Bělorusko propáslo senzaci, Švédové pokračují za obhajobou

22. 5. 2014 22:07
Švédové porazili ve čtvrtfinále MS domácí Bělorusko 3:2, v semifinále se utkají s Ruskem.
Švédsko se nap ostup přes Bělorusko hodně nadřelo, nakonec slaví těsnou výhru 3:2 | Foto: Reuters

Minsk - Možná až nečekaně blízko byli ve čtvrtfinále domácího šampionátu běloruští hokejisté k zopakování senzačního vyřazení Švédů z roku 2002 na olympiádě v Salt Lake City.

V průběhu druhé třetiny vedli 2:1 a za nerozhodného stavu sedm minut před koncem jel Kaljužnyj trestné střílení. Jenže neproměnil a vzápětí rozhodl o výhře obhájců titulu 3:2 Ekholm.

Švédové začali zostra a zatlačili domácí výběr. Nejprve pálil Lundqvist do tyče, Axelsson z dorážky netrefil prázdnou bránu. Poté Nyquist střílel bekhendem mimo.

Bělorusko mělo během první třetiny jedinou šanci, když v přesilové hře pálil Stěpanov a pak se tlačil před bránu Kosticyn. Gól ale padl na druhé straně, když rovněž v početní výhodě střílel pohotově z dorážky Danielsson.

Další gól už Švédové nepřidali a mohli litovat. Bělorusové totiž na soupeře v prostřední části nastoupili Korobov a Kaljužnyj ještě neuspěli, ale ve 26. minutě už Platt zužitkoval rychlé přečíslení dvou na jednoho.

Hrdinou třetí třetiny Ekholm

A to nebylo všechno. Jefimenko tečoval nahození Patta mezi betony Nilssona a Bělorusko dokonalo obrat.

Před koncem druhé třetiny ale ještě Švédové stihli vyrovnat. Ericsson lízl střelu Nygrena a Lalande neměl šanci. Podruhé se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Ve třetí třetině pokračoval pohledný zápas s mnoha šancemi na obou stranách. Klíčová situace přišla v 53. minutě, kdy Ekholm udělal hrubku a Kaljužnyj jel sám na Nilssona, švédský bek se snažil chybu napravit a běloruského kapitána fauloval. Sudí nařídil trestné střílení, které jel Kaljužnyj pomalu a neproměnil ho.

Místo toho Ekholm odčinil pochybení tím, že při dalším střídání objel bránu a bekhendem zasunul puk za tyč. Na vedoucí gól pak Bělorusové už nedokázali odpovědět, i když zkoušeli powerplay.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - čtvrtfinále:

Švédsko - Bělorusko 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Danielsson (Ekholm, Klasen), 38. Jimmie Ericsson (Nygren, Backlund), 54. Ekholm - 26. Platt (Kaljužnyj, Stas), 35. Jefimenko (Platt). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Dehaen (Fr.), Semjonov (Est). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 14.598.

Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Andersén, Burström, Erixon, Gustafsson, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Danielsson, J. Lundqvist, Axelsson - Rasmussen. Trenér: Pär Marts.

Bělorusko: Lalande - Denisov, Jevenko, Korobov, Graborenko, Stasenko, Gotovec - Platt, Stas, Kaljužnyj - A. Kosticyn, Kitarov, S. Kosticyn - Ugarov, Osipov, Stepanov - Jefimenko, Volkov, Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.