Hokejisté Vítkovic porazili ve 27. kole extraligy Pardubice těsně 4:3. V dramatickém duelu plném zvratů sahali Východočeši po bodovém zisku i přesto, že v jeho průběhu prohrávali již 1:3, ale při remízovém stavu rozhodl deset vteřin před koncem domácí útočník Jan Káňa.

Českobudějovický Mountfield se natrápil s poslední Mladou Boleslaví, kterou však nakonec porazil 3:2. Vítězný gól vstřelil útočník Pavel Kašpařík. Jihočeši vyhráli doma počtvrté za sebou a upevnili si průběžné třetí místo v tabulce, v níž stíhají vedoucí Spartu a Liberec. Na Pražany ztrácí jen tři body.

Bílí Tygři si po dvanácti zápasech připsali doma prohru, když podlehli úřadujícímu mistrovi z Třince 1:4. Dosud jediný duel pod Ještědem v této sezoně ztratili hned v jejím úvodu, když 22. září nestačili na druhého finalistu minulého ročníku Vítkovice. O možnost Severočechů přeskočit vedoucí Spartu se nejvíce zasloužil útočník Tomáš Klimenta. Dnešní dvougólový střelec přitom v týmu Ocelářů hostuje do konce ledna právě z Liberce.

Vítkovice o výhře rozhodly deset vteřin před koncem

Úvodní tlak domácího týmu přinesl několik velmi dobrých šancí, tu největší ale Vítkovicím připravil hrubou chybou hostující brankář Růžička. Pardubický gólman vyjel nepochopitelně s pukem až do poloviny třetiny, kde přihrál Janu Káňovi. Ten však byl z nečekané nabídky tak překvapený, že nestihl přesně zakončit.

Pardubice se ale brzy otřepaly. Nejprve zahrozil Jan Kolář, vzápětí se už prosadil Buchtele a střelou k tyči poslal hosty do vedení. To ovšem netrvalo nijak dlouho. Po dvou minutách hráli Ostravané svou první přesilovku, v níž Klimek využil nečekaného odrazu od bruslí bránicích pardubických hráčů a poslal puk pod horní tyčku. Ještě do první přestávky dokázali domácí stav otočit. Autorem vedoucího gólu byl po přihrávce Burgra aktivní Jan Káňa.

Tři minuty ve druhé části stačily Vítkovicím k navýšení svého vedení. Od modré pálil obránce Kudělka a Růžička puk uviděl až v brance. Početní výhodu však využili ve druhé třetině také hosté z východu Čech. Krátce před druhou sirénou se z podobné pozice jako předtím Kudělka prosadil i obránce Sičák. Ani jeho střelu Málek příliš neviděl.

Když 38 vteřin po začátku třetího dějství srovnal Bartek z dorážky na 3:3, vypadalo to na obrat. Pardubice převzaly iniciativu a po velkou část poslední dvacetiminutovky byly lepším týmem. Ovšem v jediné velké šanci, kdy od levého hrazení pálil Starý, uspěl brankář Málek. Jeho zákrok nebyl dvakrát jistý, že ale puk zůstal před brankovou čárou, potvrdilo i video.

Když už vše směřovalo do prodloužení, přišla velká chvíle Jana Káni. Puk zavezl do pásma Burger a po jeho přihrávce se před Růžičkovým brankovištěm strhla přetlačovaná. Vyhráli ji Szturc s Káňou, který se deset vteřin před koncem jako poslední dotkl puku před tím, než doklouzal za brankovou čáru.

HC Vítkovice Steel - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Klimek, 18. J. Káňa (Burger, Šedivý), 33. Kudělka (Šedivý), 60. J. Káňa - 8. Buchtele (Kousal, Sičák), 38. Sičák (Zohorna, Radil), 41. Bartek (Starý). Rozhodčí: Hradil, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 4071.

Vítkovice: Málek - Rehák, Sloboda, Punčochář, Ovčačík, Voráček, Kudělka, Bartoň - T. Káňa, Húževka, Štefanka - Šedivý, Burger, J. Káňa - Pohl, R. Hruška, Klimek - Szturc, Strapáč, Walker. Trenéři: Trličík a Moták.

Pardubice: M. Růžička - Píša, Kočí, Sičák, Borer, Kolář II, Benák - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Kousal, Buchtele - Radil, Nahodil, Zohorna. Trenéři: Hynek a Lubina.

Českobudějovický Mountfield těsně porazil poslední Boleslav

Od začátku se dostávali dopředu častěji Mladoboleslavští, ale Tomas nedokázal zakončit po přihrávce od Cetkovského a neuspěl ani Stieler, který jel sólo na Kováře po chybné rozehrávce domácího Nováka. Rychle za sebou následovala dvě vyloučení na každé straně, při přesilovkách se však nic dramatického neudálo.

Jihočechům nastaly horké chvíle teprve poté, co ke Kotalíkovi přisedl na hanbu Šimánek a jejich spoluhráči se museli téměř půl minuty bránit ve třech. Hosté se neprosadili, přestože Balaštíkova střela švihem byla hodně nepříjemná. Skóre otevřel v 19. minutě Gulaš, jenž v útočném pásmu převzal kotouč od Kotalíka a prokličkoval s ním až do branky.

Do druhého dějství vstoupili znovu aktivněji Středočeši. Tomas byl úplně sám mezi kruhy, ale přihrávku od Balaštíka nezužitkoval. V pokračujícím závaru Cetkovský nepřehodil ležícího Kováře, o chvíli později se nevedlo ani Bahenskému, který střílel z levého kruhu. Při trestu Nováka už se však Tomas nemýlil a bylo srovnáno.

Za půldruhé minuty vrátil domácím vedení Ptáček, jenž při vyloučení Stielera přesně vypálil od modré čáry. Více ze hry přesto dále měli hosté. Zblízka se snažil zakončit Balaštík, po něm i Cetkovský a dvakrát Bahenský, který neuspěl ani na třetí pokus, když se ocitl sám před Kovářem. Na protější straně předvedli pěknou akci Šimánek s Martynkem.

V úvodu třetí třetiny hosté několikrát vyzkoušeli Kovářovu pozornost, ale potom jakoby jim začaly zvolna docházet síly. Zasahovat musel také brankář Hübl, který měl plné ruce práce hlavně se střelou Ptáčka po pěkné kombinaci Červeného řady. Přihrávku od Květoně do ideální pozice dostal Gulaš, ale chtěl si pohrát s pukem a sám se připravil o šanci. Následně Mertl mířil vysoko a Kranjcovu střelu od modré zastavil Hüblův beton.

Potom se projevila zkušenost Kašpaříka, jenž mazácky prostřelil Hübla z levého kruhu a Jihočeši vedli o dva góly. Při trestu Vydareného v závěru hosté rozehráli power play a Balaštík ze skrumáže rychle snížil. K vyrovnání měl blízko Hrdel, ale stav už se nezměnil.

HC Mountfield České Budějovice - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Gulaš (Kotalík), 28. Ptáček (Kotalík, Gulaš), 53. Kašpařík (Martynek) - 26. Tomas (Hay, Balaštík), 59. Balaštík (Mikulík). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 3556.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Němeček, Mikuš - Martynek, Kašpařík, Šimánek - L. Květoň, Langhammer, Podlešák - Gulaš, Červený, Kotalík - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Mladá Boleslav: J. Hübl - Hay, Chaloupka, Drábek, Beňovič, Rýgl, Koma, Mozík, Baldwin - Bahenský, Hrdel, Mikulík - Balaštík, Cetkovský, Tomas - Jiránek, Stieler, Demel - Goertzen, Vrbata, Lenc. Trenéři: P. Novák a Hiadlovský.

Liberec se do čela nedostal, Oceláři rozhodli v poslední třetině

Do zápasu vstoupili lépe Oceláři a gólman Pinc musel už v první minutě zasahovat proti veteránu Peterkovi, pro něhož to byl podle České televize 1000. start v extralize. Podle oficiálních statistik mu ale k jubileu ještě šest zápasů chybí.

Nadvláda Slezanů v první části pokračovala a v sedmé minutě vyvrcholila vedoucí brankou. Květoň našel křížnou přihrávkou Zíba, který se trefil mezi Pincovy betony. Liberec vyrovnal hru až v polovině třetiny, kdy zahrozil z kruhů Bartovič.

Nástup do druhé třetiny vyšel lépe Liberci. Po 16 vteřinách propálil Hamerlíka ranou k tyči Čakajík. Tygři pak mohli jít do vedení, ale Kudrna v jasné šanci z mezikruží nedal. V polovině hry se objevil před Hamerlíkem Vak, jenže třinecký brankář dokázal na jeho pokus zareagovat.

Třinec následně odpověděl šancí Bonka, ovšem ani Pinc se zaskočit nenechal. Více ze hry měli sice v těchto fázích i nadále Liberečtí, ale svou převahu nedokázali gólově zužitkovat.

Úvod závěrečného dějství však vyšel lépe hostům. Peterek našel zpoza branky Klimentu a ten propálil nic netušícího Pince po ledě. Miloslav Hořava mohl následně navýšit vedení, jenže mířil jen do gólmana. Hosté se dočkali zvýšení náskoku v 50. minutě, kdy Hrabal našel na levém křídle Květoně a ten zakončil neomylně.

Bílí Tygři stupňovali v závěru tlak a rozhodli se čtyři minuty před koncem základní hrací doby odvolat při přesilové hře brankáře. Jejich snaha ale ke gólu nevedla. Místo toho zaúřadovali naposledy hosté, když se prosadil do prázdné branky znovu Klimenta. Ke konci si to ještě v pěstním souboji rozdali Štich a Rufer a shodně inkasovali trest do konce zápasu.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 21. Čakajík (Výtisk, Kudrna) - 7. Zíb (D. Květoň, M. Hořava), 42. Klimenta (Peterek), 50. D. Květoň (Hrabal), 59. Klimenta (Bonk, Orsava). Rozhodčí: Šindler, Gofman (Rus.) - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6, navíc Štich - Rufer oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4470.

Sestava:

Liberec: Pinc - Čakajík, Trončinský, Výtisk, Ulrych, Pavlů, Derner, Holub, Štich - Kudrna, Bulíř, Bartovič - Bárta, Vak, Vantuch - Bortňák, Špaček, L. Krejčík - Jonák, P. Urban, Kopic. Trenéři: Kalous a Pešán.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, P. Hořava, Cartelli, Richter, Lojek, Hudec, Kania - D. Květoň, Bonk, M. Hořava - Orsava, Peterek, Klimenta - Kohn, Polanský, Chovan - McGregor, Ostřížek, Rufer. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.