reklama

Biatlonová horečka pokračuje, předvést se chtějí i hokejisté

Ondřej Moravec na olympijských hrách Ondřej Moravec na olympijských hrách autor: Reuters
Čeští biatlonisté mohou přidat na OH další cenný kov, z tohoto sportu už třetí. Důležité utkání svedou hokejisté proti Slovensku.

Soči - Čeští fanoušci prožívají olympijskou biatlonovou horečku. A není divu, vždyť v pondělí Gabriela Soukalová zajistila české výpravě už třetí medaili z tohoto sportu.

A to jsou na programu her ještě další čtyři příležitosti. Ta první z nich přijde v úterý. Závod s hromadným startem mužů už pořadatelé kvůli mlze dvakrát odložili. Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup už sice po jednom cenném kovu mají, ale jistě by nepohrdli dalším.

Moravcovi je jasné, že bude opět rozhodovat rychlá a přesná střelba. "Chtěl bych tam ty ležáky sfouknout rychle, ale hlavně přesně. Tam nuly píšou, to je bez debaty," podotkl.

Za jasného favorita považuje dvojnásobného zlatého medailistu Martina Fourcada z Francie. "Pro kohokoliv bude hodně těžké ho porazit, takže se pojede asi až od druhého místa. Nejsem skeptik, beru to reálně. Za jedno stoupání je schopen docvaknout patnáct sekund," řekl Moravec.

Třetí pokus na osamostatnění se v čele žebříčku nejúspěšnějších zimních olympioniků má Nor Ole Einar Björndalen, který bude útočit na třináctou medaili. Nyní má stejně jako krajan Björn Dählie dvanáct cenných kovů.

Bez Eliáše a se změnami v útoku

Nesmíme ovšem zapomenout na české hokejisty, které od 18 hodin čeká osmifinálový souboj s výběrem Slovenska (utkání sledujte ZDE). Hráči se před prvním zápasem play off museli přesunout do menší arény Šajba, do větší haly Bolšoj byl nasazen duel Švýcarsko - Lotyšsko.

"To ale není problém. Hráči jsou na časté stěhování zvyklí. Tady je to navíc jen kousek," poukázal asistent trenéra Josef Paleček na to, že obě haly stojí těsně vedle sebe. "Navíc to vypadá, že v Šajbě je o trochu lepší led, což by mohla být výhoda. Alespoň pro mě, já jsem na to docela háklivý," doplnil útočník Michael Frolík.

Hadamczik s asistenty se proto rozhodli změnit složení obou speciálních formací. S Tomášem Plekancem, Jaromírem Jágrem a Markem Židlickým budou nově nastupovat Radko Gudas a Martin Hanzal; druhou pětici vytvoří Tomáš Kaberle, Jakub Voráček, David Krejčí, Aleš Hemský a Milan Michálek.

Hokejisté svedou odvetu za rok 2012

"Udělali jsme určité změny s nějakým úmyslem, který bychom chtěli realizovat," řekl Paleček. Urostlý Hanzal nahradil v první formaci Červenku s cílem zvýšit důraz před brankou.

Bývalé federální derby bude vedle souboje českých trenérů i odvetou za semifinále mistrovství světa 2012, kde vyhráli Slováci. "To už je dlouhá doba. Mančafty jsou trošičku jiné, taktika bude určitě jiná. Nekoukáme se, co bylo před dvěma lety, ale koukáme, jak hrají Slováci tady a co na ně musíme hrát," řekl Paleček, který navíc stejně jako Hadamczik tvrdí, že duel nebere prestižně.

Na své si přijdou také fanoušci snowboardcrossu, kteří se v neděli namlsali zlatem Evy Samkové. Na stejnou trať totiž vyrážejí muži včetně českých zástupců Davida Bakeše a Emila Nováka. I jejich závody totiž byly přesunuty z pondělního programu kvůli mlze.

reklama