reklama

Bojoval o Stanley Cup s Haškem. Teď Kölzig končí

Útočník Vancouveru Jan Bulis (vlevo) padá atakován gólmanem Olafem Kölzig z Washingtonu. Vancouver zápas vyhrál 3:2. Útočník Vancouveru Jan Bulis (vlevo) padá atakován gólmanem Olafem Kölzig z Washingtonu. Vancouver zápas vyhrál 3:2. autor: Reuters
Německý hokejista odehrál v NHL 14 sezon

Toronto - Německý hokejový brankář Olaf Kölzig ukončil ve 39 letech kariéru. Držitel Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL za sezonu 1999/2000 to dnes oznámil na webu hráčské asociace NHLPA.

Kölzig odehrál v elitní zámořské soutěži čtrnáct sezon a 711 ze 719 zápasů odchytal za Washington Capitals. Pouze v minulém ročníku se objevil v NHL v brance jiného týmu a posledních osm utkání kariéry absolvoval v dresu Tampy Bay.

Rodák z jihoafrického Johannesburgu si v základní části připsal 303 výher, což ho řadí na 21. místo historické tabulky brankářů NHL. Vedle Vezina Trophy získal před třemi lety také King Clancy Trophy za humanitární činnost.

Ačkoli po přestěhování ve třech letech z JAR vyrůstal Kölzig v Kanadě a v Německu nikdy nežil, reprezentoval rodnou zemi svých rodičů na všech velkých akcích.

Debutoval na Světovém poháru 1996 a účast si zopakoval v roce 2004. Zachytal si i na olympijském "Turnaji století" v Naganu 1998 a před třemi lety pod pěti kruhy v Turíně, nechyběl ani na MS 1997 a 2004 v Praze.

reklama