reklama

Veterán Peterek čeká na telefon: Třinec, nebo Havířov?

Jan Peterek by chtěl v dresu Třince pokračovat v extralize i v příští sezoně. Jan Peterek by chtěl v dresu Třince pokračovat v extralize i v příští sezoně. autor: Marian Ježowicz
Jan Peterek je v historickém pořadí extraligy jen jeden zápas za vedoucím obráncem Českých Budějovic Františkem Ptáčkem v počtu extraligových utkání.

Třinec - Společně s českobudějovickým obráncem Františkem Ptáčkem by v příští sezoně mohl třinecký útočník Jan Peterek posouvat rekord v počtu odehraných zápasů v české hokejové extralize přes číslovku 1100!

Jestli ale bude v příští sezoně kouzlit v extralize, to "Petrovka" v tuto chvíli ještě neví.

Peterek je stále platný centr

Jednačtyřicetiletý rodák z Havířova Jan Peterek prošel během kariéry třemi extraligovými kluby Vítkovicemi, rodným Havířovem a nejdéle hraje za Třinec, kde se předloni dočkal i mistrovského titulu.

Vojenskou službu kroutil ještě ve federální lize v Trenčíně.

Jako 59. v pořadí vstoupil Peterek 14. března 2011 do Klubu hokejových střelců deníku Sport (250 gólů v lize + reprezentaci).

"Nejsem vyložený střelec, dostal jsem se tam spíš vytrvalostí," tvrdil před dvěma roky Jan Peterek.

Peterka zdobí dva ruské tituly

Celkem má na kontě 279 extraligových gólů plus jeden reprezentační a celkově je historicky už ve čtvrté desítce elitních střelců na úrovni Richarda Žemličky, Roberta Kysely či Radka Bělohlava.

Letos vstřelil 10 gólů v základní části a 6 v play off, kde prokazoval své kvality a zkušenosti.

Krátce si vyzkoušel angažmá ve finském Ässätu Pori, v roce 2001 se stal prvním českým hráčem v ruské lize a během tří sezon v Lokomotivu Jaroslavl získal pod trenérem Vladimírem Vůjtkem dva mistrovské tituly.

"Toho si moc vážím, díky panu Vůjtkovi jsem měl tu možnost a byly to krásné tři roky," vzpomíná.

Letošní semifinále je zklamání

Třinec se po předloňském titulu a loňském trápení v základní části a vypadnutí v předkole play off letos zase nadechoval. Ale nakonec po šestizápasovém čtvrtfinále se Zlínem Oceláři vypadli.

"Kdybychom hráli špatně a neměli na to, tak bych semifinále bral. Ale letos jsme měli prostě minimálně finále hrát," hodnotí s odstupem Peterek.

Zlín byl podle něho soupeřem k překonání. "Měli jsme věřit své útočné síle, Zlín převážně jen bránil a góly dával z brejků. My jsme měli být efektivnější. Hodně šancí jsme zazdili a to se nakonec projevilo," lituje.

Mohl se loučit s extraligovou kariérou ve finále, nebo dalším titulem. Druhým českým a čtvrtým celkově se dvěma ruskými.

Dostane ještě smlouvu?

V Třinci se však nejspíš schyluje k rozpadu prvních dvou útoků. Centru druhého útoku Janu Peterkovi končí smlouva a na podzim mu bude 42 let.

Stále však na extraligu má, podobně jako jeho vrstevník Patera, který smlouvu v Kladně dostal.

"Byl bych rád, kdybych ještě mohl v Třinci pokračovat. Po sezoně jsem se bavil s viceprezidentem klubu panem Czudkem a ten říkal, že se mi ozve," prozrazuje Peterek.

Zatím se mu nikdo z klubu neozval, ale z toho se Peterek nehroutí. "Po vypadnutí v play off vždycky bývá pár týdnů mrtvo, pak se teprve začíná řešit další sezona, uvidíme."

Konec kariéry v Havířově?

Pokud by v Třinci pokračování jeho extraligové kariéry nebylo možné, pravděpodobně by dohrál kariéru v rodném Havířově, kde je jedním z členů občanského sdružení a který v probíhající baráži nejspíše postoupí do druhé nejvyšší soutěže.

"Nejsem jeden z majitelů Havířova, jak se povídá. Jsem jen jeden z členů občanského sdružení a během sezony nemám moc času v Havířově být. Hrajeme extraligu třikrát v týdnu, takže současný úspěch Havířova není ani trochu moje zásluha," zdůrazňuje.

Přesto by měl k současné druhé nejvyšší soutěži pár námitek.

"Není v republice na sport tolik peněz, asi by soutěž zasloužila reorganizaci. Třeba rozdělení na dvě regionální části. Cestování je hodně náročné, takhle by se v klidu dalo jezdit v den zápasu bez problémů," navrhuje.

Do NHL bych šel asi radši

Plán dohrát kariéru v Havířově Peterek rozhodně má. Stejně jako chce třeba Jaromír Jágr dohrát v Kladně.

"Jenže extraliga je extraliga a když máte šanci hrát ještě to nejlepší, tak to vezmete. Ještě rok bych hrát chtěl," usmívá se.

"Jardovi Jágrovi se letos ten plán díky výluce trochu povedl. Ale dívejte, jak mu to furt jde v NHL a plánuje tam nejmíň ještě rok. Kladno mu neuteče. Kdyby se mi ozvali z NHL, taky bych šel asi tam a extraligu nechal extraligou," chechtá se známý milovník suchého humoru.

Varaďa zbil Růžičku? Fámy

Rozpad třineckých elitních útoků může být v létě velký. Kromě Peterka končí smlouva také kanonýrovi Martinu Růžičkovi.

Když střelec nezamíří do Ruska nebo jiného zahraničního klubu, zlanaří ho prý Sparta, kde v extralize kdysi rodák z Berouna začínal.

Skončit může také Václav Varaďa, který by s Peterkem mohl jít do Havířova.

"Kde jste slyšeli, že by měl jít Růža do Sparty? Já nic takového neslyšel a vůbec se mi zdá, že letos bylo kolem našeho mužstva hodně fám! Třeba ta, že měl Venca Varaďa zmlátit právě Růžičku. Všechno musíte dělit dvěma," zametá náznaky rozepří pod koberec.

HRÁČI S NEJVÍCE STARTY V EXTRALIZE

POŘADÍ JMÉNO POČET ZÁPASŮ
1. František PTÁČEK 1088
2. Jan PETEREK 1087
3. Josef ŘEZNÍČEK 1035
4. Petr LEŠKA 1026
5. Petr KADLEC 1010
6. Jiří HANZLÍK 990
7. Radek BĚLOHLAV 978
7. Marek MELENOVSKÝ 978
9. Jiří BURGER 971
10. Viktor UJČÍK 959

Pozn.: Tučně označení hráči jsou stále aktivní, stav zápasů po středečním pátém finále letošního play off (17. dubna).

reklama