Oba útočníci zařídili shodně čtyřmi kanadskými body vítězství Capitals 6:5 v prodloužení a srovnání stavu série na 1:1.

Švédský hokejista dosáhl hattricku, přičemž svým třetím gólem v zápase ukončil utkání v druhé minutě prodloužení. Ovečkin, který v minulém střetnutí zůstal bez bodu a dokonce ani nevystřelil na branku, si tentokrát připsal gól a tři asistence.

"Dnes do zápasu vložil energii, vůli po vítězství i vůdcovství. Pokud bychom porovnali tento výkon s předchozím, bylo to jako den a noc. Potřebujeme, aby hrál tímto způsobem v každém utkání, pokud chceme v play off uspět," řekl na adresu ruské hvězdy trenér Washingtonu Bruce Boudreau. "Jejich nejlepší hráči tentokrát excelovali. To bylo rozhodující," ocenil soupeřovy útočníky i kouč Montrealu Jacques Martin.

Pomohli i Češi

Canadiens měli přitom utkání skvěle rozehrané. Jejich úvodní dvě střely skončily gólem a brankář Jose Theodore záhy střídal. Dobře seřízená mířidla měl i nadále zejména Andrej Kosticyn, jehož tři branky v utkání ale nakonec zůstaly ve stínu domácích hrdinů.

U druhé trefy asistoval běloruskému útočníkovi Tomáš Plekanec, u třetí Jaroslav Špaček a Montreal vedl v závěru druhé části už 4:1. "Náskok jsme ztratili vlastními hrubkami. Když hrajete proti týmu tohoto kalibru, nemůžete si dovolit provést tolik chyb a dostat je tím do zápasu," prohlásil kouč Canadiens.

A nejlepší ofenziva základní části nabídnutými šancemi nepohrdla. "Ukázali jsme jednu z tváří našeho týmu: nikdy se nevzdáváme. Druhá třetina byla pro nás zklamáním, ale oklepali jsme se z toho," uvedl Bäckström, který dosáhl prvního hattricku v NHL.

Právě mladý Švéd zavelel k obratu. Ještě před druhou přestávkou snížil a na začátku třetího dějství jeho a Ovečkinova branka znamenala vyrovnání na 4:4. Euforii ale brzy zkrotil český útočník Plekanec, který minulý zápas rozhodl v prodloužení. Kladenský odchovanec v 55. minutě po perfektní spolupráci s Mikem Cammallerim zakončil akci střelou do prázdné branky a opět strhl vedení na stranu Canadiens.

"Od té chvíle všechno nahazovali na branku. Naše defenziva byla pod tlakem a chybovali jsme," popsal Plekanec strategii Washingtonu, který 81 sekund před koncem základní hrací doby srovnal a vynutil si prodloužení. To po půlminutě hry ukončil Bäckström, jenž se přesně trefil z mezikruží.

Vancouver se zlobil na rozhodčího

Nerozhodný stav 1:1 je i v dalších dvou sériích, které v sobotu pokračovaly druhými zápasy. Los Angeles sice ve Vancouveru po úvodní třetině prohrávali 0:2, ale v prostřední části dvěma góly vyrovnali skóre a o jejich výhře 3:2 rozhodl v osmé minutě prodloužení Anže Kopitar.

"Těší mě, že jsme se dokázali vypořádat s emocemi zdejšího kanadského davu a odvážíme si jedno vítězství. Byl to výborný týmový výkon," uvedl trenér Los Angeles Terry Murray. Jeho protějšek Alain Vigneault byl naopak rozzlobený kvůli situací, která v prodloužení předcházela vyloučení jeho hráče. V následné přesilové hře Kings vstřelili rozhodující gól.

Při střídání totiž vyslal obránce Los Angeles Rob Scuderi kotouč směrem k hráčské lavici, kde se puk dotkl Kevina Bieksy a rozhodčí udělili Vancouveru trest pro příliš mnoho hráčů na ledě. "Podle mě to bylo chybné rozhodnutí. V pravidlech je uvedeno pásmo, v němž se může střídat a střídající hráči nesmějí hrát. Ano, puk se dotkl našeho hráče, ale snažil se dostat z ledu. Neměl v úmyslu hrát. Navíc je zarážející, že to odpískal čárový rozhodčí a ne dva hlavní, kteří řídí zápas," uvedl Vigneault.

Srovnal i Boston

Boston srovnal krok výhrou 5:3 v Buffalu, k čemuž dvěma zásahy výrazně přispěli Zdeno Chára a Michael Ryder. Po jedné přihrávce si v dresu vítězů připsali čeští útočníci David Krejčí a Vladimír Sobotka. Hostující Bruins o prvním bodu rozhodli až v závěrečné části, kdy třemi góly otočili stav 2:3.

U rozdílové trefy sehrál klíčovou úlohu Krejčí, který zastínil brankáři Ryanu Millerovi výhled. "Skvělá práce," pochválil českého hráče i autor vítězné branky Chára. "Nebyla to nijak tvrdá střela, ale gólman ji nemohl vidět. A když ji nevidí, nemůže ji zastavit," dodal.

Sabres vedle ztráty vedení přišli v první třetině i o svého nejlepšího střelce Thomase Vanka. Rakouský útočník byl hákován Johnnym Boychukem a při následném pádu oba narazili do hrazení. Vanek se jen s obtížemi zvedal z ledu a kvůli problémům s levým kolenem se už do zápasu nevrátil. Situace je pro Buffalo o to komplikovanější, že mu v sérii už chybějí další dva klíčoví útočníci Jochen Hecht a Drew Stafford.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 2. zápasy:
Buffalo - Boston 3:5 (2:0, 1:2, 0:3)
Branky: 3. Myers, 12. Ellis, 37. Pominville - 23. a 46. Ryder (na první Sobotka), 30. a 48. Chára (na druhou Krejčí), 60. Recchi. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18.690. Stav série: 1:1.

Washington - Montreal 6:5 v prodl. (1:2, 1:2, 3:1 - 1:0)
Branky: 39., 50. a 61. Bäckström, 11. Fehr (Fleischmann), 43. Ovečkin, 59. Carlson - 8., 32. a 38. A. Kosticyn (na druhou Plekanec, na třetí Špaček), 1. Gionta, 55. Plekanec. Střely na branku: 37:24. Diváci: 18.377. Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápas:
Vancouver - Los Angeles 2:3 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 0:1)
Branky: 8. Bernier, 10. Samuelsson - 31. Modin, 32. Simmonds, 68. Kopitar. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18.810. Stav série: 1:1.