Trenér Ibl se s Jaromírem Jágrem poprvé setkal v roce 1977 při výběru hráčů do nově zřízené sportovní třídy. Přestože na ledě bylo asi 120 většinou devítiletých dětí, pozornost přítomných trenérů upoutal právě Jágr. "Nepatřil k největším, byl udělaný, ale co se týká bruslení a vedení puku, tak byl mezi nejlepšími, ne-li nejlepší vůbec," řekl Ibl spolupracovníkovi ČTK. 

Proto se šel pozdější hvězdy světového hokeje zeptat, jak se jmenuje a jestli už někde hraje. "On na mě ale jen koukal a nemluvil. Říkal jsem si, že když je mu devět, tak asi moc normální není... Nakonec jsem z něho vypáčil, kde má tatínka. Aniž promluvil, tak mně ukázal na velkého chlapa stojícího za mantinelem," uvedl Ibl.

U Jaromíra Jágra staršího ale nejprve taky příliš nepochodil. "Zeptal jsem se ho, proč jeho syn nechodí do sportovní třídy. A on odvětil, že nemůže. Tak mě v první chvíli napadlo, že je jeho syn asi retardovaný. Nechtělo se mně o takovém citlivém tématu mluvit, ale nakonec jsem se přeci jen zeptal proč. Jeho otec se na mě podíval a říká: On nemůže, protože je mu pět let a chodí teprve do školky," smál se Ibl.

V Pracovních zálohách, konkurenčním klubu tehdy slavnější Poldovky, pak Jágr hrál řadu let. "O Jardu se tehdy hodně starala maminka a sestra, které ho doprovázely na každý trénink. Na zápasy s námi ale jezdil jeho otec. Nakonec jsem ze "starého" Jardy udělal vedoucího mužstva. Tak jsem nakonec oba Jágry přitáhl do kladenského hokeje," podotkl zkušený mládežnický trenér.

Jaromír Jágr, hokejová superstar

I kvůli tomu, že Jágr prakticky od začátku nastupoval hned za několik týmů, je však adeptů na pozici jeho prvního kouče víc. Společně s ním nejmenší děti v klubu vedl například Zdeněk Průcha.

 

Jágra chtěl každý trenér

Úspěšnou Jágrovu kariéru následně "formovali" další kladenští trenéři, například František Šebek nebo Karel Beran. "U něho se hokejově hodně rozvinul, protože v jeho družstvu bylo jen deset hráčů, takže Jarda dostával obrovský prostor ke hře. Navíc jeho spoluhráči byli třeba Pavel Patera, Ota Vejvoda, Tomáš Mikolášek a další," řekl Ibl, jenž sám Jágra vedl rok nebo dva. "Je to už dlouho, pořádně si to nepamatuju," přiznal.

Že má Jágr velký talent a čeká ho zřejmě zářivá budoucnost, však prý bylo zřejmé. "Když vyjel na led, tak byl vždy maximálně vidět. Byl jedinečně střelecky disponovaný. Všichni trenéři v "pézetce" ho chtěli mít ve svém družstvu a věděli jsme, že takového hráče nevidíte každý den. Protože jsem měl tehdy na starosti nejmenší, tak u mě dlouho nepobyl. Ale musím přiznat, že mě dlouho mrzelo, když byl přeřazen mezi starší," prohlásil Ibl.

V současnosti nejproduktivnější Evropan v historii NHL hrál často za několik týmů, a to i v jeden den. "Za sezonu jsme sehráli třeba přes sto střetnutí. Vedle mistráků celou řadu turnajů. A Jarda neustále jezdil. Například jsme hráli v Mladé Boleslavi, kde ve dvou utkáních vstřelil osm deset branek. Pak pro něho přijeli rodiče a jeli třeba do Kolína, kde hráli starší. Tak nastoupil za ně a dal další tři čtyři góly. Takhle Jarda vyrůstal," líčil Ibl.

Za úspěchy stojí rodina

Velkou zásluhu na Jágrově úspěšné kariéře mají podle Ibla rodiče. "Nebýt jeho otce, matky a sestry Jitky, kteří se o Jardu vzorně starali, pomáhali mu a obětovali se pro něho, tak by to tak vysoko nikdy nedotáhl. Na Kladně bylo více mimořádných talentů, i když třeba ne takových, jako je Jarda, ale protože neměli patřičné zázemí, tak se jejich talent rozplynul," řekl Ibl.

Osobně si žádné velké zásluhy na Jágrově kariéře nepřipisuje. "Podle mého odhadu se pod jeho kariéru podepsalo minimálně pět trenérů. Já jsem rád, že jsem Jardu od hokeje neodradil," dodal.

Jaromír Jágr, hokejová superstar