Konfrontace dvou hvězdných útočníků NHL mezi Sidney Crosbym a Alexandrem Ovečkinem vyzněla lépe pro ruského hokejistu.

Washington: 14 výher za sebou

Crosby sice vstřelil úvodní dva góly zápasu a ve 34. minutě ještě vedl Pittsburgh na ledě Washingtonu 4:1, ale domácí dokázali hlavně zásluhou Ovečkinova hattricku a asistence smazat tříbrankové manko a v nedělním utkání NHL udolali obhájce Stanleyova poháru 5:4 v prodloužení.

"To byl přesně zápas, který lidi chtějí za své peníze vidět. Superstar září, utkání nepostrádá dramatické situace, napětí nebo kontaktní hru. Na obou stranách bylo patrné velké zaujetí. O tom všem je hokej," rozplýval se trenér Washingtonu Bruce Boudreau, jehož svěřenci prodloužili sérii vítězných utkání na čtrnáct.

Jde o třetí nejdelší úspěšnou šňůru v historii soutěže, přičemž rekord ligy drží právě Pittsburgh. Ten před šestnácti lety s Jaromírem Jágrem a Martinem Strakou v sestavě zvítězil v sedmnáctkrát za sebou.

Hostující hráči ale cítili křivdu za přísné vyloučení Brookse Orpika, které předcházelo rozhodujícímu gólu. Podle Orpika Alexandr Sjomin zákrok hereckými etudami přikrášlil. "Je to "bejby". Dělá to celý zápas a já chovám nulový respekt k takovým hráčům. Je těžké se smířit, že jsme tím prohráli zápas," komentoval situaci.

Ovečkinův hattrick:

Hokejisty Pittsburghu mrzela ztráta tříbrankového vedení v závěru utkání. Mohla se na nich projevit i únava z cestování, neboť den předtím hráli v Montrealu a vzhledem ke sněhové kalamitě ve Washingtonu, kde byla během víkendu letiště zavřená, přistáli v New Yorku. Odtud jeli autobusem pět hodin do hlavního města USA a do dějiště utkání se dostali necelých deset hodin před úvodním buly.

"Mnoho hráčů podobné situace zažilo v AHL nebo někdy v minulosti. Nemyslím si, že by to bylo něco neobvyklého," podotkl trenér Pittsburghu Dan Bylsma. "Pro nás to možná bylo ještě horší, protože jsme museli celý den odhrabovat sníh. Měli jsme obavy, jak se dopraví na zápas lidé, jak zaparkujeme a podobně," dodal trenér Washingtonu Boudreau.

Plekanec si připsal tři body a pomohl Montrealu přemoci Pittsburgh - čtěte ZDE

Boston po deseti porážkách vyhrál

Hokejisté Bostonu porazili Montreal na jeho ledě 3:0 a ukončili černou sérii deseti proher. Základ vítězství položili Bruins v závěru první části, kdy se dvěma zásahy dostali do trháku. Definitivní uklidnění pak vnesl do řad Bostonu v polovině poslední třetiny svou druhou brankou v utkání Marco Sturm. Hostující tým výrazně podržel i brankář Tuukka Rask, který zneškodnil všech 36 střel soupeře, z nichž čtvrtinu obstaral aktivní Tomáš Plekanec.

Boston se výhrou vyhnul vyrovnání negativního klubového rekordu v počtu jedenácti porážek za sebou, který vytvořil v sezoně 1924/25, své první v NHL. "Přitom jsme si před utkáním říkali, že nechceme být tím týmem, který by je postavil zase na nohy a nastartoval je," podotkl Plekanec. "Pomalu jsme se rozjížděli a oni toho v první třetině využili. Mnohem lépe bruslili, dostali se do vedení, a to zcela změnilo obraz hry. V druhé třetině jsme je pak přehrávali, ale nebyli jsme schopni si poradit s jejich gólmanem," doplnil brankář Montrealu Jaroslav Halák.

Střelecky nejpilnějším hráčem utkání byl Plekanec, který prověřil Raska devětkrát. Nejblíže ke skórování byl nejproduktivnější Čech NHL v druhé části, kdy neuspěl v sólovém úniku. "V tomto úseku jsme hráli lajdácky, ztráceli jsme hodně kotoučů. Vypracovali si hodně skvělých šancí. Nemít v brance Tuukku, lehce by to bylo před třetí třetinou 2:2. Zachránil nás," ocenil Raskův výkon útočník Blake Wheeler, který se v utkání musel obejít bez svého centra Davida Krejčího.

Český útočník totiž odehrál pouze zlomek zápasu, když už po třech střídáních odstoupil s blíže nespecifikovaným zraněním. Trenér Bostonu Claude Julien po utkání uvedl, že situace není vážná a Krejčí, jenž je v nominaci českého výběru pro blížící se olympijské hry, by mohl hrát už v úterním utkání proti Buffalu. Zároveň ale upozornil, že přesnější informace budou známy v průběhu pondělí.

Washington - Pittsburgh 5:4 v prodl. (0:2, 2:2, 2:0 - 1:0)  Branky: 30., 47. a 52. Ovečkin, 38. Fehr, 63. Knuble - 7. a 10. Crosby, 32. a 34. Staal. Střely na branku: 34:35. Diváci: 18.277.

Montreal - Boston 0:3 (0:2, 0:0, 0:1) Branky: 20. a 50. Sturm, 18. McQuaid. Střely na branku: 36:27. Diváci: 21.273.