reklama

Boj o brankoviště. Chytat by měl Pavelec, tvrdí legendy

Boj o české brankoviště. Ondřej Pavelec dnes zůstane jen na tribuně, je to tak správně? Boj o české brankoviště. Ondřej Pavelec dnes zůstane jen na tribuně, je to tak správně? autor: Reuters
Alois Hadamczik v úvodním utkání proti Švédům posadí gólmana Ondřeje Pavelce jen na tribunu, bývalí gólmani to nechápou.

Praha - Alois Hadamczik bude do poslední chvíle tajit jméno gólmana, který se dnes v zahajovacím zápase hokejového turnaje na olympiádě v Soči postaví do brány proti Švédům. Jisté je jen to, že to nebude Ondřej Pavelec.

Brankářské legendy Jiří Holeček a Dominik Hašek, které deník Aktuálně.cz oslovil, by ale byly raději, kdyby se Pavelec dostal do brány už v prvním utkání. Přece jen je prý zkušenější a vědomí toho, že s ním trenér napevno počítá jako s gólmanem číslo jedna, by mu jenom prospělo.

Jenže gólman Winnipegu, který ještě před několika týdny jako jasná brankářská jednička brán byl, zůstane jen na tribuně. Reprezentační kouč se rozhodl Pavelce nechat odpočívat po náročném přeletu a dát mu dostatek času, aby se vyrovnal s časovým posunem.

Hlavolam. Kovář, nebo Salák?

V prvním utkání s favoritem skupiny i celých her tak vsadí na výbornou výkonnost gólmanů z KHL. Proti Švédům bude dnes večer s největší pravděpodobností chytat Jakub Kovář, v posledních dvou měsících nejlepší gólman ruské soutěže, a nejspíš Alexander Salák mu bude krýt záda.

"Oba gólmani z Evropy chytají výborně a byl až hlavolam určit toho, kdo půjde do brány. Kluci už to vědí, ale vám to neprozradím. Švédové se na nás také chtějí připravit," taktizoval včera Hadamczik, i když se zdá být vzhledem k výkonnosti obou borců docela jasno.

"Ondra poslední utkání v NHL nechytal, tak jsem se rozhodl dát mu tři čtyři dny pauzu a v dalším zápase by měl jít do branky," vysvětlil včera Hadamczik. Experti ale takovému kroku moc nerozumí.

Jednička má chytat i první zápas

"Pavelec je ze všech nejzkušenější, mluvilo se o něm jako o jasné brankářské jedničce. První zápas by měl chytat on. Že chytají Kovář se Salákem v Rusku dobře, tady teď není podstatné. Jeden z nich měl jít do brány až v průběhu skupiny," míní bývalý vynikající gólman Jiří Holeček.

"Tohle na Pavelce může mít jen negativní vliv. Po příletu do Soči musel být hodně zklamaný a nejsem si jistý, jak moc to ovlivní jeho pohodu, až ho trenéři na turnaji do brány skutečně postaví," dodává.

Pod jeho slova se bez váhání podepíše i strůjce olympijského triumfu z Nagana Dominik Hašek. Také on má za to, že gólman, který je považován za brankářskou jedničku, musí kvůli své pohodě nastoupit do prvního zápasu. I navzdory tomu, že Pavelec oproti Kovářovi se Salákem bojuje s únavou a časovým posunem.

"Nemám nic proti tomu, když se v základní skupině budou gólmani střídat, protože zápasů bude během pár dnů hodně. Jeden z nich by měl ale vědět, že je gólman číslo jedna, a měl by také nastoupit do prvního zápasu. Podle mě by to měl být Ondřej Pavelec," říká Hašek.

Richter: Správná volba, ať si zvykne na velký led!

"Každá brankářská jednička chce být u prvního zápasu," dodává Hašek a jeho slova částečně smutná reakce Pavelce trochu potvrzují. "Co s tím zmůžu? Co bude dál, nevím. Každý hráč chce hrát, takže do stropu neskáču," přiznal českým novinářům sám Pavelec.

Alois Hadamczik ale hned vzápětí bouchnul pěstí do stolu a potvrdil, že s Pavelcem počítá. Chytat bude už v pátek proti Lotyšsku.

To kvituje další expert, kterého deník Aktuálně.cz oslovil. Bývalý vynikající hokejista Pavel Richter se s rozhodnutím Hadamczika stoprocentně shoduje. "Naprosto souhlasím. Kdyby to bylo na mně, také pošlu do brány jednoho z těch evropských kluků. Už jenom proto, že se hraje na širokém ledě. Pavelcovi bude přece jen chvíli trvat, než si zvykne. Pár tréninků v klidu mu prospěje," říká Richter.

Utkání se Švédskem začíná dnes v 18:00. ON-LINE ho budeme sledovat také na webu Aktuálně.cz.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

reklama