reklama

Bronz patří Američanům! V nájezdech rozhodl Galchenyuk

FOTO Švýcary z pohádky probudily "Tři korunky" Podívejte se na galerii z posledního dne na světovém šampionátu v ledním hokeji, který rozhodl o tom, že titul získali domácí Švédové, stříbro patří Švýcarům a bronz získal tým USA. Foto: Michal Eger
Američané získali po devítileté pauze medaili. V boji o třetí místo porazili na nájezdy Finsko 3:2.

Stockholm - Třetí místo na hokejovém šampionátu vybojovali Američané. Zámořský celek vedl po dvou třetinách zápasu proti Finsku 2:0, seveřané však dokázali vyrovnat a rozhodovalo se až v nájezdech.

Zatímco Granlund ve čtvrté sérii neuspěl, Alex Galchenyuk nezaváhal a přisoudil americkým barvám bronzovou příčku.

Na medaili tým USA čekal dlouhých devět let. Tehdy rovněž v utkání o třetí místo porazili na nájezdy Slovensko.

Galchenyuk spolu s brankářem Johnem Gibsonem a obráncem Jacobem Troubou se letos již zasloužili o zlatý triumf na mistrovství světa juniorů.

Američané začali zápas daleko lépe

"Byl to náročný závěr turnaje. My se nejdříve museli oklepat ze semifinálové porážky i vyrovnání Finů ve třetí třetině dnešního zápasu, ale dokázali jsme to a nakonec uspěli na nájezdy. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem nebyl nervózní, ale o to více jsem nyní šťastný, že jsem oba nájezdy zvládl," usmíval se po zápase americký hrdina Galchenyuk.

Jestliže před zápasem o bronz vypadali zámořští hráči spíše jako hromádky neštěstí a Finové působili nabuzeněji, na ledě vypadalo vše trochu jinak.

Gólem totiž skončil již úvodní tlak elitní americké formace, která zavřela Kontiolu a spol. do obranného pásma na 58 vteřin a povolila až v okamžiku, kdy Smith dostal kotouč do sítě.

Finové se i nadále hledali a v 16. minutě přišel druhý trest. Přísné vyloučení (jediné v celém zápasu!) Korpikoského potrestal za necelou minutu Stastny, který rychlou střelou zápěstím z mezikruží nedal Raantovi šanci - 2:0.

Finové se ve druhé dvacetiminutovce začali přece jen více starat o ofenzivu, jenže jejich tlak byl příliš platonický a nic na tom nezměnil ani fakt, že kouč Jalonen poprvé na turnaji roztrhl elitní formaci Aaltonen-Kontiola-Pesonen.

Nástup Finů na obrat nestačil

Američané s přehledem kontrolovali vývoj zápasu i poslední části, jenže s klidem to přehnali a pykali.

Dvě střídání na přelomu poloviny třetí třetiny nejaktivnější finské formace vedené mladíkem Granlundem stály za vyrovnáním, o které postaral nejprve "hříšník" Korpikoski a po něm sám finský šikula Granlund.

Na jednou byl hráčů v bílém plný led, leč třetí branku nepřidal v dobrých příležitostech Pesonen ani Kontiola, na druhé straně nepřekonal Raantu Stastny. V prodloužení už hrály oba týmy hodně opatrně, a tak zápas dospěl do nájezdů.

A v nich stejně jako před devíti lety v Praze uspěli Američané. Jako první sice otevřel účet nekompromisní Pesonen, jenže po něm vyrovnal Galchenyuk a ve čtvrté sérii byl opět v souboji mladíků s Granlundem opět úspěšnější Američan s ruskými kořeny.

Finové tak zopakovali jako jediní na letošním turnaji loňské umístění, ovšem loučící se kouč Jalonen i narozeniny slavíci manažer Kurri by jistě i se svými svěřenci rádi jinou, než bramborovou medaili.

Výsledek:

Finsko - USA 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 49. Korpikoski (Väänänen, Mikael Granlund), 53. Korpikoski (Mikael Granlund, Kontiola) - 1. C. Smith (P. Stastny, Moss), 16. P. Stastny (C. Smith, Trouba), rozhodující sam. nájezd Galchenyuk. Nájezdy proměnili: Pesonen - Galchenyuk 2. Nájezdy neproměnili: Kontiola, Korpikoski, Mikael Granlund - C. Smith, Oshie. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 6836.
Finsko:
Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Pihlström, Mikael Granlund, Korpikoski - Savinainen, Koskiranta, Salminen - Haataja, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
USA:
Gibson - Faulk, Carle, Hunwick, Johnson, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, B. Butler. Trenér: Joe Sacco.

reklama