Světový hokejový šampionát startuje čtyřmi zápasy ve skupinách. Mistrovství, jehož dějištěm je stejně jako loni Finsko a Švédsko, jen finálová část se tentokrát uskuteční ve Švédsku.

Právě v jeho metropoli Stockholmu vstoupil do turnaje v 16:15 zápasem s Běloruskem český celek. Trenér Alois Hadamczik musel řešit problém gólmana Ondřeje Pavelce, který je zraněný, první dva tréninky nedokončil a zaskočit za něj musí dvojka Alexandr Salák, jenž nakonec při výhře 2:0 udržel čisté konto.

Ve druhém dnešním zápase ve stockholmské skupině se střetli od 20:15 Švédové a Švýcaři. V Helsinkách začal celý turnaj už v 15:15 utkáním Slovenska s Francií a v 19:15 se ve Finsku utkali domácí hokejisté s Němci.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:35
Vrbata: Myslím, že si vyhovíme

První útok byl měl proti Bělorusům hrát v sestavě Radim Vrbata, Martin Hanzal a Tomáš Fleischmann. A jak to vidí Vrbata? "S Martinem spolu hrajeme už asi pět let, takže o sobě víme. S Flaškou (Tomášem Fleischmannem) jsme hráli na mistrovství v Quebeku. Myslím, že si vyhovíme," řekl. A jak se sžil s velkými rozměry hřiště, na němž trénoval poprvé až ve čtvrtek. "Když jsme vlezli na led, tak jsme si všichni tři říkali, že je to velký rozdíl. K brance je to mnohem dál, z roku i od mantinelu. Nemáme moc času si zvyknout, ale musíme to zvládnout co nejrychleji," konstatoval.

10:52
Norové se dvěma hokejisty z KHL, Dánové s jedním z NHL

Norský tým zveřejnil svou soupisku bez posil z NHL. Mimo Norsko, Švédsko a Finsko na ní jsou jen Patrick Thoresen z Petrohradu a brankář Lars Haugen (oba KHL) a Andreas Martinsen z Düsseldorfu. To Dánové mají v týmu už jednu poslu z NHL, je jím Oliver Lauridsen z Philadelphie.

11:21
Vizitka pátečního soupeře Čechů s postřehem experta na běloruský hokej Marka Sýkory

"Chybí jim Kostitsynové, v brance Mezin. Navíc jejich hokej vůbec šel oproti posledním letům dolů. Hlavně v Minsku začali šetřit, a to je cítit v celém běloruském hokeji. Pořád je to ale bojovný tým, dobře se ukázali v přípravném turnaji s Nory a Slováky," upozorňuje ale Sýkora.

Sám v Minsku trénoval, ostatně na jeho pozorovací kvality ale v opačném gardu směrem z Česka do Běloruska trochu v žertu upozorňovali naši "hokejoví řečníci". Platí Sýkoru Lukašenko? Ptá se Jelínek

Bělorusové, kteří budou hostit šampionát v roce 2014, jsou ve fázi přebudovávání kádru, dvaačtyřicetiletý kouč Andrej Skabelka má v týmů deset hráčů mladších pětadvaceti let.

Tým má z loňska co napravovat, bojoval o udržení, olympiáda v Soči bude bez jejich účasti. Motivace týmu proto jistě nebude chybět.

Že by Češi ale neměli svůj úvodní zápas šampionátu zvládnout, to si snad nemyslí nikdo.

11:46
Čechům úvodní zápasy na MS jdou. Neprohráli ještě nikdy. Loni s Dány se ale dlouho trápili

Loni začal český tým pouť za bronzem ze Stockholmu utrápenou výhrou proti Dánům. Vyhrávat první zápasy, stejně jako finále (tam má český tým pozitivní bilanci 6:1) ale Čechům jde.

1992 ještě ČSFR proti Norsku 6:1

1991 ještě ČSFR proti Finsku 0:2 (poslední prohra)

12:10
Jiřího Hudlera čeká zápas na mistrovství světa po deseti letech!

Útočník Calgary si zahrál naposled na šampionátu 2003. V prvním zápase Češi porazili Slovinsko 5:2, Hudler si připsal gól a asistenci. Celkově ale tým skončil bez medaile.

Otázka jaký přínos bude mít Hudler pro český tým letos může být jedna z nejpodstatnějších. Platí totiž za rýpala a "potížistu". "Dostává druhou šanci," okomentoval jeho nominaci trenér Hadamczik.

12:26
Pavelec už v pátek dopoledne trénoval s týmem, odpoledne se ale do branky Postaví Salák (v debatě s trenérem Hadamczikem dole)

14:28
Šampionát "vykopnou" Slováci

Kvůli časovému posunu mezi Helsinkami a Stockholmem, resp. Prahou začíná našeho času finská skupina vždy o hodinu dřív. V 15:15 SELČ se jako první dva týmy mistrovství představí Francie a Slovensko. Následovat bude český zápas s Bělorusy. Od 19:15 SELČ hraje Finsko proti Německu a páteční program turnaje uzavře od 20:15 SELČ Švédsko proti Švýcarsku.

14:45
Česká televize právě zahájila vysílání ze 77. mistrovství světa

Expertem studia MS v e Stockholmu bude pro ČT letos i Otakar Vejvoda. Jeho sloupky a postřehy ze šampionátu najdete také na webu hokej.IHNED.cz v sekci Na buly je....

Přenosy ze šampionátu je možné kromě vysílání České televize sledovat i na speciálním bezplatném kanále IIHF na youtube.

14:56
Šatna českého týmu v hale Globen už je připravena. Utkání začíná za 75 minut

15:14
V helsinské Hartwall Areně právě začal první zápas šampionátu.

Slováci se pokusí potvrdit roli favorita proti Francouzům.

15:15
Tipujte, jak dopadne první zápas Čechů

Zkuste si otipovat výsledky zápasu českého týmu na mistrovství a porovnejte své tipy s Vítězslavem Jandákem nebo Agátou Prachařovou (Hanychovou) zde.

Proti Bělorusku začnou Češi za hodinu.

15:31
V deváté minutě zápasu Slovensko - Francie padl první gól turnaje!

Slovák Michel Miklík propálil od modré všechno, co mu stálo v cestě a zapsal se tak jako první mezi střelce šampionátu.

16:12
Slováci vedou 2:0

Slovenské vedení zdvojnásobil ve 26. minutě povedenou dorážkou Peter Olvecký. Těžká rána pro Francii, která měla velkou šanci jen o pár vteřin dříve, ale Bertrand zblízka přestřelil.

16:15
Utkání Česko - Bělorusko bylo zahájeno

Úvodní buly vyhrál Radim Vrbata.

16:19
Francie už prohrává o tři branky

Těsně před polovinou zápasu zvýšil na 3:0 Tomáš Záborský.

16:29
Češi mají dlouhou přesilovku 5 na 3

V polovině první třetiny budou hrát Češi minutu a 54 vteřin v dvojnásobné početní výhodě.

16:32
Gól! Česko vede 1:0

Dvojnásobnou přesilovku zužitkoval Jakub Voráček přesnou ranou do šibenice!

16:48
Česko - Bělorusko 1:0 po první třetině

Čeští hokejisté vedou nad Bělorusy po první dvacetiminutovce 1:0 zásluhou přesilovkové trefy Jakuba Voráčka. V Helsinkách mezitím začala třetí třetina zahajovacího duelu Slovensko - Francie.

17:04
V Helsinkách padají branky

V duelu Slovenska s Francií se roztrhl pytel s góly. Slováci se nejprve dostali do vedení 5:0 zásluhou Radivojeviče a Šatana (na snímku), Francouzi pak snížili trefou Rauxe na 1:5.

17:14
Francie se dostává do hry

Země galského kohouta snížila na rozdíl tří branek, když v početní převaze propálil Fleury od modré čáry vše, co mu stálo v cestě. Francii však už zbývá jen osm minut do konce třetí třetiny.

17:28
Tlustý trefil tyč!

Navýšit české vedení v duelu s Běloruskem mohl kanonýr Jiří Tlustý, zblízka však jen orazítkoval tyč.

17:30
Slováci vítězí 6:2

Branka Libora Hudáčka ze samotného závěru zápasu s Francií nakonec znamená, že Slovensko zvítězilo 6:2.

Reportáž ze zápasu si můžete přečíst ZDE.

17:31
Češi vedou stále 1:0

Ve druhé třetině duelu Česko - Bělorusko branka nepadla, Češi tak stále vedou 1:0 zásluhou gólu Jakuba Voráčka.

17:47
Začala třetí třetina

Ve Stockholmu začala třetí třetina zápasu Česka s Běloruskem.

18:01
Gól! Česko vede 2:0

Obránce Šmíd vypálil od modré čáry a jeho střelu dorazil do běloruské svatyně pozorný Radim Vrbata!

18:18
Češi porážejí Bělorusko 2:0

Po gólech Jakuba Voráčka a Radima Vrbaty porážejí Češi Bělorusko 2:0. Alexander Salák, jenž si připsal čisté konto, je vyhlášen hvězdou utkání, z družstva Bělorusů je to taktéž brankář - Vitalij Belinskij.

19:00
Ve Finsku probíhá zahajovací ceremoniál

Krátký zahajovací ceremoniál předchází v Helsinkách zápasu domácího týmu s Německem.

19:19
Utkání Finsko - Německo bylo zahájeno

Do šampionátu vstupuje první domácí tým. Finové jako jasný favorit hostí v bouřlivé atmosféře helsinské Hartwall Areny Němce.

19:35
Finové jdou do vedení

Hokejisté Suomi využili přesilovou hru zásluhou Kontioly a v desáté minutě vedou nad Německem 1:0.

19:42
Finové se opět radovali, gól ale neplatí

Finsko mohlo zvýšit na 2:0, avšak puk z hole Savinainena jen orazítkoval břevno a spadl na brankovou čáru. Tam ho mohl doklepnout do sítě Koskiranta, místo toho se ale začal radovat...

Český sudí Fraňo pak po poradě s rozhodčím u videa gól uznat nemohl.

20:15
Ve Švédsku hrají domácí se Švýcary

I ve Stockholmu se už do turnaje zapojil domácí výběr, Švédové od 20:15 hrají se Švýcarskem.

Souběžně hrané utkání Finsko - Německo je v polovině utkání stále 1:0 ve prospěch Seveřanů.

20:18
Němci srovnávají na 1:1

Předchozí zpráva už neplatí, Německo srovnává zásluhou dobré práce Schütze, který si před finskou klecí zpracoval nahození Goce, udělal kličku brankáři a elegantně zavěsil.

20:35
Finsko opět vede

Finové se půl minuty před koncem druhé třetiny opět dostávají do vedení. Početní výhodu zužitkoval obránce Janne Pesonen.

20:51
Švýcaři trápí domácí Švédy

Tým Švédska měl v úvodní třetině velké problémy se Švýcarskem, které hraje minimálně vyrovnanou partii a v závěru prvního dějství dokonce orazítkovalo tyč.

20:55
Němci podruhé srovnávají

Pouhé dvě vteřiny stačilo Němcům na to, aby potrestali faul Väänänen, šťastným střelcem byl Christian Ehrhoff.

21:09
Švédsko prohrává po vlastním gólu

Švýcarsko jde do vedení, prudká přihrávka Matthiase Biebera se od brusle obránce Granberga odrazila do švédské branky.

21:16
Německo jde do vedení!

Tři minuty před koncem třetí třetiny se v Hartwall Areně rodí senzace. Torsten Ankert vypálil od modré a Fin Koskiranta kotouč jemně tečoval za záda svého brankáře. Němci vedou 3:2!

21:19
Finsko rychle vyrovnává

Petri Kontiola předvedl hokejovou lahůdku. Ve vzduchu si baseballově nadhodil puk okolo německého brankáře a pak ho napálil do sítě. Finové vyrovnávají na 3:3 minutu a půl před koncem.

21:21
Švýcarsko vede 2:0!

Nino Niederreiter se kličkou uvolnil do střelecké pozice a pak zamířil přesně mezi betony Markstroma. Švýcaři vedou nad Švédskem 2:0.

21:23
Zápas Finů s Němci jde do prodloužení

60 minut utkání mezi Finskem a Německem vítěze neurčilo, bude se tedy prodlužovat. Němci však budou dvě minuty hrát bez vyloučeného Marcela Goce, jenž dostal menší trest na konci třetí třetiny.

21:28
Finsko vítězí v prodloužení

Přesilovou hru sice Finové v prodloužení nevyužili, hned po jejím skončení se ale přesnou trefou do růžku brány prezentoval Sakari Salminen, jenž Finsku přisoudil druhý bod.

21:36
Švédové snižují na 1:2

Dvojnásobná přesilovka může Švédy vrátit do zápasu. Johan Fransson od modré čáry vyslal projektil, který zastavila až síť Gerberovy branky.

22:15
Švýcaři stále drží těsný náskok

Švédům se nedaří překonat švýcarskou obranu v čele s gólmanem Gerberem. Necelých deset minut před koncem třetí třetiny tak stále prohrávají 1:2.

22:28
Švýcaři vedou 3:1

Švédové v závěru zkusili power-play, ale pětatřicetiletý útočník Ryan Gardner dokázal minutu před koncem skórovat do opuštěné klece.

22:30
Ještě ale může být drama

Švédeové rychle snížili zásluhou Hjalmarssona a 22 vteřin před koncem je to opět o jedinou branku.

22:32
Švýcarsko vítězí 3:2

První senzace je na světě! Outsider ze Švýcarska si vyšlápl na domácí Švédy a porazil je 3:2.