský - Netík, J. Hlinka, Langhammer (9. Kafka) - Hromas, Koreis, Podlešák. Trenéři: Hynek a F. Výborný.

BK Mladá Boleslav - HC Geus Okna Kladno 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
12. Pabiška (Gajovský), 28. Jiruš (Macho), 40. Nouza (T. Sýkora, Boháč), 44. Bahenský (Handlovský), 55. Sup (Král, Pabiška). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:9. Bez využití. Diváci: 3620.
Mladá Boleslav: Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Čížek - Bahenský, Vrbata, Handlovský - Pabiška, Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Gajovský, Macho. Trenéři: V. Čermák a Šejba.
Kladno: Kopřiva - Toman, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, J. Dlouhý - Bílek, Patera, M. Procházka - Bělohlav, Čurilla, Tomajko - Eberle, Stieler, Kuchler - Diviš, Kalla, Frolík. Trenéři: Müller a P. Kasík.

Vítkovice Steel - Kometa Brno 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
2. Štefanka (Krenželok, Sičák), rozhodující sam. nájezd Burger - 51. Dopita (Koma, Pucher). Rozhodčí: Šír, Polák - Čech, Poruba. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 4969.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Rehák, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Varaďa, Burger, Hubáček - Ujčík, R. Hruška, Kvapil - Treille, Štefanka, Krenželok - Klimek, Roman, Svačina. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Houdek, Zubíček, Kempný, Kántor, Ovčačík, Mojžíš - Erat, Dopita, Ludvík - Vondráček, Vorel, Klimt - J. Svoboda, Pucher, Brabenec - Korhoň, R. Procházka, R. Dlouhý. Trenéři: Pazourek a Baďouček.

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
10. Mucha (Skuhravý), 23. Pech (Kumstát, Němec), 37. Kumstát (Pletka, Němec) - 28. M. Růžička (Balej). Rozhodčí: Jebavý, Svoboda - Kis, Prchal. Vyloučení: 8:6, navíc Čutta (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3553.
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Brňák - Dej, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Kumstát, Pech, Pletka - Zucker, Haščák, Zaťovič - od 34. navíc Hluchý. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.
Třinec: Duba - Hrabal, Výtisk, D. Seman, Malec, Cartelli, Zíb, Lojek, Andersons - Tomas, Polanský, Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Kohn, M. Růžička - Kanko, Ostřížek, Kútny. Trenéři: Marek a Kopřiva.

Bílí Tygři Liberec - HC Benzina Litvínov 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
18. Klimenta (Hlaváč), 49. Bartovič z trestného střílení, 60. Blatný - 51. V. Hübl (Gureň, Švarný). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:6, navíc Travníček, Reichel (oba Litvínov) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4354.
Liberec: Leinonen - Rýgl, Čakajík, Derner, Hunkes, J. Moravec, Jareš, Kolmann - Klimenta, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, Víšek - Špaček, Nedorost, Blatný - Ondřej, Plodek, Dušek. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Litvínov: J. Hübl ml. - Kubát, Kroupa, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec (44. O. Poživil) - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Vopat - Jánský, Gerhart, Trávníček - od 21. navíc Bojer. Trenéři: J. Hübl st. a Kučera.

HC Slavia Praha - HC Plzeň 1929 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
4. Sklenář (Tomica), 33. Doležal (Drtina), 38. Špelda (M. Čermák, Doležal), 57. Červenka (Sklenář) - 17. Jiří Hanzlík (Vlasák, Bomersback), 23. Scofield (Vampola, Hvila), 49. M. Straka (Vlasák, O'Brien). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Kalivoda, Rozlílek. Vyloučení: 7:6, navíc Vašíček - Bomersback oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4328.
Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Špelda, Drtina, Kolařík - D. Hruška, Beránek, Tomica - P. Jelínek, Červenka, Sklenář - Micka, V. Růžička ml., Vondrka - Třetina, M. Čermák, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Plzeň: Pöpperle - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O'Brien, Dresler, Mezei - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Vampola, Scofield - Stránský, Tvrdík, Matějovský - Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar

1. HC Vítkovice Steel 7 5 2 0 0 26:7 19
2. Bílí Tygři Liberec 7 4 0 1 2 19:17 13
3. HC Plzeň 1929 7 4 0 1 2 17:17 13
4. HC Mountfield Č. Budějovice 6 3 1 1 1 23:14 12
5. BK Mladá Boleslav 7 4 0 0 3 20:14 12
6. HC Sparta Praha 7 2 2 2 1 18:16 12
7. PSG Zlín 7 3 1 1 2 18:16 12