reklama

Před časem Salák hořekoval, že v KHL už hrát nebude, teď prodloužil v Novosibirsku

Alexander Salák. Alexander Salák. autor: Lukáš Caha
Český hokejový brankář Alexander Salák prodloužil smlouvu o další dva roky v Novosibirsku. Reprezentační gólman bude nadále působit v KHL.

Novosibirsk - Český hokejový brankář Alexander Salák bude i po této sezoně pokračovat v Kontinentální lize v dresu Novosibirsku, s kterým prodloužil smlouvu o dva roky. Na dalším angažmá v Sibiru se devětadvacetiletý rodák ze Strakonic definitivně dohodl v průběhu čtvrtfinále play off, v kterém jeho klub před dnešním domácím pokračováním série hraje s Magnitogorskem 1:1 na zápasy.

Salák: Chci vyhrávat, proto zůstávám

"Jsem tady spokojený, rodina už si tady zvykla. Opravdu se mi líbí, jaký máme tým," řekl Salák na videonahrávce na oficiálních stránkách klubu, do kterého přišel v prosinci 2014 z Petrohradu. Se Sibirem byl loni v semifinále bojů o Gagarinův pohár a věří, že Novosibirsk bude mít nadále nejvyšší ambice.

"Chci vyhrávat, to je také jeden z důvodů, proč jsem podepsal novou smlouvu. Věřím mužstvu a tomu, že Sibir má reálnou šanci, aby bojoval o titul," navázal Salák. Účastník olympijských her v Soči z roku 2014 a tří mistrovství světa chce být na této cestě oporou. "Chci dělat svou práci nejlépe, jak můžu. Abych mohl říci, že jsem udělal všechno, co šlo."

Epizoda s letadlem ho znechutila

Ještě před dvěma týdny Salák mluvil o možném odchodu z KHL. Bylo to ale poté, co po zápase 1. kola na Dálném Východě ve Vladivostoku strávila výprava Sibiru šest hodin čekáním v letadle a český brankář se netajil svým znechucením. "Po včerejší příhodě s letadlem nemám pocit, že bych chtěl dál hrát v KHL. Je to obrovský skandál," napsal tehdy na instagramu.

Podle generálního manažera Novosibirsku Kirilla Fastovského Salák brzy vychladl. "Alexander je emotivní člověk. Jeho prohlášení po šestihodinovém čekání týmu v letadle ve Vladivostoku souviselo s emocemi. Druhý den byl absolutně klidný a uvědomoval si, že nejdůležitější věc je hokej," řekl Fastovskij serveru sport-express.ru.

Salák patří v KHL k absolutní špičce

Salák v této sezoně odchytal v základní části 52 zápasů, byl třetí s úspěšností zákroků 93,8 procenta, desátý s průměrem 1,89 obdržené branky na zápas a pátý se šesti čistými konty. V play off vládne statistikám s úspěšností 96,7 procenta a průměrem jednoho inkasované gólu na utkání. Navíc dvakrát udržel nulu.

Podle Fastovského byla jednání o prodloužení smlouvy dlouhá. "Nemá to nic společného s tím, že teď hrajeme důležité zápasy play off. To je prostě život klubu, který se nikdy nezastaví. Výše kontraktu zůstala na stejné úrovni. Zvýšení ani není pro klub možné. Já jsem proti platovým dostihům," uvedl Fastovskij.

Dvouletá smlouva se Salákem je podle něj důkazem, že Novosibirsk chce budovat koncepčně úspěšný tým. "Je to pro nás důležitá perspektiva. Chceme budovat mužstvo, které může bojovat o nejvyšší pozice a o titul. Snažíme se mužstvo co nejvíce stabilizovat. S hráči, o které máme zájem, chceme uzavřít smlouvy na delší období," dodal Fastovskij.

Salák potvrdil, že v Novosibirsku našel se ženou Michaelou a syny Frederickem a Sebastianem i roční dcerou Charlotteou Miaou příjemné zázemí. "Líbí se mi tady ten místní duch. Lidi se tady chovají opravdu hezky, hodně se mi tady líbí," doplnil Salák, který má za sebou i angažmá ve Finsku v TPS Turku, ve Švédsku v dresu Färjestadu a dva roky působil v zámoří, kde má na kontě i dva zápasy v NHL za Floridu.

reklama