reklama

Buďme hodně špatní, zavelel loni manažer. "Závod" o jedničku draftu teď ožívá

Loni draftu vládl McDavid, letos by to měl být Auston Matthews, který na MS juniorů deprimoval Čechy. Loni draftu vládl McDavid, letos by to měl být Auston Matthews, který na MS juniorů deprimoval Čechy. autor: Reuters
Do konce přestupního období v hokejové NHL zbývá necelý týden a řada hráčů včetně Čechů už si balila kufry. A to byl teprve začátek. Zatímco některé týmy budou chtít posílit před play off, jiné rozjedou "závod" o poslední místo, které dává největší pravděpodobnost na právo první volby v červnovém draftu.

Praha – Mnozí hráči NHL žijí poslední dobou v nejistotě a s každým dnem je to horší. Proč? Blíží se uzávěrka přestupů (29. února) a manažeři dumají, kam nasměrují své mančafty. Někteří odstartují zbrojení na play off, jiní myšlenkami skočí do další sezony a začnou přebudovávat kádr.

Ti z druhé skupiny navíc budou chtít prohrávat, aby zvýšili pravděpodobnost, že získají právo první volby v červnovém draftu. Pozorní fanoušci to dobře vědí, ale zástupci klubů o honu na poslední místo zřídkakdy promluví.

Nezvykle upřímný manažer Arizony

Proto v minulém týdnu leckoho zaujalo, jak upřímně se rozhovořil generální manažer Arizony Don Maloney. Když ho redaktor magazínu Sports Illustrated otázal, proč vynikající Oliver Ekman-Larsson skončil v hlasování o nejlepšího obránce ligy až sedmnáctý, 57letý funkcionář odvětil: "Byl to odraz hry našeho týmu, minulý rok jsme se potápěli. V posledních dvou měsících jsem neudělal moc, abych týmu pomohl. Říkal jsem si, že když už budeme špatní, tak buďme hodně špatní. Na toho opravdu špatného čekala dost velká odměna."

Samozřejmě měl na mysli Connora McDavida, takřka jistou jedničku draftu. Hráči Arizony se kvůli opěvovanému Kanaďanovi propadli až na předposlední příčku, ale měli smůlu. Stejně jako Buffalo, poslední mužstvo tabulky. Na McDavida ukázal Edmonton, který skončil až třetí od konce, ale před draftem vyhrál sledovanou loterii. S šancí 11,5 procenta.

Jako první může táhnout i klub, jemuž jen těsně uniknou boje o Stanley Cup, ale musí mít hodně velké štěstí. To poslední tým základní části jde do loterie s šancí jedna ku pěti.

Zámořská soutěž zavedla loterii v roce 1995 a od té doby postupně podniká kroky, jimiž chce mužstva motivovat, aby nehrála o poslední místo (například nejhorší tým ligy měl ještě nedávno 25% šanci, že bude volit jako první).

Jak je ale patrné z vyjádření manažera Maloneyho, nedaří se to. I letos nejspíš někdo projeví touhu po absolutním dnu tabulky. Zatím je na něm usazený Edmonton, který stále nevylétl vzhůru, přestože v draftu vybíral jako první čtyřikrát za posledních šest let. Pokaždé ukázal na útočníka.

Jenže zatímco Taylor Hall patří k lídrům týmu, Ryan Nugent-Hopkins a Nail Jakupov po výborném startu zvolnili. Letos dohromady nastříleli jen třináct gólů. Že ale pobyt v Edmontonu zkazí i Connora McDavida, to čeká málokdo. Supertalentovaný Kanaďan se sice brzy zranil, ale po uzdravení pravidelně boduje a sklízí ovace diváků.

Sezonu už odpískalo Toronto

Jestliže Oilers na loterii "vyzrají" i letos, znovu v mančaftu uvítají klenot do ofenzivy – nejspíš Austona Matthewse. Američan s mexickými kořeny zmeškal loňský draft pouze o tři dny a momentálně válí ve švýcarské NLA, kde je možná nejobávanějším střelcem.

Usilovat o něj bude i Toronto, které drží předposlední příčku a současný ročník podle všeho odpískalo. Za poslední dva týdny poslalo pryč osm hráčů včetně kapitána a přivedlo jich šest. Navíc získalo čtyři volby v draftu. V rámci tří výměn putovali i Češi. Kádr Maple Leafs rozšířil Milan Michálek, naopak Roman Polák zamířil do San José.

Kdo z Čechů ještě změní působiště? A kdo vyhraje "závod" o dno tabulky a následnou loterii?

Neúspěšní nemusí příliš smutnit, po Matthewsovi budou k dispozici třeba finští obři Jesse Puljujärvi a Patrik Laine. Prvně jmenovaný na posledním juniorském šampionátu málem vyrovnal rekord Jaromíra Jágra v počtu bodů od hráče do 18 let. Češi na dračku nepůjdou, experti vidí v prvním kole maximálně obránce Libora Hájka.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama