Hokejový útočník Jiří Tlustý se ve čtvrtečním utkání NHL blýskl dvěma góly a potvrdil pozici nejlepšího českého střelce v lize, porážce Caroliny s New York Rangers 3:4 v prodloužení ale nezabránil.

Tlustý dal 22. a 23. gól v sezoně, čímž se osamostatnil v čele tabulky českých kanonýrů před Jakubem Voráčkem, který má na kontě 21 zásahů. Zároveň se mezi krajany udržel s 37 body na druhé příčce v produktivitě před Patrikem Eliášem, jenž se dvěma asistencemi podílel na výhře New Jersey nad Pittsburghem 3:2. Na lídra Voráčka ztrácí Tlustý osm bodů.

Na první Tlustého gól se podívejte zde:

Rangers si výhrou zajistili účast v play-off, stejně jako Ottawa, která vyhrála rovněž až v nastaveném čase 2:1 ve Washingtonu. Šanci na postup do vyřazovacích bojů tak definitivně ztratil Winnipeg s brankářem Ondřejem Pavelcem, který navíc v posledním zápase sezony podlehl 2:4 Montrealu. Pavelec tak může stejně jako Tlustý posílit českou reprezentaci na mistrovství světa.

Na druhý Tlustého gól se podívejte zde:

K výhře Ottawy ve Washingtonu přispěl jednou asistencí i Milan Michálek, který ve 33. minutě přihrál na úvodní gól Jacobu Silfverbergovi. Za domácí vyrovnal ve 49. minutě Alexander Ovečkin, který si 32. gólem v sezoně upevnil pozici nejlepšího střelce NHL. Vítěznou a postupovou branku Senators vstřelil po 47 sekundách prodloužení Sergej Gončar v přesilovce.

V brance Capitals, kteří si účast v play-off vybojovali v úterý, dostal po dvoutýdenní přestávce příležitost Michal Neuvirth a připomněl se skvělým výkonem. Český gólman zneškodnil 39 z 41 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hokejisté Winnipegu se o výhrách Rangers a Ottawy, které je připravily o zbytky naděje, dozvěděli po druhé třetině zápasu s Montrealem. V té době vedli 2:1, jenže ve třetí třetině Pavelec třikrát kapituloval a Jets se tak s fanoušky rozloučili porážkou.

"Nevím, kolik spoluhráčů znalo výsledky ostatních zápasů, ale já ano a byl jsem si vědom, co to znamená. Kvůli motivaci by asi bylo jednodušší a lepší, kdybychom si mysleli, že máme pořád šanci," přiznal kapitán Jets Andrew Ladd.

Canadiens se naopak díky výhře udrželi ve hře o vítězství v Severovýchodní divizi. Mají stejně bodů jako vedoucí Boston, který porazil 2:0 Tampu Bay. Gólman Bostonu Tuukka Rask pochytal 30 střel a udržel podruhé za sebou čisté konto, přestože čelil nejproduktivnějším hráčům soutěže Martinu St. Louisovi a Stevenu Stamkosovi.

Ve Východní konferenci je každopádně známo všech osm postupujících, v Západní konferenci rozhodnou o posledních dvou až závěrečné zápasy. Detroit totiž porazil Nashville 5:2 a poskočil na sedmou příčku, kde má jednobodový náskok před osmou Minnesotou a devátým Columbusem, jenž vyhrál 3:1 na ledě Dallasu.

Philadelphia - NY Islanders 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 12. Briere, 54. Lauridsen - 22. Tavares. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.798.

Washington - Ottawa 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 49. Ovečkin - 33. Silfverberg (M. Michálek), 61. Gončar. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 20:41. Diváci: 18.506.

Carolina - New York Rangers 3:4 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 25. a 41. Tlustý, 28. T. Ruutu - 4. Stepan, 16. Brassard, 58. B. Richards, 63. Callahan. Střely na branku: 21:38. Diváci: 17.172.

New Jersey - Pittsburgh 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 39. Zajac (Eliáš), 44. Clarkson (Eliáš), 54. Kovalčuk - 9. Cooke, 35. J. Jokinen. Střely na branku: 32:18. Diváci: 16.122.

Detroit - Nashville 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
Branky: 7. Filppula, 22. Franzén, 24. Eaves, 40. Dacjuk, 57. Abdelkader - 2. Fisher, 13. Smith. Střely na branku: 38:22. Diváci: 20.066.

Winnipeg - Montreal 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 10. Wright, 35. Wheeler - 30. Bourque, 43. Gallagher, 48. Desharnais, 51. Pacioretty. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta. Střely na branku: 25:30. Diváci: 15.004.

St. Louis - Calgary 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 24. a 43. Reaves, 31. McDonald (Polák), 36. Steen - 28. Bärtschi (Hudler). Střely na branku: 20:19. Diváci: 15.302.

Dallas - Columbus 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 29. Jamie Benn - 1. a 59. Atkinson, 48. Letestu. Střely na branku: 32:35. Diváci: 16.918.

Florida - Toronto 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 22. a 25. Kessel, 6. Komarov, 15. MacArthur. Střely na branku: 34:17. Diváci: 16.484.

Vancouver - Anaheim 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 57. Garrison - 27. Beleskey, 29. Staubitz, 60. Cogliano. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.910.

Boston - Tampa Bay 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 25. Seidenberg, 34. Paille. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17.565.

8. Columbus 47 23 7 17 117:118 53
9. Minnesota 46 25 3 18 118:120 53
10. Phoenix 46 20 8 18 116:123 48
11. Dallas 47 22 4 21 130:139 48
12. Calgary 47 19 4 24 127:157 42
13. Edmonton 46 17 7 22 112:131 41
14. Nashville 47 16 9 22 110:136 41
15. Colorado 46 15 7 24 110:145 37

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "y" prvenství v divizi, "z" prvenství v konferenci a "p" vítězství v základní části.