30. 10. 2013 19:10
Jakub Kovář dnes vychytal v brance Jekatěrinburgu svou první nulu v KHL.
Lev proti Petrohradu pětkrát inkasoval
Lev proti Petrohradu pětkrát inkasoval | Foto: CPA - Eduard Erben

Moskva- Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Petrohradu 0:5 a klesli ve vyrovnané Západní konferenci mimo pozice pro play off. Pražané nedokázali překonat českého brankáře Alexandra Saláka, který udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Za vítěze se trefili v závěrečné třetině Viktor Tichonov, Andrej Sigarjov, druhý český krajánek Roman Červenka, Vadim Šipačov a Igor Makarov. Petrohrad se dostal na pozici nejlepšího týmu soutěže před Dynamo Moskva.

Lev čeká na závěr čtyřzápasové venkovní série v pátek od 16:30 duel na ledě Atlantu Mytišči. Bude to zároveň poslední zápas před reprezentační přestávkou, po které Pražané přivítají ve středu 13. listopadu Jekatěrinburg.

Salák proti Lvu čaroval

Lev měl hned v úvodu výhodu přesilové hry po faulu Kalinina, ale Petrohrad se ubránil. První velkou šanci SKA měl v sedmé minutě Kovalčuk, ale Engrena ostřílený kanonýr nepřekonal. Pražané odolali i při vyloučení Jaakoly. V 17. minutě podržel Petrohrad Salák, na něhož se řítil sám Azevedo, který ale na českého gólmana blafákem nevyzrál.

Na začátku druhé části mohl při Sekáčově trestu dostat domácí do vedení Tichonov. V 26. minutě se individuálně prosadil Sekáč, ale Saláka bekhendem nepřekonal.

Petrohrad se postupem času dostával do tlaku, ale defenziva Lva v čele s Engrenem držela nerozhodný stav. V několika šancích neuspěli Ponikarovskij, Kovalčuk, Kučerjavenko ani Červenka. Za Lva zahrozil opět Sekáč.

V poslední třetině přišla smršť

Na začátku třetí třetiny vychytal Engren Kovalčuka, jehož přitom fauloval Azevedo. Po nedovoleném zákroku Gragnaniho hrál Lev 14 sekund ve třech proti pěti, v dvojnásobném oslabení sice odolal, ale v pokračující přesilovce už se Petrohrad trefil. Kalininovu střílenou přihrávku usměrnil za Engrena Tichonov.

Petrohrad měl další šance, několik jich Engren pochytal, ale v 49. minutě se z levé strany natlačil před branku Sigarjov a překonal gólmana Lva dříve, než jej stihl atakovat O´Byrne.

Lev následně nevyužil 103 vteřin trvající přesilovku pět na tři a v 53. minutě zvýšil povedenou střelou Červenka. Lev nakonec inkasoval debakl. V 59. minutě se ještě trefil v přesilovce Šipačov a 52 vteřin před koncem také Makarov.

Kovář má první čisté konto

Jakub Kovář dnes vychytal v brance Jekatěrinburgu svou první nulu v KHL. Český reprezentační gólman přispěl 28 zákroky k vítězství Avtomobilistu 2:0 nad letošním finalistou Gagarinova poháru Čeljabinskem.

Kovář nastoupil do dvacátého zápasu v sezoně a spolu s krajanem Jakubem Štěpánekem z Čerepovce, s nímž byl dnes nominován na reprezentační turnaj Karjala, patří k nejvytíženějším gólmanům soutěže.

Jekatěrinburg i díky výkonům své české brankářské jedničky protáhl vítěznou sérii už na pět zápasů.

Kontinentální hokejová liga:

SKA Petrohrad - Lev Praha 5:0 (0:0, 0:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 45. Tichonov (Kalinin, Kovalčuk), 49. Sigarjov (Skačkov), 53. Červenka (Šipačov, Kovalčuk), 59. Šipačov (Kovalčuk), 60. Makarov (Sigarjov). Rozhodčí: Anisimov, Buturlin - Golovjov, Šichanov. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 11.800.

Petrohrad: Salák - Rjasenskij, Alexandrov, Kalinin, Kutějkin, Semjonov, Čudinov, Judin - Thoresen, Martensson, Tichonov - Šipačov, Červenka, Kovalčuk - Ponikarovskij, Kučerjavenko, Panarin - Marakov, Sigarjov, Skačkov. Trenér: Jukka Jalonen.

Lev Praha: Engren - Ševc, Nakládal, Jaakola, O'Byrne, Gragnani, Němec, Mäenpää - Klepiš, Novotný, Ridderwall - Řepík, Vrána, Birner - Thörnberg, Azevedo, Sekáč - Kubalík, Zackrisson, Cingel. Trenér: Kari Jalonen.

Omsk - Ufa 2:1 po sam. nájezdech, Barys Astana - Nižněkamsk 5:1, Chanty-Mansijsk - Magnitogorsk 2:5, Jekatěrinburg - Čeljabinsk 2:0 (čisté konto Kovář), Čerepovec - CSKA Moskva 2:3 po sam. nájezdech, Jaroslavl - Dinamo Riga 1:2, Atlant Mytišči - Slovan Bratislava 0:1 (Škoula 0+1), Petrohrad - Lev Praha 5:0, Spartak Moskva - Novosibirsk 1:0,

Dinamo Minsk - Novokuzněck 5:2 (za domácí Irgl 0+1), Záhřeb - Vladivostok 3:2 po sam. nájezdech, Doněck - Chabarovsk 5:1 (Nedorost a Kašpar oba 1+0).