8. 3. 2009 20:40
č.Budějovice - Kladno 3:1, M.Boleslav - Znojmo 4:0
Znojmo na boleslavském ledě neuspělo
Znojmo na boleslavském ledě neuspělo | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Hokejisté Mladé Boleslavi porazili v šestém kole skupiny o udržení v extralize Znojmo 4:0 a opět tak zdramatizovali boj o předposlední místo.

Středočeši, kteří jsou i nadále poslední, se díky dnešnímu úspěchu přiblížili Znojmu na šest bodů. Svěřenci trenéra Jaromíra Šindela rozhodli svůj souboj s Orly v druhé polovině utkání, kdy vstřelili všechny branky.

Úvodní třetina duelu dvou posledních týmů tabulky přinesla sice svižný hokej, ale málo pěkných akcí. Velmi často byly k vidění hlavně nepřesné přihrávky. Šanci otevřít skóre měl hostující Dopita, který z nadějné pozice mířil mimo boleslavskou branku.

Největší šanci na první gólový zápis však měl domácí obránce Zíb, jehož střela v přesilové hře prošla brankáři Trvajovi mezi betony, ale puk nakonec skončil vedle tyčky.

Druhou část začali aktivněji hosté ze Znojma, Středočechy ale při šancích Rýgla a Tesaříka podržel jistý gólman Schwarz.

V 32. minutě se naskytla domácímu týmu druhá přesilová hra v utkání a Boleslavští tuto výhodu využili. V útočném pásmu přesně přihrál Klimenta Zíbovi, který tvrdou střelou k pravé tyči nedal Trvajovi šanci zasáhnout.

Hra domácích se poté zlepšila, ale opět se prosadili až v závěrečné dvacetiminutovce.Hosté se po druhé přestávce sice prezentovali lepším pohybem a vytvořili si optickou převahu, gól však dát nedokázali.

To produktivita domácích byla mnohem lepší. V 43. minutě se nejprve zapsal mezi střelce Handlovský, který nikým neatakovaný vymetl pravou šibenici Trvajovy branky.

Znojemští se tlačili do útoku, ale prosazovali se jen domácí. Na 3:0 zvýšil ze skrumáže Klimenta a na konečných 4:0 pro Mladou Boleslav upravil při přesilové hře v poslední minutě zápasu David Vrbata.

Velkou radost po zápase měl i brankář Schwarz, jenž podruhé ve třech zápasech udržel čisté konto.

Kladno přišlo v Budějovicích o sérii výher

Domácí prostředí svědčilo i Českým Budějovicím, které zvítězili nad Kladnem 3:1. Dvěma góly se dnes na výhře Mountfieldu podílel slovenský útočník Tibor Melichárek.

Jihočeši byli od počátku aktivnější a více práce než domácí brankář Turek měl jeho protějšek Kopřiva. Postupně jej zaměstnali Gulaš, v přesilovce Hřebejk, nepřekonal jej ale ani z druhé vlny najíždějící bek Sičák.

Jeho kolega z obrany Ptáček prokličkoval až před kladenskou klec, ke střele se však již nedostal. V 10. minutě se řítili tři budějovičtí hráči na jediného hráče, ale uzdravený Kotrla šanci dobře nezakončil.

Poté se ke slovu dostal čtvrtý útok domácích. Bílek našel mezi kruhy volného Horáka, který na dva pokusy ze vzduchu sklepl kotouč za Kopřivova záda.

Syn někdejšího reprezentanta a českobudějovické opory si připsal první extraligový gól. Na druhé straně si v 17. minutě při Humlově vyloučení připsal první vážnější zákrok Turek, Trončinský jej ale nepřekonal.

V úvodu druhého dějství Ptáček orazítkoval tyčku, poté se na chvíli probudili také hosté. Nejprve Stieler servíroval puk před branku Eberlemu, ale ten ho nedobruslil.

Podobná situace se opakovala o necelou minutu později, hlavními aktéry tentokrát byli Bělohlav s Procházkou.

Vynikající přehled prokázal budějovický obránce Toman, jenž z hloubi vlastního pásma našel před útočnou modrou Melichárka, kterému už nedělalo problém zblízka nad vyrážečkou do pravého horního růžku zvýšit vedení domácích.

Po Muchově střele od modré Kopřiva jen vyrazil puk před sebe a Mertlova dorážka zazvonila o tyčku. O chvíli později trefil tyčku rovněž hostující Frolík, vzápětí Stieler vyprášil Turkovy betony.

Při Vakově trestu opět zvonila tyčka, tentokrát po střele Nádašdiho od modré čáry, kterou lehce přesměroval Turek.

Slalom domácího kapitána Veselého zastavil Kopřiva a poté ve vlastním oslabení překvapivě udeřili Kladenští. Čurilla s Mrázkem si troufli vyrazit ve dvou na jednoho a Mrázek snížil na 2:1.

Závěrečnou třetinu zahájili hosté nevídanou hrubou chybou. Hájek od vlastní branky rozehrál přímo na hokejku forčekujícího Humla, ale budějovický centr se zaklekl příležitosti a sám před Kopřivou ani nadvakrát neuspěl.

Při Bělohlavově trestu se domácí usadili v útočném pásmu, Huml našel volného Hudce, ale jeho střelu Kopřiva dobře přečetl.

Během další přesilovky, kdy seděl na trestné lavici Gudas, mohli domácí pojistit bodový zisk, ale Gřegořek od modré mířil zase do tyčky a dvě další střely skončily na boční síťce.

V závěru si hosté snažili vynutit power play, ale chybovali v rozehrávce, kterou vystihl Melichárek a střelou po ledě přidal třetí gól.

HC Mountfield - HC GEUS OKNA Kladno 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
13. Horák (Bílek), 24. Melichárek (Toman), 60. Melichárek - 36. Mrázek (Čurilla)
Počet diváků: 3214
Č.Budějovice: Turek - Gřegořek, Mucha, Ptáček, Poživil, Sičák, Toman, Frolo - Ferebauer, Veselý, Vak, Hřebejk, Melichárek, Huml, Hudec, Kotrla, Šimánek, Gulaš, Bílek, Mertl, Horák.
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, hájek, Gudas, Hořava, Šmach, Trončinský, Kameš - Růžička, Bělohlav, Patera, Procházka, Čurilla, Mrázek, Tomajko, Rudovský, Kalla, Frolík, Valský, Stieler, Eberle