Bronz zmírnil ruský hokejový žal

Sport Plus, ČTK
13. 5. 2007 16:30
Moskva - Po porážce v semifinále se hokejisté Ruska mohou radovat alespoň z bronzu.
Hokejisté Ruska (v červeném) slaví druhou branku v zápase se Švédskem. Vedle jich jede smutný Švéd Mattias Mansson. | Foto: Reuters

V zápase o třetí místo porazili v neděli obhájce titulu ze Švédska 3:1.

O novém mistru světa se rozhodne od 18:15 v zápase Kanada - Finsko - utkání sledujte on-line ZDE

Oba celky v zápase poražených semifinalistů postrádaly své tradiční kapitány. V sestavě domácích chyběl útočník Ščastlivyj, ve švédské obraně Kenny Jönsson.

Po nezáživném začátku dostali Seveřané šanci otevřít skóre v početní výhodě, ale místo toho sami inkasovali. Nejprve sice uzavřeli sbornou v obranném pásmu, pak však zkazili rozehrávku a po rychlém protiútoku překonal Backlunda obránce Jemelin.

Vyrovnat mohl Hedström, ale Jeremenko jeho střelu se štěstím vyrazil. Ústřední postavou úvodní desetiminutovky byl Jemelin. Jeho další střelu Backlund pouze vyrazil a pro osamoceného Zinovjeva nebyl problém puk vrátit do odkryté branky.

Nejaktivnějším Švédem byl Hedström. Ani ve 14. minutě se však neprosadil. Seveřanům se tak stejně jako v sobotu proti Kanadě nevydařila úvodní třetina.

A po 62 vteřinách druhého dějství prohrávali již o tři góly. Kanadský hlavní rozhodčí Pellerin Švédy chybně vyloučil za příliš velký počet hráčů na ledě a Rusové toho využili.

Ruský útočník Alexander Ovečkin (v červeném) atakuje gólmana Švédska Johana Backlunda. | Foto: Reuters

Aťjušovu střelu od modré tečoval za Backlundova záda Frolov a o osudu duelu o bronz bylo prakticky rozhodnuto. V polovině normální hrací doby se zkoušel opět individuálně prosadit Ovečkin, ale stejně jako o deset minut dříve neuspěl. Podobně dopadl i Tärnström na druhé straně.

Švédové se poté pokusili více zaměřit na útok a duel trochu zdramatizovat. Najít recept na Jeremenka se jim ale nedařilo, navíc sborné otevírali prostor pro rychlé protiútoky.

Další gól však ve druhé třetině i díky pozorným brankářům nepadl. Neprosadil se ani nejproduktivnější hráč turnaje Davidsson, který bojoval o pozici vítěze kanadského bodování se Zinovjevem. Před zápasem druhý Morozov totiž opět kvůli zranění nehrál.

Ve 49. minutě se jim ale přece jen podařilo snížit náskok soupeře. Jeremenka prostřelil v přesilové hře Steen a 7500 diváků, nejslabší šampionátová návštěva na zápase ruského týmu, muselo zbystřit.

Další branku se ale již Švédům přidat nepodařilo, naopak ještě několikrát mohli sami inkasovat.

Výsledek - o 3. místo:
Rusko - Švédsko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
7. Jemelin (Zaripov, Frolov), 10. Zinovjev (Jemelin), 21. Frolov (Aťjušov, Malkin) - 49. Steen (Bäckström, Stralman). Rozhodčí: Pellerin - Losier (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500.
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Kornějev, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv - Brylin, Zinovjev, Zaripov - Frolov, Malkin, Kovalčuk - Kuljomin, Něprjajev, Ovečkin - Radulov, Charitonov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švédsko: Backlund - Stralman, Tärnström, Magnus Johansson, Enström, Sandström, Hallberg, Akerman - Martensson, J. Jönsson, Emvall - Steen, Bäckström, Mansson - Hörnqvist, Davidsson, Thörnberg - Warg, Wallin, Hedström, od 21. navíc Kahnberg. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.